| Hdhshhsnhsjej a întrebat:

Salut, am niste intrebari despre Dumnezeu (sunt ateu) si as vrea sa imi schimb parerea dar nu inteleg unele lucruri.

1. Se zice ca daca Dumnezeu VREA poate sa intoarca planeta, universul etc. Cum gandeste daca nu are creier? Mi s-a spus ca el este un duh sau o lumina, deci cum gandeste, iubeste, daca nu are creier sau o parte umana?

2. De ce credeti in Dumnezeu? Spuneti ca a facut x si y, ca este scris in biblie nu stiu ce de parca nu oricine putea sa scrie biblia acum sute de ani, pe langa asta toate dovezile despre Dumnezeu sunt pure teorii in care crezi fara sa ai dovezi, pentru ca asa ti-a zis cineva.

3. De ce in tari diferite bibliile sunt scrise diferit? Am vazut 7 sau mai multe biblii din tari diferite care in fiecare este scris altceva. Intr-o tara am citit ca Dumnezeu a facut a,b, c iar alta x, y, z.

Am mai multe dar as fi curios sa aflu raspuns la astea si daca aveti sper sa fie unul logic sau foarte bun, m-am saturat de teorii.

FUNDA!

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adica vrei sa ai credinta oarba in zeii si fix pe zeul crestin, de ce nu pe alti, ca ateu ai o lista de 6500 de zeii din care sa alegi,cu ce e mai real iahve fata de zeus? cu absolut nimic, spune mircea ca cica stiinta cere credinta = mai ignorantule atomul a fost fotografiat si oricine il poate vedea, stiinta nu cere credinta, altul care habar nu are de biblie, biblia asta e interpretata in 40000 de mii de feluri daca ar fi o carte serioasa ar fi mai directa si nu sa se lasa loc de interpretari, contraziceri, daca esti pregatit sa fi ignorant, inchis la minte, si sa spui ca dumnezeu e raspunsul la toate e treaba ta

| RAY a răspuns:

| Irinel15123532 alea sunt argumente deiste, tu vorbesti de teism, acel zeul teist ce face el activ in prezent?

| anonimg a răspuns:

Mai intai de toate, trebuie retinut un lucru:
"Lucrurile ascunse sunt ale Domnului Dumnezeului nostru, iar lucrurile descoperite sunt ale noastre si ale copiilor nostri". (Deuteronom.29:29)
Mai pe inteles, noi putem sa cunoastem pe Dumnezeu si natura Lui atat cat El a binevoit sa ni Se descopere. Chiar si firea noastra ne spune ca este de condamnat curiozitatea in privinta aceasta. Dar in schimb, Dumnezeu aprecieaza omul care se apropie de El cu respectul cuvenit.

1. Dumnezeu care a facut/creat toate lucrurile bune, nu ar schimba ordinea, buna desfasurare a acestora; nu ar schimba ordinea naturii si a universului.

