| LibertateDeGandire a întrebat:

Ce este religia pentru voi si cum credeti ca a aparut ea?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Religia? O fraza de dansii inventata..." http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/imparat.php
Eu cred ca exista o forta suprema care ne conduce dar nu este ceea ce scrie in Biblie. Religia a fost facuta de cei putini si bogati pentru a-i infrana pe cei saraci si multi.

| ania a răspuns:

Etimologic vine din latină. de la religare- care înseamnă a lega. Deci se referă la legarea omului de cretorul său. Pentru mine a avea religia creștină înseamnă că eu cred că Dumnezeul Bibliei e creatorul universului, că am hotărât să-mi dăruiesc Lui sufletul și să primesc ietarea de păcate oferită de Mântuitorul Hristos, că încerc să trăiesc în ascultare de El. Religia creștină a apărut după învierea lui Iisus Hristos, când discipolii lui au mers să spună oamenilor despre învierea Lui și să-i învețe stilul de viață al lui Iisus pe care ei l-au deprins în perioada în care au stat ci El.

| LibertateDeGandire explică (pentru ania):

Daca religia crestina a aparut dupa Hristos,de ce biblia (numita sfanta) a inclus si vechiul testament,care descrie TOT PE YAHWE cel din N.T,nu est vorba de alt Dumnezeu,este vorba de,,altceva''? Toti asazisii crestini exclud V.T. cu toate ca este prezent in acea carte la care i se inchina! Acel Yahwe descris ca un zeu criminal de prunci,copii, femei, batrani care nu aveau absolut nici o vina, Este apoi,, transformat'' in cel din N.T.cu alte,,calitati''. Divinitatea poate fi duala,se poate transforma, poate avea comportament dual, criminal, parsiv, cum au oamenii? https://www.youtube.com/watch?v=fNLZh7niL84

| ania a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Ai citit vreodată Vechiul Testament sau ti- ai format părerea despre el doar din cărți aniticreștine?

| MskDesign a răspuns:

Este un zero total si nu a aparut odata ce ea este reprezentata de un zero.O nulitate in absolut si va amintesc ca este doar parerea mea sincera.Fiecare vede lucrurile din punctul lui de vedere.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este definita ca: forma de inchinare.Ansamblu de atitudini, convingeri si practici religioase; acestea pot fi personale sau promovate de o organizatie.De obicei religia presupune credinta in Dumnezeu sau in mai multi dumnezei; pot fi divinizati oameni, obiecte, dorinte sau forte. Multe religii se bazeazape observatiile facute de om asupra naturii, dar exista si o religie revelata. Exista religie adevarata si religie falsa.