| Mgk666 a întrebat:

Salut,as dori sa știu, cunosc pe cineva care crede și în Allah și în Iisus Hristos, as dori părerea voastră și este posibil așa ceva?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Musulmanii nu au dreapta credinta despre Iisus Hristos! Ei il considera doar un profet si asta este probabil cazul cunostintei tale.
In realitate, Hristos nu este doar profet, ci El este Dumnezeu atotputernic si Facatorul a toate cele vazute si nevazute, cu impreuna-lucrarea Tatalui si a Sfantului Duh.
Iar allah e doar un idol al neamurilor, mut, orb, surd si inexistent!

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred in el că un profet dar nu că a fost fiul lui Dumnezeu sau Dumnezeu însăți

| RAY a răspuns:

Apropo Coranul nu a fost scris in timpul vieții lui Mahomed și după moartea, ca și Iisus invenția lui Pavel, autori bibliei au scris la un secol distanta după Iisus și sunt contraziceți între autori anonimi, că nu a mai trăit nici un apostol

| anonimg a răspuns:

Cine știe dacă un astfel de om nu crede în niciunul dintre ei, și ți-a dat un răspuns doar ca să te încuie. În amândoi este imposibil să creadă.
Și apoi, ca un om să cunoască pe Dumnezeu trebuie să cunoască Biblia. Iar ca să cunoască despre Allah trebuie să cunoască Coranul. Mi-e teamă că un astfel de om nu a citit niciodată nici Biblia și nici Coranul. Ce poate să spună despre fiecare dacă nu a citit despre Dumnezeu și nici despre Allah? Din spusele altora? Nu se acceptă cunoștințele din spusele altora, și deci nici din auzite.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Din spusele altora? Nu se acceptă cunoștințele din spusele altora..."

Biblia e exact "spusele altora". Ca doar nu ai fost martor ocular la evenimente. Sunt doar povesti spuse de unii, modificate de altii si interpretate de cu totul altii.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Adica un musulman? Nu stiu daca gasesti aici.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Ba da sunt, dar participã la discuții rar, îi scârbește fanatismul ortodox, fãțãrnicia și analfabetismul Biblic al celorlalte culte. Unii vor intra totuși de curiozitate și aici, dar se vor comvinge repede cã nu s-a schimbat mai nimic.,.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

De ce mentionezi fanatismul ortodox vorbind despre musulmani? Tu stii cate restrictii are Islamul?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Dar tu de ce îi bagi pe toți în aceeași oalã? Existã o mulțime de misionari,lucrãtori, afaceriști și turiști ( la creștini mã refer),care nu au pãțit niciodatã nimic în țãri musulmane.
Apoi ce treabã are fanatismul cu restricțiile? Câți bețivi, drogați, ușuratice, cerșetori sau oamenii strãzii ai vãzut tu în țãri musulmane?! Câte farmacii, bodegi sau sãli de jocuri ai vãzut?
Norocul lor cã au și fanatism pe-acolo, cã altfel îi copleșau de-a dreptul dealde ãștia din "dreapta ¢redințã " cu comportamentul și mentalitatea lor.,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni. Căci sau va urî pe unul şi va iubi pe celălalt; sau va ţine la unul şi va nesocoti pe celălalt: Nu puteţi sluji lui Dumnezeu şi lui Mamona" Mt 6:24

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este posibil asa ceva deoarece musulmanii nu cred în Isus Hristos. Nu poți crede într un Dumnezeu fals și într unul adevărat. Scrie în Biblie ca nu putem sluji și lui Dumnezeu și lui Mamona.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un musulman crede cu siguranță și în Allah și în Iisus Hristos și în Sfânta Maria și să nu uităm că ei dețin moaștele Sf. Ioan. Acuma sigur, un musulman crede altfel în Iisus față de un creștin. Oricum, cred că Dumnezeu nu se ocupă cu fleacuri de acest gen: religiile. Sunt sigur ca se uita la faptele și sufletul fiecăruia. Dumnezeu preferă un ateu care este OM decât un creștin plin de păcate.

| Sistemulxxl a răspuns:

Musulmanii il numesc Allah, crestinii Dumnezeu. E acelasi lucru.

| EestiSodalane a răspuns:

Dacă e arab "Allah" este termenul cu care arabii creștini se referă la Dumnezeu. Dacă încearcă să facă un mix între Creștinism și Islam atunci normal că nu-i posibil.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Adicã musulman (turc,arab, etc) care a devenit creștin. Unii folosesc încã termenul de, Allah', pentru cã în predicile lor se adreseazã și musulmanilor.
Nu știu pe ce criterii ai ales rãspunsul câștigãtor, dar eu asemenea aberații nu cred cã am auzit nici mãcar la Martorii lui I.,:
"Iar allah e doar un idol al neamurilor, mut, orb, surd si inexistent!".,.

| Whateverrr a răspuns:

Nu e posibil.
Dacă Hristos este Mesia, Salvatorul despre care s-a profețit în vechime, un alt "personaj" nu-și mai are rostul.

| careestefazafrate a răspuns:

Nu poți sa crezi în doi zei în același timp.

| Mo67 a răspuns:

Numai ignoranti pe site-ul asta.Allah inseamna Dumnezeul si este vorba despre acelasi dumnezeu al religiilor avraamice adica sa explic ca la prosti : evreii, musulmanii si crestinii se inchina la acelasi zeu chiar daca fac asta in mod diferit.
Mai informati-va ca va faceti de ras.