Dumnezeirea este alcatuita din 3 Persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant -care lucreaza impreuna pentru acelasi scop. Sfanta Treime este deci o taina in natura ei.
Dumnezeu ni S-a descoperit prin Fiul Sau, Isus Hristos. Domnul Hristos spune: "Toate lucrurile Mi-au fost date in maini de Tatal Meu; si nimeni nu cunoaste deplin pe Fiul, afara de Tatal; tot astfel nimeni nu cunoaste deplin pe Tatal, afara de Fiul si acela caruia vrea Fiul sa i-L descopere." (Matei.11:27)
""Doamne", I-a zis Filip, "arata-ne pe Tatal, si ne este de ajuns."
Isus i-a zis: "De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu, dar: "Arata-ne pe Tatal"?
Nu crezi ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatal, care locuieste in Mine, El face aceste lucrari ale Lui." (Ioan.14:8-10)
Dumnezeu Tatal Si-a descoeprit caracterul in Fiul Sau. Dar fizic nu-L putem vedea pe Dumnezeu Tatal.
El este si duh. Pentru ca prin Duhul Sfant Dumnezeu doreste sa avem o legatura personala cu El -prin Duhul Sau si prin duhul nostru. De aceea este si scris: "Si dupa ce voi fi inaltat de pe pamant, voi atrage la Mine pe toti oamenii." - (Ioan.12:32)
Constienta prezentei lui Dumnezeu in viata noastra (care depaseste constienta existentei Lui) ne va da certitudinea ca El ne iubeste, ca este tot atat de viu cum suntem si noi. Relatia de dragoste dintre un baiat si o fata, dintre un parinte si fiul sau, exprima prea putin dragostea pe care Dumnezeu o are pentru noi, pentru fiecare in parte.
Pin duhul nostru si prin duhul celorlalti avem convingerea ca semenii nostri ne iubesc sau ne urasc. La fel este si cu Dumnezeu: prin Duhul Sau Sfant si prin duhul nostru putem avea certitudinea existentei, prezentei si a dragostei lui Dumnezeu.
Poate ca societatea, modernismul, a schimbat expresia a ceea ce am numit mai sus "duhul" omului, prin perceptii senzoriale si alte denumiri moderne. Dar este vorba de aceleasi lucruri, de aceleasi stari a caror identitate nu a fost schimbata, ci poate doar denumirea lor.
Dumnezeu doreste sa locuiasca in noi prin Duhul Sfant. Tot la fel cum cineva "locuieste" in noi atunci cand iubim pe cineva si ne gandim mereu, neincetat si cu intensitate la persoana pe care o iubim.

Daca vedem in jurul nostru lucruri pe care omul nu le-a putut concepe, atunci Dumnezeu este Creator in toata puterea cuvantului: si creator, si creativ. Si acestea imbinate cu ceea ce este scris: "Dumnezeu este dragoste." (1Ioan.4:8)

2. Cred in Dumnezeu datorita faptului ca am experimentat lucrurile de mai sus: convingerea personala a dragostei lui Dumnezeu.
Este adevarat ca Dumnezeu ne iubeste; dar daca nu ne putem bucura de aceasta dragoste este altceva. Si Dumnezeu doreste sa ne bucuram de dragostea Lui. Eu insumi m-am bucurat si ma bucur de ea. Altfel, as fi fost ca ca unul care nu as fi putut sa vorbesc despre dragoste, despre ceva ce nu cunosc. (Cei care cunosc legi si principii vorbesc despre ele; dar cei care cunosc dragostea vorbesc despre dragoste).
Nu vorbesc ca eu as fi descoperit dragostea (adica pe Dumnezeu), ci pentru ca dragostea m-a descoperit (Dumnezeu mi S-a facut cunoscut).
Dovada existentei lui Dumnezeu se gaseste si prin faptul ca ne punem intrebari despre El; dar cu cat mai mult cand Il iubim si se vad schimbari in viata noastra. Pentru ca atunci cand iubim ne dorim sa fim ca persoana iubita si pe placul ei. Intotdeauna cand admiram pe cineva ne trezim ca avem un comportament ca al celui pe care il admiram.

3. Exista Biblii diferite pentru ca sunt oameni care sunt constienti de prezenta lui Dumnezeu, dar e nu doresc mai mult: nu doresc ca Dumnezeu sa intre in viata lor. Constiinta lor ii "obliga" de datoria lor fata de Dumnezeu, dar inimile lor isi doresc sa ramana doar la nivelul acesta, si nu doresc sa intre intr-o relatie cu Dumnezeu, deoarece se tem de schimbare. Pentru ca relatia cu Dumnezeu implica schimbare in viata omului. Astfel nu putini sunt oamenii care adera la acele confesiuni crestine a caror invatatura satisface firea omeneasca. Acestia ori fac modificari in Biblie, ori o lasa asa cum este ea dar ii da interpetari diferite.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Hai ca vin si eu cu niste carti. Oare ce sa fie? Gata, stiu.Benzile desenate.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Trebuie sa iesim din benzile desenate daca vrem sa ne bucuram de realitate, de dragoste.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Asta e biblia.

