| H3li0S a întrebat:

Sall, imi spuneti dc nu se asculta muzica in doliu? eu tin la aceea persoana care a murit... dar totusi vreau sa ascult muzica... nu stiu asa ma relaxez, totusi e pacat cv? scrie intr-o carte ca nu e voie?

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Se asculta, stai linisit. Chestia asta, la fel ca si pomana la care saracii nu au ce cauta, se face de ochii lumii. Daca vede lumea ca ala a murit si tu asculti muzica zice ca te bucuri ca ai scapat de el.

| Filip23 a răspuns:

Se presupune ca daca ti-a murit un apropiat nu joci la hora imediat. S-ar parea ca e mai mult o chestie de buna crestere decat pacat, insa poti intreba un preot.

| danay72 a răspuns:

Nu scrie nici unde in Biblie ca ar fi pacat daca asculti muzica, iar durerea ramane in sufet. Oricum, imi pare rau de faptul ca ai piredut pe cineva drag.

| KellyGreen a răspuns:

Este prima oara cand aud despre asta si mi se pare cam prostesc. Probabil ca este inca o traditie, din miile de traditii, care nu se potriveste deloc cu lumea contemporana de astazi, ci cu cea de acum sute de ani.
Tu faci ce vrei, dar sfatul meu este sa faci lucrurile care te fac pe tine fericit. In momentul in care o persoana moare nu ar trebui sa fie asa mare tristete. Da, este greu sa treci peste dorul de persoana respectiva si sa accepti ca ea nu va mai fi nicioadata acolo fizic, dar gandeste-te ca sufletul nu moare, iar daca persoana respectiva tinea la tine cred ca si-ar dori sa faci ceea ce te face fericit, nu ceea ce zice o traditie formulata de oamenii cam ingusti la gandire.

| RAY a răspuns:

Tii la acea persoana da asculti muzica ce sa spun

| H3li0S explică (pentru RAY):

La aceea perosoana am tinut, nu poti spune asta, dar in acelasi timp imi vine sa ascult muzica nu stiu dc...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca asculti muzica religioasa nu e pacat

| sublime89 a răspuns:

Nu e niciun pacat. Doar sa nu deranjezi si pe altii.

| Jardelin a răspuns:

Cine spune ca nu se asculta muzica in doliu? Poti sa asculti fara probleme. In general viata personala nu se prea schimba dupa decesul unei persoane apropiate. Numai ca din bun simt si decenta nu este indicat sa faci unele lucruri exagerate care sint incompatibile cu memoria celui care tocmai a plecat dintre noi!

Stii cum e, nu prea merge ca 1, 2 - 3 saptamini de la inmormintare sa te duci prin cluburi sa dansezi in draci, sa rizi, sa chefuiesti de parca ai fi cistigat 1 milion de euro la loto! Nu stiu, poate eu gresesc, dar o scurta perioada dupa inmormintare nu cred ca e nici o tragedie daca sintem ceva mai linistiti si mai decenti in ceea ce facem.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Biblia, pe care mulţi o consideră fiind inspirată de Dumnezeu, nu spune că acest lucru ar fi păcat.

Mai degrabă, capacitatea omului de a compune şi a aprecia muzica este un dar minunat cu care ne-a înzestrat Creatorul nostru pentru care ar trebui să fim recunoscători.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinismul are sens! Nu mint!

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Nici eu nu am auzit de asa ceva astea sunt dor traditi babesti si mie mi-a murit bunica si ascultam muzica carei faza aici nu inteleg muzica e cv ce te alina te duce in lumea ta nu cred ca ar fi pacat pana si ingeti canta