| Carmen_Covaci_1977 a întrebat:

Salut, as dori sa stiu si eu ce credeti despre Dumnezeu, care este parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| Izabellamirela a răspuns:

Parerea mea e ca nu exista, e doar o imaginatie al omului, oamenii l-au format pe dumnezeu ca sa poata tine lumea in frâu, cauta pe net o sa gasesti mai multe expicati.

| Drimmero a răspuns (pentru Izabellamirela):

E clar si cu tine, te bazezi pe net,, ai dat cu bata-n balta cu tot raspunsul!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Dar tu man ce baza ai? ai zero dovezi ca exista dumnezeu, macar fata a spus realitatea dumnezeu nu exista si a fost inventat de om unde e minciuna?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E bine ca este doar parerea ta.
Nici intr-un caz nu vin cu penibilitatea de internet ca argument, ca sa fim seriosi,, raspunsul ei e penibil.
Tu dovedeste ca nu exista, poate te ajuta stiinta cu ceva teoreme pe la mate, ceva radicali...

| Izabellamirela a răspuns (pentru Drimmero):

Crede-ma ca daca ar exista Domnul dumnezeu nu ar mai fi atatea copii care ar muri de foame nu ar mai fi omorati daca tot exista dumnezeu cum se spune de ce îi lasa pe copilași aceia sa moara cu ce a greșit ei, asa e el cand îi se scoala lui ce zice azi m-am plictisit ca imi bag p.l.a omor un copil, daca ar exista dumnezeu o sa fiu prima care o sa îi spun ca suga happy

| Izabellamirela a răspuns (pentru RAY):

Asta e uni oamenii nu vor sa creada asta deoarece daca ar zice nu exista dumnezeu pe mine cine mai ma ajuta ei prefera sa creada ca exiata dumenezu ca sa nu isi rezolve singuri problemele happy dumenezu e în incoștientul nostru si atata happy

| Izabellamirela a răspuns (pentru Izabellamirela):

"Ăstea sunt unii oameni, scuze

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man inca nu ai inteles ca cel care afirma trebuie sa dovedeasca e asa de greu de inteles? dovedeste tu ca nu exista zeus si isi voi dovedi si eu ca nu exista dumnezeu, stiinta ajuta milioane de persoane zi de zi si tu vb de cateva teoreme, raspunsul ei e mult mai rational ca al tau si mai bun

| RAY a răspuns (pentru Izabellamirela):

Mie nu-mi pasa de ce cred alti, dar a spune ca exista dovezi ca exista dumnezeu este o minciuna, dumnezeu find creatie umana asa cum ai afirmat si tu

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeule mare! Adica ea a dat raspunsul corect, ghidand lumea spre internet, gasind acolo adevarul absolut? Nici sa rad nu mai pot, prea penibil raspunsul asta...
E ca si cum, tu, Ray de pe TPU posteaza intr-un blog o parerea de-a lui, la faptul ca animalele nu exista, sa zicem, tu iti scrii parerea acolo si lumea intra si viziteaza, asta e logica ta? Sa crezi ceea ce se zice pe internet? Jalnic!
Inca ceva, in oameni nu trebuie sa ai incredere, te-ai gandit tu vreodata cu ce scop vrea stiinta asta sa ajute oamenii? Nu te-ai gandit, auzi doar ceea ce iti convine tie, niciun om nu vrea binele altui om, chestia cu stiinta ajuta sau mai stiu eu ce alta vrajeala, e scoasa din putul gandirii, doar atat.

| Drimmero a răspuns (pentru Izabellamirela):

La fel si eu pot sa intreb, cati oameni mai trebuie sa moara pana cand se gaseste un leac pentru orice boala si un leac pentru orice problema, fie ea a sanatatii sau financiara.
Acei oameni au avut ghinionul vietii,, asta nu contest, dar asta nu e un argument plauzibil pentru a bate in cuie inexistenta lui Dumnezeu/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Tu macar ai habar de istoria crestinismului? intreaba un teolog despre biblie sasi spuna,ceea ce a afirmat este adevarat si papa de la roma poate confirma asta, biblia a fost scrisa de oamenii,mii de ani find transmisa doar oral sau facut multe modificari, adaugari etc
eu unu recomand vechiul testament ca fiecare sal citeasca, il poti citi si onlinexsi gratis, tu ai incredere intr-o carte de acum mii de ani si spui ca in oamenii nu poti avea incredere cool, daca tu spui ca animalele nu exista inseamna ca nici tu nu existi si omul e un mamifer, man te folosesti de stiinta acum, ce vrajeala e in stiinta?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

De ce dumnezeu nu face sa mai existe boli si uite asa numai trebuie gasit un leac pentru boala? da stai uitasem dumnezeu a dat cadou lumea lui in dar lui satanel care face ce vrea da dumnezeu e bun,stiinta face cat poate daca virusi, microbi evolueaza ta e evolutia, selectia naturala, de ce da dumnezeu unui copil cancer? handicap locomotor? copii retardati, orbi din nastere, de ce da dumnezeu tau bun asemenea boli unor ingerasi?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Citisem niste chestii mai demult, cum ar fi ca toate aceste boli primite de copilasi la nastere sunt datorate doar de viata dezordonata pe care au dus-o parintii, evolutia genetica se transmite mai departe la copii, adica ei mostenesc toate aspectele astea negative, care devin imune pentru tine.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Unde ai citit tu asa ceva? vrei sa spui ca un copil dintr-un parinte betivan, criminal, hot si el va deveni la fel? tu nu vezi ca sunt diferente intre frati

| Izabellamirela a răspuns (pentru Drimmero):

Biserica e doar o societate care produce bani, omul îi cere la dumezeu multe pentru ca el crede ca nu poate singur asa ca e mai bine sa ceri la altcineva ajutor de cat sa te descuri tu singur, asa cand ceri ceva de la dumezeu instantaneu in costinta ta crede ca te va ajuta si asa mergi mai departe dar nu dumnezeu te ajuta tu te ajuti singur!