| SG1995 a răspuns:

La unu uite o întrebare mai interesantă:
Motivația noastră provine din nevoile noastre, și nu doar motivația, toate caracteristicele noastre gândirea, limbajul sunt răspuns la anumite nevoi. Deci cum putea un zeu autosuficient să se motiveze, dar să gândească?
2. De ce crezi/de ce nu crezi e o întrebare inutilă.
Fact nu putem știi dacă ceva există sau, dar știm că religiile actuale sunt raspunsul la nevoia primitivă a omului de-a controla natura imprevizibilă.

| Steregoi a răspuns:

Ateismul e o teorie.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Teorie?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Da la el e o teorie ceva lipsit de teism, ateismul este lipsa teismului, degeaba i explici

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Da, este o teorie pentru ca se bazeaza pe premise teoretice gesite precum explozia big-bang si evolutia inteleasa gresit. Nu explodeaza nici o singularitate sau o gaura neagra. Potentialul de variatie genetica este vazut gresit ca fiind o evolutie ce ar avea origini materiale comune. Nu exista adaptare structurala ci variatie structurala in cadrul aceluiasi gen. Exista selectie eliminatorie. Nici un organism nu apuca sa se adapteze pentru ca moare. Se confunda adaptarea informationala cu adaptarea structurala inchipuita. Se confunda variatia genetica cu o asa numita adaptare inchipuita.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

A nu se confunda imateria cu antimateria. Imateria nu are sarcina electrica si in plus are nivele energetice intre zero si nivelul constantei Planck. Antimateria are sarcina electrica opusa materiei.

Era intrebarea cum gandeste Dumnezeu daca nu are creier? Gandirea e transfer de energie dintr-un loc in altul. La nivel cuantic gandurile sunt formate din fotoni si chiar din particule imateriale. De exemplu fotonul nu are nevoie de infrastructura pe care sa se deplaseze in vid si in plus are o traiectorie rectilinie chiar pe o lungime de ani lumina. In vid nu e forta de franare, de frecare.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Tu crezi ca big bangul a fost e o explozie.Mai degraba a fost o expansiune

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Simplu.Gandeste cu creierele noastre, ca doar noi l-am inventat

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Inteleg ce vrei sa spui. Totusi omul nu este dintotdeauna. Daca omul ar fi fost din totdeauna atunci macar plugul unui tractor ar fi trebuit sa se impiedice in multe oase de om in solul arat. Daca omul ar fi fost dintotdeauna atunci as fi luat in considerare acest raspuns al tau. Deci nu omul Il concepe pe Dumnezeu ci invers.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Explozie sau expansiune cam tot acelasi lucru e. Sau, daca vrei, te-as ruga sa explici diferenta intre explozie si expansiune. Daca nu a fost o explozie necontrolata inseamna ca legile fizice au fos inainte de big-bang sau ca ar fi existat cel putin in mintea unei inteligente imateriale precum Dumnezeu care a controlat explozia prin legile fizice concepute de el.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Expansiune=marire.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Un copil se mareste pentru ca i se maresc dimensiunile. In cazul universului putem vorbi si despre o explozie in cadrul teoriei big-bang pentru ca la inceput universul era format din "praf de pusca" adica din energie condensata sau imateriala care in timpul exploziei de miliarde de ani s-au format galaxiile, gaurile negre, quasarii, stelele, planetele, asteroizii si cometele. Si o petarda se mareste sau se extinde.

| Octavian199 a răspuns:

