| AcelasiDarNuMereu a întrebat:

Salut, am citit mai demult în biblie ceva versete legate de halloween, dar nu le mai gasesc nicicum. Oare are cineva idee unde le pot gasi?
Spunea ceva legat de decoratiunile în casa, sa nu fie legate de morti, etc. Credeam prima data ca e în cartea Daniel, dar n-o gasesc.

Răspuns Câştigător
| gabby78 a răspuns:

Există câteva versete din Biblie care pot fi interpretate ca fiind în opoziție cu Halloween-ul. Acestea se referă la idolatrie, la închinarea la spiritele rele și la frica de moarte.

Unul dintre aceste versete este Exod 20:3-5, care spune:

Să nu ai alți dumnezei în afară de Mine.
Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a ceea ce este sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,

Acest verset interzice crearea de imagini ale zeilor păgâni. Unii creștini interpretează acest verset ca interzicând, de asemenea, decorațiunile de Halloween care sunt asociate cu spiritele rele, cum ar fi dovlecii-felinar, vrăjitoarele și scheletele.

Un alt verset care poate fi interpretat ca fiind în opoziție cu Halloween-ul este 2 Corinteni 6:14-18, care spune:

Nu vă însoțiți cu cei necredincioși. Căci ce legătură este între dreptate și nedreptate? Sau ce părtășie are lumina cu întunericul?
Ce împărtășire are Hristos cu Belial? Sau ce parte are credinciosul cu necredinciosul?
Ce înțelegere are templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi suntem templul Dumnezeului celui viu, după cum a zis Dumnezeu: "Voi locui în ei și voi umbla printre ei; și voi fi Dumnezeul lor, și ei vor fi poporul Meu."
De aceea, ieșiți din mijlocul lor și despărțiți-vă, zice Domnul, și nu vă atingeți de ce este necurat; și Eu vă voi primi.

Acest verset interzice creștinilor să se asocieze cu necredincioșii. Unii creștini interpretează acest verset ca interzicând, de asemenea, participarea la obiceiurile și sărbătorile păgâne, cum ar fi Halloween-ul.

În cele din urmă, Biblia nu menționează în mod specific Halloween-ul. Cu toate acestea, versetele de mai sus pot fi interpretate ca fiind în opoziție cu această sărbătoare.