| DenisNINJA007 a întrebat:

Unde scrie in biblie despre judecata de universală și judecata particulara?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Judecata particulara: "Fiecare a fost judecat dupa faptele lui." (Apocalipsa.20:13)
Judecata universala (este impropriu spus universala, pentru ca se refera la organizatii, la puteri juridice (politice si religioase care au lucrat impotriva lui Dumnezeu); in versetul urmator se refera la Babilon care este asemanat cu amestecaturi de invataturi religioase, crestine+pagane, intruchipat de o femeie):
"Tocmai pentru aceea, intr-o singura zi vor veni urgiile ei: moartea, tanguirea si foametea. Si va fi arsa de tot in foc, pentru ca Domnul Dumnezeu, care a judecat-o, este tare." (Apocalipsa.18:8)
Inca un verset in care Dumnezeu va judeca biserica catolica (scaunul fiarei), invataturile mincinoase ale acesteia:
"Al cincilea a varsat potirul lui peste scaunul de domnie al fiarei. Si imparatia fiarei a fost acoperita de intuneric. Oamenii isi muscau limbile de durere." (Apocalipsa.16:10)

| Werrich a răspuns:

Uite aici un articol cu trimiteri la versete
https://bit.ly/3l0jSBk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explică puțin termenii și poate găsim împreună răspunsul. big grin