Mircea08, memoria chiar se afla in creier si inima nu are nici o treaba cu iubirea, e doar o pompa a corpului.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Creierul este și el doar,, haina" memoriei. nimeni nu știe în ce constă memoria.
Ce este ea de fapt.
Oamenii de știință nu știu încă pe deplin cum funcționează nasul uman.
Pe care îl pot cerceta.
Dar ei ne învață pe noi despre lucruri care nu le pot cerceta și dacă nu credem ca ei suntem inculți, și proști.
Creierul e conștient de trupul nostru, trupul e conștient de el însuși.
Avea microbionul pielii care împiedică bacteriile virușii etc să facă contact cu corpul nostru.
Fără o conștiință nu am avea așa ceva.
Dacă am fi evoluat.
Numai dacă Dumnezeu este cel ce a lăsat corpul nostru să fie așa.
Creierul in timp ce dormi dă semnale corpului să nu moară.
Corpul se odihnește, uneori se odihnește până aproape moare dar creierul dă semnale și apar crampele musculare.
E programat să țină corpul in viața.
Dar nu țesutul creierului are puterea asta, ci o energie.
Care este de fapt imaterie.
Și în ziua de astăzi nu se pot face transplanturi de creier.

| Mircea08 a răspuns:

1) Numai occindentalii spun ca memoria se afla in creier si ca omul gandeste cu creierul. Orientalii sustin ca memoria este pe un suport energetic de forma corpului si care dupa moarte insoteste sufletul. Si eu inclin sa cred varianta asta deoarece la judecata de apoi nu te prezinti fara nici o informatie din timpul in care ai trait si nici fara puterea de a gandi.
2) Tu crezi ca atomul de oxigen are doi electroni? stiinta asa spune dar tu habar nu ai deoarece nu i-ai vazut niciodata si totusi crezi asta. Ai dovezi? Nu ai, dar crezi pentru ca asa ti-a zis cineva. Asa cum tu crezi lucruri nevazute asa cred si credinciosii.
3) Cred ca ai vazut biblii, dar ori nu le-ai citit ori nu ai inteles nimic. Bibliile sunt toate la fel, folosesc exprimari diferite dar nu denatureaza mesajul.

Nu vei gasi un raspuns foarte bun decat in mintea ta. Ai de ales asupra felului in care vrei sa traiesti. Evanghelie este UN MOD DE A TRAI. Esti liber sa alegi acest mod sau altul in functie de ce iti place. Eu am ales invatatura lui Iisus (Evanghelia )deoarece imi place si nu pentru a ajunge mare si tare pe lumea cealalta. Cine vrea sa ajunga cineva pe lumea cealalta, va ajunge dar nu in rai. In rai sunt oameni modesti si nu priveste cu superioritate la nimeni asa cum este regula pe pamant.
Alege tu, si numai intreba pe nimeni deoarece nu e bine sa aleaga altul pentru tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Memoria e in creier.
N-ai vazut, cand te calca masina si ai amnezie, sau cand imbatranesti si o iei randeaua si faci alchzimer, si nu mai stii nici cum te cheama. happy

