| robert8289 a întrebat:

Sall am si eu o intrebare, daca te juri in gand se pune?
Dar daca te juri fara sa vrei?
Dar daca nu sti ca te-ai jurat?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Robert, porunca "să nu juri strâmb" se referă, în interpretarea cea mai îngustă, la mărturia mincinoasă. Iar în interpretarea cea mai largă la minciună în general.

Prin urmare, a te jura asupra lucrurilor viitoare, de exemplu că vei face sau nu vei face un anumit lucru, se poate să nu fie păcat. Dar este, aproape întotdeauna, o eroare din domeniul virtuţii prudenţei. Noi nu ştim ce ne rezervă viitorul, prin urmare este înţelept să nu jurăm.

Rămâne neclar ce înţelegi, mai exact, prin "te juri fără să vrei" şi, mai ales, "nu ştii că te-ai jurat".

3 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Unde sa se puna? Fii mai concret.

| dragos9234 a răspuns (pentru dragos9234):

Si cum adica sa nu stii ca te-ai jurat? ai dubla personalitate?

| unbaiatanonim a răspuns:

Sa se puna la ce? De obicei daca te juri si nu te tii de juramant dumnezeu nu te iarta. Cateodata te si ucide, ca sa ajungi mai repede in iad.