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

N-are rost sa stau sa-ti explic tie, faci in asa fel incat s-o duci doar cum iti convine tie, eu am zis clar ca genetica este modificata, iar copilasii o mostenesc,, tu asta ai inteles, ca ei devin betivi si puscariasi? Vai si amar...

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Adn ul nu se modifica in timpul vieti asa ca gresesti, copii nu mostenesc cea de a facut x in viata lui si e predisus atat, un copil de chinez va putea trai fara orez chiar daca stramosi lui au consumat asta ca hrana principala

33 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este Creatorul tuturor lucrurilor, îl cheamă Iehova și în curând va pune capăt tuturor suferințelor de pe pământ. Asa cum se arata în Biblie în Psalmi83:18,Psalmul37:9-11,29

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Si cum o sa puna bre el capat suferintei? Pocneste din degete si ne rade pe toti de pe fata Pamantului? Am citit si eu despre chestia asta si varianta oferita in acea carte pentru Apocalipsa" era un razboi nuclear care va distruge practic tot. De acolo vine ideea de "Pamant nou" din cartea lui Enoh. Apropo, stiai ca a fost scoala din biblie cartea lui Enoh? Oare de ce? Probabil oferea prea multe detalii pe care voi nu trebuie sa le stiti.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi cum se va întâmpla, pentru ca ai cunoștințe din Biblie.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru danay72):

Ce înțelegi tu prin,, în curând''? Adica poți da un număr de ani? (evident ca o părere personală, pentru că Biblia nu oferă un număr de ani ci ne spune să priveghem ca să nu fim luați prin surprindere căci nu știm cu exactitate când se va întâmpla), te întreb așa de curiozitate.

| danay72 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu știu ziua și ora, dar semnele arata ca este foarte aproape. Remarca ce se spune în Matei24:3-14 și 2Timotei 3:1-5. Noi trăim în perioada descrisă aici.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru danay72):

Doar Matei 24:3-14 se referă la acele vremuri sau și restul capitolului 24?

| danay72 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu sunt și alte versete.Luca 21:7-13, Matei24:23,24,28,29,1Tesaloniceni5:2,3.etc.

| RAY a răspuns:

Depinde de care dumnezeu vorbim? de iahve? e un zeu razboinic care isi apara poporul singurul cel evreu, iisus este o creatie a lui pavel, oamenii de atunci aveau nevoie de o speranta de un mesia asa ca el le promis ca va veni apocalipsa in timpul vieti lor

| xerxes1 a răspuns:

Cel biblic a fost doar o imitatie ieftina.
Si de aici incepe partea complicata.Religiile ne mint iar unele descoperiri stiintifice si arheologice sunt falsificate ca sa nu aflam adevarul.
De fapt nici nu suntem pregatiti pentru asta.Maine daca ar veni cineva si ne-ar explica cum stau de fapt lucrurile nu am intelege nimic.
Cei mai multi dintre noi au nevoie doar de paine si de circ.

| Izabellamirela a răspuns (pentru xerxes1):

Ce bine ca mai exista si oamenii ca si mine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista, iar dovada consta in faptul ca noi oamenii, existam prin puterea Sa.
Natura, si chiar Universul exista prin puterea Sa.
Daca El si-ar retrage macar pentru o clipa mana Sa de la oameni, acestia ar inceta sa existe.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Sunt de părere că Dumnezeu există și că Biblia e Cuvântul Său și ce scrie în ea este inspirat de Duhul Sfânt, asta e părerea mea...

| Elide a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul el are grija că razele Soarelui sa ne încălzească ca norii sa dea apa pentru ca sa se facă cerealele El formează și da viața puisorilor care ies din ou el da suflet fătului din pantec, tine in armonie Universul El aduce primăvara afara și in sufletul tau, El si.a dat propriul fiu pentru că noi toți să nu murim ci sa avem viața veșnică îți imaginezi câtă iubire avem de la Creator nimeni dar nimeni nu te va iubi cum te iubește El, ne.a creat dintre.un motiv:din iubire!

| Izabellamirela a răspuns (pentru Elide):

Da tu l-ai vazut pe Isus? Parinti tai l-au vazut? Bunici, stabunici? Cun poti tu sa crezi intr-o carte care este scrisa de un om, si dintr-o singura propozitie in care spune cum ne-a creat?! Hai sa fim realiști!

| Elide a răspuns (pentru Izabellamirela):

Cum spune Iisus :Toma, m.ai văzut si ai crezut ferice de cei ce cred si nu M.au văzut.

Întrebări recente