| BogdanM275 a întrebat:

Salut, care e diferența, dintre judecata particulară si cea universală?

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Judecata particulara este cea umana, la tribunal avand la baza legile umane. Judecata Universala este cea facuta de Poporul lui Dumnezeu la Sfarsitul Vremurilor acestei planete dupa Legea Morala (Cele 10 Porunci).

| Celcestietot a răspuns:

Eu cred ca exista decat cea "universala".

| Irinel15123532 a răspuns:

Exista doua judecati conform bibliei, una este judecata Lui Dumnezeu, unde omul va fi judecat pentru tot ce a facut si va da socoteala pentru asta, va fi judecat. Aici vorbim de pedeapsa pentru raul si incalcarea poruncilor sfinte ale Lui Dumnezeu, cand omul face raul si traieste asa cum vrea, departe de Dumnezeu.
Apocalipsa :
''Apoi am văzut un tron mare şi alb şi pe Cel Ce şedea pe el. Pământul şi cerul au dispărut din prezenţa Lui şi nu s-a mai găsit loc pentru ele. 12 I-am văzut pe morţii mari şi mici stând înaintea tronului. Au fost deschise nişte cărţi şi a fost deschisă şi o altă carte, care este Cartea Vieţii. Morţii au fost judecaţi potrivit cu faptele lor, aşa cum erau ele scrise în cărţi. 13 Marea i-a dat pe morţii care erau în ea, moartea şi Locuinţa Morţilor[i] i-au dat pe morţii care erau în ele şi fiecare a fost judecat după faptele lui. 14 Moartea şi Locuinţa Morţilor au fost aruncate în lacul de foc. Aceasta este a doua moarte: lacul de foc. 15 Oricine n-a fost găsit scris în Cartea Vieţii a fost aruncat în lacul de foc.''

Cealalta judecata este a Lui Hristos, a celor credinciosi, aici nu vorbim de o pedeapsa, aici vorbim de o rasplata, pe care o poti primi sau o poti pierde daca nu ai facut binele, si faptele bune. Si este o rasplata vesnica, ca o suma de bani pe care o ai toata vesnicia in cer, alta rasplata nu mai primesti, cu aia ramai, dar nu ajungi in iad, ci intri in cer, dar fara cununa. Nu va mai fi tristete ci doar bucurie, raiul este rai, si Dumnezue spune ca nu va fi nici un suflet trist, dar nu vei avea cununa. Este ca si acea senzatie, cand termini facultatea si iei licenta, dar nu ai nota suficienta de mare ca sa iei si Masterul si Doctoratul, ai doar licenta, mai de mult asa era, nu stiu cum este acum, dar mai de mult nu puteai intra in master daca nu aveai peste 7 sau 8.
1 Corinteni 3:13 '' 11 Căci nimeni nu poate pune o altă temelie decât cea* care a fost pusă, şi care** este Isus Hristos.
12 Iar dacă clădeşte cineva pe această temelie aur, argint, pietre scumpe, lemn, fân, trestie,
13 lucrarea fiecăruia* va fi dată pe faţă: ziua Domnului o va face cunoscută, căci se va descoperi** în foc†. Şi focul va dovedi cum este lucrarea fiecăruia.
14 Dacă lucrarea zidită de cineva pe temelia aceea rămâne în picioare, el va* primi o răsplată.
15 Dacă lucrarea lui va fi arsă, îşi va pierde răsplata. Cât despre el, va fi mântuit, dar* ca prin foc.

| Xanor a răspuns:

Nu e nici o diferenta