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

O fi in creier, o fi in alta parte, eu nu am vazut unde sta si nici nu cred ca altcineva a vazut-o. Eu doar am spus pentru credinciosi, care cred ca mai este o viata dincolo de moarte ca daca suportul pentru informatii ar fi creierul, dupa moarte, cand creierul se distruge (putrezeste) se pierd si informatiile. Cum va putea Dumnezeu judeca un om care nu stie nimic din ceea ce a facut pe pamant? Cum va auzi ce spune Dumnezeu daca nu are creier care sa prelucreze semnalul dat de urechea care nu exista?
Treaba cu amnezia este clar de la creier, o parte din creier este afectata si nu mai lucreaza, nu mai transmite sufletului unele informatii. Daca informatiile ar fi in creier si datorita accidentului s-au pierdut, atunci omul nu-si mai poate NICIODATA aminti ceea ce a uitat. Exista insa cazuri in care accidentatul are o amnezie temporara (doar un an de ex.) dupa care ii revine memoria. Prin urmare informatiile nu s-au pierdut ceea ce poate insemna ca nu erau acolo.
Sa presupunem ca accidentatul a uitat cum il cheama, si asta pentru ca a fost afectata o anume zona a creierului. Daca cineva ii spune cum il cheama el va sti cum il cheama chiar daca zona creierului care ii memoreaza numele nu este functionala. Cum a inregistrat acea zona a creierului numele daca ea nu functioneaza? Daca functia acelei zone ar fi preluata de alta zona a creierului (deci inregistrarea numelui se face in alta parte a creierului) atunci de ce nu a preluat si informatiile din zona afectata si in acest fel accidentatul sa aiba acces la numele lui?
Teorii se pot face foarte multe si asta deoarece nu stim nimic sigur, si nu facem altceva decat sa presupunem (la asta suntem intr-adevar tari!)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Simplu, ii da amintirile inapoi cand ajunge acolo, la judecata ta de apoi, despre care tot vorbesti.
Adica a facut el din apa vin, si a lasat o femeie insarcinata, doar cu gandul. Nu cred ca asta va fi o problema pentru el.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce am spus eu nu reiese ca este judecata mea, si nu am inteles pe care amintiri le da inapoi, pe cele care nu le mai are?
Eu am spus clar - sunt doua teorii, una orientala care spune ca informatiile sunt pe un suport energetic si alta occidentala in care se spune ca informatiile sun pe suport material, mai precis creierul. NU AM SPUS CA AR FI VRE-O UNA ADEVARATA. Eu nu discut aici despre mine, eu discut despre locul in care spun altii ca se afla informatiile. Mai fac si unele legaturi logice cu alte domenii, cum ar fi cel despre care se discuta aici, adica religiile. Nu pot spune ca eu stiu ceea ce nimeni nu stie, si anume unde se afla stocate informatiile.
Daca in creier sunt toate informatiile de ce spune stiinta ca in ADN sunt o gramada de informatii? Ce face creierul, acceseaza informatii din fiecare celula si le transmite inapoi la celula ca sa stie ce are de facut? celula nu are creier, cum atunci poate folosi informatiile pe care le are?
Acestera sunt lucruri care nu se cunosc, dar despre care stiinta a emis totusi niste pareri bazate pe ceea ce se cunoaste in prezent.
Degeaba analizeaza cineva partinitor doar partea cu credinta in Dumnezeu daca nu face acelasi lucru cu stiinta sau cu cultura mult ridicata in slavi, si despre care Titu Maiorescu spunea :
"... și, prin urmare, în toată directia de astăzi a culturii noastre, este neadevărul, pentru a nu întrebuința un cuvânt mai colorat, neadevăr în aspirări, neadevăr în politică, neadevăr în poezie, neadevăr pănă în gramatică, neadevăr în toate formele de manifestare a spiritului public. "
(Titu Maiorescu - În contra direcției de astăzi în cultura română)

Haideti sa discutam subiecte si sa nu mai atacam persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Adn-ul contine informatii da.
Dar nu informatii ca si cum amintiri.
Poate celulele au amintiri, dar nu despre ce-ai facut tu cand erai mic la gradinita, ci poate doar amintiri de cand s-au luptat cu anumiti virusi, etc.
Informatiile din adn, sunt, gen, ce culoare are parul tau, daca chelesti mai devreme, mai tarziu, daca ai parul rar, des, culoarea ochilor, inaltime, alt fel de informatii.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.
Dar informatia potrivit careia omul poate respira si cand vrea si fara sa vrea de unde vine? Atunci cand omul vrea sa respire comanda vine din creier, sau vine din creier atunci cand respira fara sa-si propuna asta? Eu chiar nu stiu. Parca am invatat la scoala ca respiratia este comandata automat din bulbul rahidian, ceva sistem nervos parasimpatic daca nu ma insel

