| Alex199e199 a întrebat:

Am 15 ani si as vrea niste modalitati de sinucidere garantate fara durere! Si daca o voi face voi fi inmormantat crestineste? P.S sunt catolic!

16 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

| mentholinks a răspuns:

Te inmormantez eu crestineste pentru 10000 de euro.

| Nilsson a răspuns:

Daca te sinucizi oricum sufletul tau e pierdut, slujbele de inmormantare nu-si mai au niciun rost pentru ca sinuciderea e un pacat grav.
Mai bine te rogi lui Dumnezeu sa te scape de gandurile acestea negre si cauta sa vorbesti cu cineva despre problemele tale.

| Mclaren12 a răspuns:

Lasa-te de crestinism si poate scapi de depresie. Toti depresivii cu ganduri suicidale pe care i-am vazut pe aici erau crestini.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ce fel de crestin esti tu?! Nu are nici un efect asupra ta Biblia? Dumnezeu ne-a dat viața in dar, este mare păcat să recurgă la acte de suicism.Stii ca din iubire pentru noi oamenii Dumnezeu ne-a oferit un cadou minunat si de cea mai mare valoare? Stii care? Daca poti citi in Biblia ta in Ioan3:16.Cine se declara ca este crestin trebuie sa-si iubească aproapele si pe Dumnezeu.Pe tine cine te-a supărat? Stim ca adversarul lui Dumnezeu este Satan, care vrea cu tărie sa distrugă ceea ce a facut Dumnezeu. Uite ce se intampla in jurul nostru citeste2Timotei 3:1-5.Citeste PSALMUL 37:11. Daca il iubesti pe Dumnezeu trebuie sa demonstrezi, arătând apreciere pentru viata.Curaj! Respinge actiunile lui Satan si roagata cu tărie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Respinge actiunile lui Satan si roagata cu tărie."
De ce bateti toti campii cu basme pe care nici copiii mici nu le mai cred? Ce treaba are depresia cu Satan? Daca omul era satanist poate poate mai avea sens ce spuneai. Tare va mai place sa dati vina pe "ghiavol" pentru problemele pe care le aveti sa nu va asumati niciodata responsabilitatea, nu?

| Alex199e199 explică (pentru PorumbRodica1965):

Eu sunt catolic si am intrebat daca voi fii inmormantat crestineste in cazul unei sinucideri!

| doctorandus a răspuns (pentru Alex199e199):

Amice, suna la 112 si spune acolo ce vrei sa faci.

| Alex199e199 explică (pentru doctorandus):

Pentru? De parca sunt interesati de ce as face! Ori cum sar caca numai pe mine ca nu-i doare capul de alti!

| doctorandus a răspuns (pentru Alex199e199):

Vrei sa scapi de suferinta? Suna la 112 si vor trimite o echipa sa te scape de suferinta.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Bro, la vârsta ta ar trebui să te gândești ce vrei să faci în viață, nu dacă să te sinucizi sau nu. Oricare ar fi motivul, nu te poate băga într-o prăpastie din care să nu poți ieși. Eu zic să mai dai o șansă vieții și să înveți să te bucuri de ea, poți face asta chiar dacă ești creștin, depinde doar de tine! Din punct de vedere religios sinucidere e un păcat condamnabil care te duce aproape sigur în iad (consider că să te,, ameninț '' cu iadul nu e chiar ce mai bună soluție pentru a te determina să renunți la gândurile negre, de asta am menționat punctul de vedere religios abia la sfârșitul mesajului, nu caracter mai mult informativ). Doamne ajută să ei decizia bună și să nu ajungi să faci asta, ar fi păcat de viața pe care o ai în față, ce n-ar da majoritatea oamenilor de 60-70 de ani ca să aibă iar vârsta ta?(să fie tineri) ai ceva ce majoritatea oamenilor regretă ca au pierdut, TINEREȚEA! (Am lungit mesajul cam mult, sper să ai răbdarea necesară pentru a-l citi pe tot big grin în final îți mai zic doar că sincer să fiu chiar și eu care am 18 mi-aș dori să am iar vârsta ta!

| VictorFenrir a răspuns:

Cei de teapa ta nici nu ar trebui sa aiba accesc la internet.

| Mașka98 a răspuns:

Heyyy nu fa asta. Gandeste-te la cei din jurul tau, care vor suferi enorm. Da, viata e grea, dar nu fi egoist. Orice nu s-ar fi intamplat in viata ta, Dumnezeu te iubeste si vrea sa -ti fie alaturi. ''Nu te teme, căci eu sunt cu tine! Nu te uita în jur, căci eu sunt Dumnezeul tău! Eu te voi întări şi te voi ajuta. Te voi sprijini cu mâna mea dreaptă a dreptăţii'' ( Isaia 41:10). Te rog, nu renunta!

| Aimwork a răspuns:

E tare ca intrebi de durere de parca cineva a incercat inainte si vrei sa aflii cum a fost.
Cred ca e valabil in orice religie. daca te sinucizi practic te pisi pe Dumnezeu.tu fiind creatia lui.

| Sebe_Cristi_1999 a răspuns:

In primul rand nu stiu de ce ai vrea sa te sinucizi mai ales la o varsta atat de frageda. Nu cred ca exista vreo metoda care sa nu doara.

| Clockwork a răspuns (pentru Sebe_Cristi_1999):

Iti pui pistolul la tampla si tragi, sari de la etaju 7-8 percop, etc. nu simti durere