| HardCore7750 a întrebat:

Salut, as vrea sa-mi spuneti un documentar subtitrat in romana unde sa explice daca exista sau nu Dumnezeul, un documentar despre religie.
Dau funda celui mai bun documentar

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pe jw.org sectiunea materiale video gasesti un film.

| anonimg a răspuns:

De care documentare vrei: facute de atei sau de crestini? happy
Vezi tu, daca Dumnezeu nu ar exista, astazi nu am mai fi vorbit de El. Unii compara existenta Lui cu cea a lui mos Craciun sau alte personaje de basme. Toti oamenii stiu sigur ca nu exista mos Craciun(afara de copii caci sunt copii); dar nu la fel stau lucrurile si cu Dumnezeu. Numele Sau este invocat in tribunale, in juraminte oficiale, in toate păturile societatii, printre cei bogati si printre cei saraci, printre credinciosi dar si printre necredinciosi. Oameni din mai toate religiile I se inchina si traiesc dupa invataturile Lui. Nadajduiesc in promisiunile si ajutorul Lui.
Dumnezeu Isi dovedeste existenta prin trei lucruri:
-creatiune (orice creatie trebuie sa aiba un creator)
-intruparea Domnului Hristos (atat istoria crestina cat si necrestina vorbeste despre lucrul acesta)
-Biblia.
Aceste 3 teme sunt suficiente pentru a ne convinge personal de existenta Sa si de planul pe care Il are cu fiecare dintre noi.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta. Accesezi www.jw.org, si vezi dvd-ul documentar cu :,, Minunile creatiei dezvaluie gloria lui Dumnezeu ".

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ca sa stii daca exista pamantul de sub tine ai nevoie de un documentar?

| HardCore7750 explică:

Ce mi-ati dat voi nu e documentar..., sunt doar niste videoclipuri care nu explica deloc clar daca exista sau nu Dumnezeu, eu vreau documentar facut oficial, adica de oameni care stiu ce vorbesc.

| RahheBlue a răspuns:

E cel mai bun! Eu sincer l-am vazut si am fost uimita! (Nu o sa regreti) http://youtu.be/fwGR1owOqYk

| Esanu_Alexandra_1999 a răspuns:

Daca incerci sa te convingi de existenta Lui cu ajutorul filmelor, incerci de geaba! Documentarele sunt create pe baza unor idei analizate de oameni de stiinta etc. Vor incerca sigur sa te convinga ca Dumnezeu nu exista. Cel mai bine este sa intrebi un preot, sa te spovedesti si sa ii spui ca ai dubii, iar el iti va explica. Si citeste Biblia. O sa intelegi mai multe pe parcurs, asta daca ai ceva credinta in tine.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Esanu_Alexandra_1999):

De ce consideri ca asa e cel mai bine? ce te face sa vorbesti asa-daca ai ceva credinta in tine-in primul rand a crede fara a cerceta e o dovada crasa de inocenta,prostie, apoi tu o zici cu un iz de parca ar fi ceva nobil, foarte moral sa crezi in superstitiile astea antice, te anunt ca nu e.
Inca ceva, nu ai raspuns la intrebare, ci ai facut o propaganda intoxicatoare religiei si prostiei umane, sa ti fie rusine!

| Inferno a răspuns (pentru Esanu_Alexandra_1999):

In stiinta ca sa operezi cu Dumnezeu trebuie sa-l definesti pe Dumnezeu, iar ca sa-l definesti pe Dumnezeu trebuie sa ai un motiv. Nu exista acest motiv.

Stiinta vorbeste despre Dumnezeu tot atat de bine cat vorbeste un program despre un element "x" pe care nu l-ai definit.
Ce ar fi sa intrebi un program daca exista sau nu "X" fara a ii spune ce e "x"?

| Esanu_Alexandra_1999 a răspuns (pentru Buresbista123):

Multumesc frumos! Eu doar mi-am spus punctul de vedere. E o tara libera. Facem ce vrem. Daca eu cred, nu inseamna ca sunt proasta! Iti multumesc pentru "complimente"!

| Esanu_Alexandra_1999 a răspuns (pentru Inferno):

Asta inseamna religia, mai exact credinta. Nu trebuie sa ai dovezi ca sa crezi. Asa cum lumea a spus ca pi are dupa virgula un infinit de cifre, asa si noi credem ca Dumnezeu exista fara sa mai cercetam. Unii se opresc din a mai numara si cred invataturile altora, altii se chinuie sa descopere si nu ajung nicaieri.

| Esanu_Alexandra_1999 a răspuns (pentru Inferno):

Asta inseamna religia, mai exact credinta. Nu trebuie sa ai dovezi ca sa crezi. Asa cum lumea a spus ca pi are dupa virgula un infinit de numere, asa si noi credem ca Dumnezeu exista fara sa mai cercetam. Unii se opresc din a mai numara si cred invataturile altora, altii se chinuie sa descopere si nu ajung nicaieri.

| Suspecta001 a răspuns (pentru Esanu_Alexandra_1999):

Ei. uite ca si eu sunt de partea ta. Pana la urma, ti-ai spus punctul de vedere.

| Holiday a răspuns (pentru Esanu_Alexandra_1999):

"Asta inseamna religia, mai exact credinta. Nu trebuie sa ai dovezi ca sa crezi."

Dar ce trebuie sa ai?

| Esanu_Alexandra_1999 a răspuns (pentru Holiday):

Creier ca sa poti gandi! Daca am spus ca trebuie sa ai credinta inseamna ca doar atat trebuie sa ai: credinta! Nu o sa ma cert cu nimeni pe tema asta. Fiecare cu parerea lui! O sa vedem cine a gresit atunci cand o sa murim.Pana atunci sa aveti o viata frumoasa!

| Holiday a răspuns (pentru Esanu_Alexandra_1999):

"O sa vedem cine a gresit atunci cand o sa murim."

N-o sa mai vezi nimic atunci, e doar o amagire, o speranta desarta de care te agati tu si altii.

| NWG a răspuns:

Buna. Iti recomand "God's not dead". E genial!