| anonim_4396 a întrebat:

Salut.As dori sa ma apuc de citit, dar spre rusinea mea pana in momentul acutal (clasa a 11-a,liceu cu profil teologic, pastoral) nu am citit nici o carte.As vrea sa ma apuc sa citesc carti religioase de la dogmatica lui Stariloaia pana la filosofie mai complexa.Dar consider ca nu voi intelege nimic neavnad dezvoltata aceasta latura.Cu ce as putea incepe? Ce carti imi recomandati? Va multumesc anticipat

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cititul trebuie sa fie fluid, iar sucesiunea gandurilor sa aiba maximum de coerenta.
Cand citesti nu trebuie sa fi constient de faptul ca citesti un text, ci de ideile ce reies din juxtapunerea de cuvinte.
Daca pana acum nu ai mai citit nu ai sa fi capabil sa urmaresti o carte complexa ce solicita chiar si un cititor experimentat.
Din fericire exista multe carti pentru incepatori: "Capra cu trei iezi", "Scufita Rosie", "Cei trei purcelusi".
Lasand gluma, o carte foarte buna si pentru incepatori si nu numai ar fi "Tartarin din Tarascon" scrisa de Alphonse Daudet. Altele ar fi "Fram ursul polar", Capitan la 15 ani.

Si o carte absolut geniala, absolut geniala, pe care am citit-o de trei ori dar din pacat autorul nu a apucat sa o termine este: "Peripetiile bravului soldat svejk" de jaroslav hasek.
Daca iti plac cartile amuzante cu asta ar trebui sa incepi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Inferno):

Si sa continue cu povestea p...ii de Ion Creanga

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Scufita rosie

| anonimg a răspuns:

O carte foarte usoara si captivanta este "Tragedia Veacurilor". O poti gasi aici: http://sdarm.md/prophecies/marealupta/marealuptaintro

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ar trebui sa incepi sa frecventezi mai des biserica, sa te spovedesti cu sinceritate maxima si pe urma sa citesti noul testament

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu eram la fel la un moment dat. Am inceput cu ce este cel mai greu. Cu Dostoievskii.Va trece ceva timp si, incet incet vei intelege toate intrebarile si raspunsurile lumii. Repet ca e foarte greu sa urmaresti lectura la acest scriitor, dar cu rabdare il vei citi in final pe nerasuflate! Apoi cauta si in Biblie, incepi cu Noul Testament, apoi completeaza si cu Vechiul Testament. Daca treci de asta, te vei hotara ce trebuie sau nu sa crezi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia este cea care te poate ajuta cel mai bine în progresul spiritual. (2 Timotei 3:16, 17)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Liceu cu profil teologic? si cum ai ajuns ma acolo? ca trebuia sa gemi de literatura romana, istorie si religie? cred ca glumesti, ori ai ajuns cu banii banacilor intr-a enspea? sa ma ierti dar greu mi-e sa inteleg cum ai ajuns in liceu teologic, fara sa citesti nemica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vazut ca ti s-a recomandat tragedia veacurilor.e buna cartea, iti recomand caderea constantinopolelui, este deasemeni foarte buna daca faci o apropiere a vremurilor trecute, cu cele ce au urmat, pana astazi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia si faptele apostolilor, mai sant si talmacirile, pildelor biblice, destul de folositoare pentru tine daca urmezi calea preotiei.succes si spor la cetit.

| Dumniezău a răspuns:

Citeste ceva de Stephen King.

| ADN30 a răspuns:

Biblia

| Byby_Bianca_1988_NmO4 a răspuns:

Pai..........vechiul si noul testament