| Ovydiw a întrebat:

Salut am si eu o intrebarebig grin!
Ce am fost sau unde am fost sau cum am fost inainte sa ma nasc/inainte sa sa imi dau seama ca gandesc/inainte sa exist.
Cine stie sa imi explice bine dau funda si votbig grin
Si fara : Dumnezeu a facut tot. blabla...big grin ceva mai logic

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Un embrion in faza de dezvoltare.

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

Acum iti dai semama ca gandesti? Daca zici ca da, "mai gandeste-te" happy

| reihiuke a răspuns:

Acum iti dai seama ca gandesti? Daca zici ca da, "mai gandeste-te!" Intreaba-te, "imi dau eu seama ca gandesc, in timp ce gandesc?" si vezi de cate ori iti dai seama ca gandesti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca te-ai nascut din dorinta celor ce-ti sunt parinti, dintr-o greseala a activitatii lor sau a unuia din ei.Lucrul asta cred ca nici tu nu-l sti exact.Ce ai fost la inceput? La inceput, ati fost de fapt doi:un spermatozoid puternic (a concurat cu alte milioane de doritori de a te "construi" si a invins) si un ovul, dornic sa-l primeasca pe invingator.Fiecare a venit cu zestrea lui, pe care ti-a donat-o fara retinere.Proprietara jumatatii de zestre te-a si gazduit (7 sau 9 luni), asigurandu-ti tot confortul si tainul necesar fara a-ti cere nimic. Dupa ce te-ai saturat de atata bine, ai parasit "garsoniere", ai urlat, nerecunoscator si te-ai avantat intr-o lume despre care nu stiai nimic.Deci in mod sigur, in acel moment nu gandeai.Cand ai inceput sa gandesti? Nimeni nu-ti poate preciza.Cred ca totusi un indiciu ar fi, momentul in care ai iceput sa-ti santajazi apropiatii, oracaind cand nu ti se dadea ce vroiai. Esti multumit? Puteam sa o lungesc si sa o mai infrumusetez, dar esenta asta e.

| Ovydiw explică:

Vad ca nu ati inteles. vreau sa zic cu un infinit de ani ianinte tot timpul care a existat inaintea mea...

| Ovydiw explică:

Lol la cate comentarii si aspunsuri ati postat ar trebui facut un site pentru intrebarea asta *_*

| Schwarzz a răspuns:

Erai un fetus.

| SergiuOsan a răspuns:

Dupa parerea mea (Atat de contestata) inainte de incarnarea intr-o fiinta umana in universul fizic, iti duceai existenta ca spirit liber in Universul astral. Aceasta existenta este caracteristica perioadei dintre doua incarnari. "Existenta" ti-ai dus-o probabil intr-un univers creat de tine pana a vent timpul sa revii pe Pamant pentru purificarea sufletului si urcarea in ierarhia cereasca. Pentru detalii suplimentare iti sugerez sa citesti cartille scrise de Alexandru Popescu-Balcesti(el stie sa explice aceste stari de existenta mult mai bine decat mine in lucrarile lui)

Răspuns utilizator avertizat
| NutellaFinetti a răspuns:

Fiecare copil sau suflet are un cort in cer.In momentul in care mama ta te are in burta, se formeaza un organism.Sufletul intra in acel organism creeandu-se omul.Nu zic ca Dumnezeu nu a facut tot, dar stie cu siguranta sa le asocieze in asa fel incat sa iasa ceva bun de aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NutellaFinetti):

Tu emiti banalitati, ca sa nu spun mai direct ce gandesc. Daca D-zeu ar sti intr-adevar cu siguranta sa le "asocieze in asa fel incat sa iasa ceva bun", nu ar mai exista atati crimnali, excroci, retardati, etc.Atunci,intradevar D-zeu ar dovedi ca este un iubitor al "creatiei" sale.Prinn ce face, dovedeste ca este un copil care se joaca cu papusi usor manipulabile.Contrazice-ma logic, daca esti capabil.

| NutellaFinetti a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand:capabilA ca-s fata...
in al doilea rand, Dumnezeu nu are intentia de a face din oameni criminali si excroci, dar in momentul in care tu ajungi pe pamant, tu alegi daca sa fii criminal sau credincios.Si cu siguranta nu zic "banalitati"...
Dumnezeu a dat si diavoli prin lume, dar stie El ce face...asa te pune la incercare
eu una citesc rugaciuni sa fiu sanatoasa si in felul asta nu racesc iarna vara, de 1 an de cand citesc rugaciunile nu racesc chiar daca as iesi in tricou la -20 de grade.
tu ai grija ce vorbesti avand in vedere faptul ca ai o casa, poate un frate o sora sau mai multi/multe, ai parinti, ai ce manca...cine crezi ca le-a dat? copacul din gradina? nu, El le-a dat pe toate.Tu chiar nu te0ai rugat niciodata sa iti dea ceva?
serios acum, nu mai zi ca vorbesc eu prostii, uitat-e in comentariul tau si zi-mi daca e logic ce ai scris.
cica El vrea sa faca oamenii criminali...am trait s-o aud(citesc)si pe asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NutellaFinetti):

Daca spuneai "Pufulita"nu gresem.In privinta replicii, este, dar nu logica.Ne oprim aici.