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Da, inclusiv respiratul, Dar unii oameni respira mai repede alti mai incet, alti fumeaza si adn-ul se schimba, si respiri mai rapid, ca ai nevoie sa respiri de 2 mai repede, ca sa compensezi cu lipsa oxigenului.
Sunt de acord.
Da de la asta, pana la a spune ca adn-ul contine informatii, ca si memoria... nu mai zic nimic.
Eu am impresia ca tu ai vazut cine stie ce documentar, sau ai citit undeva, si nu iti dai seama, ai bagat in subconstient, si acum nici nu iti dai seama, ce prostie ai zis, cu memoria unui om, in adn.
Dar cand ai nevoie de o transfuzie de sange, cum e? iti baga sangele aluia, si iti aduci aminte ce a mancat donatoru acum 3 ani sau cum?
Eu nu stiu.
Voi ganditi cand deschideti gura? sau?
Ca memoria ca dumnezeu ca hau bau.
Dupa bilbla pe care o citesti tu, dumnezeu e prea smecher, lasa femei insarcinate cu gandu, face lumea asa, in 7 zile, si cu droguri, si cu ce vrei tu, ca el a facut-o, tot ce se intampla acum in lume, el a facut.
Eu cred ca oamenii ar trebui sa-si traiasca viata aici pe pamant, ca si cum aici ar fi raiul.
Ca daca stam sa ne dam cu presupusu cu judecata cu ****.
Ma doare pe mine fix in cwr, de judecata altuia.
Cum un om nu poate sa judece alt om, asa si nici dumnezeu nu poate sa judece un om.
Daca el l-a creat cum spui tu, dupa chipul si asemanarea lui.
Inseamna ca si el e la fel.
Noi trebuie sa evoluam cumva, departe de martieni, si dumnezei prin cer, altfel nu ajungem nicaieri.
Daca ai fi terminat liceul, si cat de cat ai fi trecut prin viata, ai fi raspuns altfel.
O tot dati cu dumnezei si zei, si magicieni.
Sper ca lumea sa evolueze cumva, departe de oameni imaginari prin cer, si sa se concentreze mai mult pe ce e real si pe ce il inconjoara.
Cum ar fi taierea padurilor, vanat de ursi si capreoare, centrale pe combustibil fosili, etc. Astea sunt problemele, nu un handicapat din cer imaginar, care nici nu-si bate penisu de tine, si de ce faci tu.
Daca vrei sa fii sanatos sa te rogi la el laughing)
mai du-te dracu, stau sa ma rog de cineva ca sa fiu sanatos, si eu bag pepsi si tigari engros? sau am eu singur grija de mine?

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai scris despre multe subiecte separate intre ele - o sa incerc sa raspund pe rand
ADN contine INFORMATII iar informatiile se stocheaza pe un suport de memorie material sau energetic (suportul magnetic de ex) - Nu exista alta posibilitate. Prin urmare daca vorbesti de informatii automat vorbesti si de memorie. ADN are informatii, deci are si memorie. Daca exista o alta informatie stiintifica spune-o. Atata timp cat nu stii o alta varianta nu poti spune ca eu spun prostii.
Discutia cu modul in care au aparut informatiile in ADN este lunga. Pot spune ca informatia a aparut odata cu prima celula deoarece celula ar fi murit fara acele informatii, iar informatia nu poate veni decat de la o inteligenta. Prin urmare inainte de a apare prima celula exista o inteligenta. Am spus sa subiectul acesta este lung, eu am scris foarte pe scurt asa ca nu poate fi supus dezbaterilor.
Evanghelia este un mod de viata, si dupa parerea mea acel mod de viata recomandat de Evanghelie este unul normal. Eu cred ca un om trebuie sa traiasca normal. Fumatul, abuzurile in legatura cu taiatul padurilor si vanatul aiurea nu sunt lucruri normale, deci nu din Evanghelie au invatat oamenii aceste lucruri.
Ai spus ca un om nu poate judeca un alt om - la tribunal se practica!

