| anonim_4396 a întrebat:

Salut,azi am primit o veste foarte urata, familia mea a fost sunata din strainatate, si ne-a spus ca unchiul meu a murit.Trebuie adus acasa, dar din lipsa banilor nu cred ca va fi posibil, transportul constand 7.000 de euro,in fine asta nu conteaza. Daca va ramane acolo cred ca va fi incinerat,ce se va intampla dupa,se va face tot un fel de inmormantare, sau doar primim cenusa si atat?! Astept raspunusuri, dau funda si voturi. - Odinheasca-sa in pace! -

Răspuns Câştigător
| Kaleo a răspuns:

Tu ai o problema cu contrazisul sau suferi dupa recunoastere? Eu am vorbit de "o mana de ajutor" desteptule, nu de un drept existent. Ce-ar fi sa nu te mai strofoci atat? Spuneam ca "ar trebui", pentru ca legea le permite sa o faca (78/2010, art. 1, punctul 3, care modifica 198/2008).

3. La articolul 15, partea introductiva si literele a) si b) ale alineatului (1) vor avea urmatorul cuprins:
"Art. 15 (1) Ministerul Afacerilor Externe va putea utiliza in totalitate taxele de urgenta aferente serviciilor prestate pentru:
a) plata cheltuielilor de transport al cetatenilor romani aflati in situatii deosebite si fara resurse financiare si al copiilor fara tutela, inclusiv plata pentru cheltuielile de transport, cazare si diurna pentru persoanele insotitoare, in cazul in care se impune repatrierea asistata;
b) plata cheltuielilor de repatriere a cetatenilor romani, decedati pe teritoriul statelor de resedinta, pentru care familia nu poate suporta costurile de repatriere si nu exista posibilitatea inhumarii sau incinerarii in statul in care a survenit decesul;".

PS: Jiji e la puscarie - poate ii tii tu locul ca sa se poata ocupa de asta... happy

9 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Condoleante!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cenusa, e mai ieftina decat cadavrul? Dumnezeu sa-l ierte durex.fiecare moare singur.nu avem ce face.

| Kaleo a răspuns:

Condoleante! Statul roman ar trebui sa va intinda o mana de ajutor... sad

| doctorandus a răspuns (pentru Kaleo):

Statul roman nu are obligatia de a repatria mortii, vezi http://www.mae.ro/......sulare.pdf Incearca la Becali.

Explicat mai in detaliu pe http://castellon.mae.ro/node/467

| doctorandus a răspuns (pentru Kaleo):

Ce crestin iubitor de oameni esti! Astia ca tine sunt contra-reclama pentru crestinism.

| Kaleo a răspuns (pentru doctorandus):

Plimba-ti frustrarea in alta parte, caraghiosule! Crestin nu inseamna prost.

| doctorandus a răspuns (pentru Kaleo):

Stimabile, zeul tau a zis ca esti obligat sa-ti iubesti semenii ca pe tine insuti si sa-i respecti ca pe tine insuti. Si mai avea niste discursuri despre peretii varuiti ai mormintelor. Asa ca jignirile sunt contra-reclama pentru calitatea dumitale de crestin. Nu a zis nimeni sa fii prost, insa zeul dumitale ti-a cerut sa fii bun cu toata lumea, ceea ce e tocmai ce nu reiese din ce scrii. Ca altfel de crestini numai cu gura e lumea plina, cu fapta crestinii sunt mult mai putini decat iti inchipui. Teoria ca teoria, dar practica ne omoara. Mai rar oameni care nu jignesc si nu-i ataca pe altii, aia pot spune cu dreptate ca asculta de zeul crestin, dar nu dumneata. Sigur, el nu e zeul meu, asa ca de ce ar trebui sa ascult eu de el? Tu te lauzi cu crestinismul dumitale, nu eu. Faptul ca tu confunzi bunatatea cu prostia spune multe despre ce hram poarta credinta ta. "Facerea de bine este f*tere de mama" este o butada profund anti-crestina. Ceea ce zicea Isus e ca daca spui unui om "Prostule" e la fel de rau cu a-ti omori propria mama. Daca ucizi un dusman pe front e ca si cum ti-ai ucide proprii parinti si proprii copii.

Editare ulterioara: Nu numai ca nu ai vrut sa te pocaiesti de atacuri, dar ai dat cu mucii in fasole, sau mai bine zis pe cruce. Daca ti se pare ciudat ce am scris mai sus, il faci ciudat pe zeul tau. El a enuntat aceste ciudatenii, iar tu daca sustii ca in el crezi trebuia sa le iei de bune. Iar daca nu vrei sa asculti de Isus, de ce te mai numesti crestin?

| Kaleo a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu te-am facut prost. Ai parinti, nu-i asa? Ei te-au facut cum esti. Eu nu ma laud cu nimic, dar nici nu pot sa ma prefac ca nu exista idioti. Fa pasi!

| Kaleo a răspuns (pentru doctorandus):

Tu ai o problema cu contrazisul sau suferi dupa recunoastere? Eu am vorbit de "o mana de ajutor" desteptule, nu de un drept existent. Ce-ar fi sa nu te mai strofoci atat? Spuneam ca "ar trebui", pentru ca legea le permite sa o faca (78/2010, art. 1, punctul 3, care modifica 198/2008).

3. La articolul 15, partea introductiva si literele a) si b) ale alineatului (1) vor avea urmatorul cuprins:
"Art. 15 (1) Ministerul Afacerilor Externe va putea utiliza in totalitate taxele de urgenta aferente serviciilor prestate pentru:
a) plata cheltuielilor de transport al cetatenilor romani aflati in situatii deosebite si fara resurse financiare si al copiilor fara tutela, inclusiv plata pentru cheltuielile de transport, cazare si diurna pentru persoanele insotitoare, in cazul in care se impune repatrierea asistata;
b) plata cheltuielilor de repatriere a cetatenilor romani, decedati pe teritoriul statelor de resedinta, pentru care familia nu poate suporta costurile de repatriere si nu exista posibilitatea inhumarii sau incinerarii in statul in care a survenit decesul;".

PS: Jiji e la puscarie - poate ii tii tu locul ca sa se poata ocupa de asta... happy

| Razvan_Giredaru_1993 a răspuns:

Imi pare rau pentru unchiul tau. normal ar trebui sa primiti cenusa dar transportul iei tot trebuie sa coste oricum cer cam mult pentru un transport iti iese mai ieftin sa mergi tu dupa el happyCondoleante,