| Sebi00909765 a întrebat:

Salut, am 2 intrebari:
1. Daca nu duci actul sexual pana la capat si te opresti la mijloc se mai considera curvie?
2. Atingerile cu mana pe corpul partenerului sunt curvie?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da.

| T0T a răspuns:

Ți-e frică că te bate ăl' de sus că te simți bine? Dacă femeile nu ar fi proaste, nu ai mai avea de ce să te îngrijorezi, că nici naiba nu ar face sex cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ce ai făcut, ai făcut, nu contează dacă "ai dus pana la capăt" ce ai început sau nu. Tot curvie e.
2. Nu ma pot pronunța în legătură cu asta ptc nu sunt sigură, dar contează sau nu dacă sunt considerate curvie? Ce contează e că este păcat sa faci asa ceva. Nu ești căsătorit cu acea persoană, deci orice sărut, orice act sexual sunt păcate înaintea lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că trebuie să pui această întrebare. Trebuie să privești în sufletul tău. Să încerci să nu te minți tu pe tine. Dar totuși, dacă ai întrebat, o să-ți spun părerea mea: 1. Cu siguranță este curvie( păcatul nu e neapărat ejacularea/orgasmul, este mizeria care ți se sădește în suflet prin fapta în sine). 2 asta depinde mai mult de ce simți tu vând faci asta. Daca atingi in interes sexual, clar e păcat.

| Sistemulxxl a răspuns:

Nu, nu e curvie daca ea/el e casatorit/a si tu nu.
Preacurvia (este in decalog) este cand esti casatorit dar si ea e casatorita si voi va pompati pe ascuns.

| EestiSodalane a răspuns:

Da

| Pocait01 a răspuns:

Matei 5:27, 28 Ați auzit că s-a zis celor din vechime: ‘Să nu preacurvești.’
Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească a și preacurvit cu ea în inima lui.

Păcat nu este doar acțiunea rea și împotrivitoare învățăturii Domnului ci și dorința de a o face. De ce? Pentru că Dumnezeu nu ți-a dat inteligență ca să născocești cu ea păcate.