Mi-ar place sa discutam in continuare, dar fara ca discutia sa te enerveze. Daca crezi ca discutia asta nu face bine ii punem punct aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Taiatu padurilor, si evanghelia.
Pai daca traiesti dupa evanghelie, sa nu ai dupa ce bea apa, sau sa tai paduri, da sa ai o casa mare pe cel putin 7000mp, teren de tenis, piscina, copii la scoli private, versus, mananci, te caci, dormi, te scoli, mananci te caci dormi te scoli.
Ce viata e aia?
Adn pe suport magnetic.
Zici ca esti ruda cu maicuta cosmica laughing)))
Poti sa turui tu cat vrei.
Singurul lucru care mi-ar schimba parerea, ar fi, daca tu te-ai fi intalnit cu dumnezeu la o bere, ai facut ceva poze, sau esti prieten cu el, si ma chemi odata, sa ies cu voi la o bere.
Atat.
Da daca turui si tu ca celalalt, cu crede si nu cerceta, si cu forte divine, si cu hocus pocus, poti sa te duci la spitalu 9 si tu laughing

| Irinel15123532 a răspuns:

1. Dumnezeu este duh, nu putem intelege pe deplin asta din cauza mintii noastre limitate, dar El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent, nu cred ca este necesar de trup pentru acestea, biblia spune ca si noi cand vom muri vom pleca de aici cu dragostea. Noi oamenii punem accentul pe trup, dar biblia nu spune ca suntem trup cu suflet, ci ca suntem suflet cu trup, accentul este pe suflet, fara suflet trupul este nefolositor, cu tot cu creier si inima, nimeni nu stie ce face inima sa bata, totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?

2. Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare loare are o alta aroma, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatia asta o poti verifica.
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.

3. Sunt multe traduceri gresite, si multe interpretari, am auzit ca de curand si curentul lgbt au fabricat biblii si au scos din ele versetele referitoare la ei, in state deja este publicata, cauta traducerea Cornilescu, este cea mai comuna si una dintre cele mai reusite si originale.

| RaulAlmășan a răspuns:

1. Dumnezeu este conștient că oamenii nu îl pot înțelege, Domnul spune că înțelepciunea lumească nu îl poate cunoaște.
Nu știu ce înțelegi tu prin Duh.
Domnul controlează totul, este un duh fiindcă nu poate vedea moartea.
Domnul se întrupează in alte corpuri, nu corpul iubește laughing
Corpul e doar haina sufletului.
Cât despre partea umană, Dumnezeu arată ca oamenii.
Dar poate să fie ce voiește El.
Creierul nostru e,, programat" să simtă multe alte emoții și simptome.
O furnica nu are creier dar din generație în generație creează mușuroaie fiindcă așa au fost lăsate să fie.
2. Daca Biblia ar fi minciună nu ar mai exista Creștini.
In Biblie sunt multe scrieri cu adevăr puternic.
In vechiul testament ni se spune cum Domnul spânzură pământul pe nimic.
Dacă era invenție, nu aveau cum să știe asta.
Sunt multe proorociri împlinite.
Care nu pot fi din noroc, datorită preciziilor cu care s-au împlinit.
3.Adevarat traducerile pot fi diferite unele diferite pentru a face rău dar altele sunt diferite dar au același sens.
Unii poate au tradus pe Dumnezeu -Elohim
Dar este un apelativ al Domnului.
Sunt cuvinte vechi care aveau mai multe apelative.
Exemple:
Fiul Omului apelativ a lui Iisus Hristos.
Mesia - Apelativ al Domnului Iisus Hristos.
Cuvântul lui Dumnezeu- Apelativ al Domnului Iisus Hristos.
Domnul vine sa ne mântuiască.
Domnul vine să ne spele păcatele.
E același lucru.