| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

Buna, eu de astazi sunt in doliu. Mi-a murit bunicul. Însă pentru mine si familia mea e primul doliu intre persoane mai apropiate. Vreau sa stiu ce avem voie si ce nu sa facem. Sau cel putin eu. De exemplu daca am voie sa fac baie astazi, sa ascult muzica, epilat si altele de zi cu zi. multumesc!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A tine doliu inseamna sa respecti amintirea celui decedat nu sa ramai nespalat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doliul are mai multe aspecte. Unul este cel formal. cum te prezinți în fața oamenilor, în haine cernite, sau cu o bucată de stofă neagră la reverul hainei de pe tine.
Mai este doliul interior, sufletesc, durerea pe care o reșimți.
Apoi sunt ritualuri, legate de prejudecăți cu ceea ce ai sau nu ai voie să faci. De exemplu nu vei merge la discotecă. Unii nu se bărbieresc. Alții nu se spală (!?). Dar nimeni nu te obligă la ele,

| mentholinks a răspuns:

"Toate sunt permise."

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Obiceiuri si tradiții. Nu sunt după Biblie. Te comporți așa după cum îți dictează conștiința. Sigur nu vei dori sa lași mortul in casa si sa pleci la discoteca. Si Isus a plâns la mormântul lui Lazăr. Cat despre spiritul mortului nici vorba sa rămână in casa. Biblia spune ca: omul când moare, trupul este îngropat in pământ iar spiritul se întoarce la Dumnezeu care l-a dat. Daca cineva a avut de-a face cu spirite după înmormântarea cuiva, acelea sunt spirite de demoni si nu a mortului. Citește Biblia!

| Algo098 a răspuns:

Dupa parerea mea, obiceiurile primitive nu au efecte decat in mintea noastra, deci consider ca se poate face orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condoleante, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Deasupra usii de la intrarea casei se obisnuieste punerea unei panze de culoare neagra pe care sa fie inscriptionat numele acestuia, data nasterii si cea a decesului. Aceasta trebuie pastrata in acel loc pentru 40 de zile.

Toate rudele persoanei decedate sunt obligate sa poarte pentru 40 de zile o haina de culoare neagra, care reprezinta doliul. De asemenea, persoanele de sex masculin nu au voie pentru 40 de zile sa foloseasca aparatul de ras.

https://calendarulortodox.ro/......ormantare/

Eu stiu ritualul cu acoperirea tuturor oglinzilor din locuinta, se spune ca spiritul celui decedat poate intra si ramane in casa in care a locuit.
A, si sa nu uit de ritualul cu spartul canii cand persoana paraseste casa pentru ultima data in drum spre biserica. Acum din cauza pandemiei am inteles ca priveghiul este interzis.

| Michaeel a răspuns:

Îmi pare rău de pierderea ta, dumnezeu să-l odihnească. Pai normal ca ai voie sa faci baie. Dacă ești în doliu ce faci? Stai murdar și jegos? Nu. Dacă stați la casa, se pune un material negru pe care scrieți ca va murit o ruda și datele lui personale(ex:Aici a murit nea Costică Popescu, născut:17.3.1945,decedat :16.07.2020). Apoi faci praznic în care inviti tot Satul. Apoi înmormântare și câteva luni tot ții doliu. Daca stai la oraș, ignora tot ce am scris. În trecut, doliul tine un an întreg, acum ții doliu cât dorești. Ai voie sa te îmbraci doar în negru în perioada asta.

| RoșcaLucian a răspuns:

Pomenește l in rugăciunile tale.

Da de pomana la Biserica Pt el.

Mergi la Sf Liturghie sâmbăta când e și Pomenirea Morților.

Vezi rânduiala Pomenriii Morților in biserica ortodoxa so respect o.

Fa și tu faptele bune pe care le făcea bunicul tău și aplica în viata ta sfaturile bune primite de la el.

Daca vei face acestea, ii vei ușura trecerea prin vamile văzduhului și il vei bucur mereu în cer. Îl va ajuta enorm?

Uite care trebuie sa fie reacția noastră când moare cineva :

Fraţilor, despre cei ce au adormit, nu voim să fiţi în neştiinţă, ca să nu vă întristaţi, ca ceilalţi, care nu au nădejde,
14. Pentru că de credem că Iisus a murit şi a înviat, tot aşa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiţi întru Iisus, îi va aduce împreună cu El.
15. Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiţi,
16. Pentru că Însuşi Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului şi întru trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi cei morţi întru Hristos vor învia întâi,
17. După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, şi aşa pururea vom fi cu Domnul.
18. De aceea, mângâiaţi-vă unii pe alţii cu aceste cuvinte. (I Teslaoniceni 4, 13-18)

| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu sa ne ierte pe toți! Imi cer iertare daca am suparat cu ceva!