| Necunoscutu92 a întrebat:

Dacă am păcatul malahiei și îl mărturisesc la un popa ma va ierta Dumnezeu?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca te duci la popa "sigur" Dumnezeu te iarta, ca asa zice popa chiar daca e partener de "activitate" cu tine. Dumnezeu nu are ce face si te iarta ca daca asa zice popa!

| RAY a răspuns:

Ce pacat, iisus nu a vorbit de asa ceva vreodata iar in vt e vorba de altceva, crestini cu numele stiti biblia nu e pacat, desi poti sa o faci calm

| milan9 a răspuns:

Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile intime concrete inainte de casatorie, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.

| DeyCj a răspuns:

Sexualitatea indiferent de forma ei NU este păcat, deci nu ai motiv să te destăiuni unui alt om(pe post de popă) despre o chestie intimă. Energia sexuală generată de aceste acţiuni o poţi folosi la orice vrei. Origanismul nu se distruge prin asta ci s-a demonstrat ştiinţific nu doxic că orgasmul revitalizează corpul şi în special psihicul.

| Donsavas a răspuns:

A te masturba nu este un lucru rău pentru a considera ca ai păcătuit. Atâta timp cât tu crezi ca și făcut o greșeală, vei sta cu grija asta cu care mai trăiesc doar oamenii care considera a fi o greșeală sa răspunzi la nevoile corpului. Spune mi, e mai bine sa violezi pe cineva decât sa te autosatisfaci tu, în intimitatea ta? Atâta timp cât nu exagerezi, nu ar avea de ce sa fie nici măcar nesănătos, dar sa consideri ca păcătuiești?! Nu ți mai reprima asemenea nevoi, nu e în beneficiul tău și Dumnezeu nu e deranjat de asemenea lucruri, e deranjat când faci rau altuia pentru a ți fie ție bine, ca de exemplu, atunci când abuzezi pe cineva sexual.

| Superior a răspuns:

Bine faci. Pe langa ca e pacat, nu e nici sanatos pentru organsim. (da e sanatos, doar pentru p3nis,dar nu si pentru organsim ca el se chinuie sa refaca lichidul seminal si de aia devii obosit si pierzi si din vitamine). Gandeste-te ca atunci cand o sa ai 18+ o sa faci cat vrei. Dar malahia nu e deloc utila, si e si urata lui Dumnezeu. Pune o icoana cu IIsus in biroului tau, te vei simti rusinat cand vei vrea sa o faci din nou.

| SG1995 a răspuns (pentru Superior):

Stii ca daca faci sex, pierzi tot aceeasi cantitate de sperma nu?

| DeyCj a răspuns (pentru Superior):

Sexualitatea indiferent de forma ei NU este păcat. Energia sexuală generată de aceste acţiuni o poţi folosi la orice vrei. Origanismul nu se distruge prin asta ci s-a demonstrat ştiinţific nu doxic că orgasmul revitalizează corpul şi în special psihicul.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Daca erai prezent la ora de biologie stiai ca testiculele produc non stop sperma si ca organismul nu este epuizat cand faci chestia aia nici nu se chinuie, iar malahia nu apare in biblie ca fiind un pacat

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Sperma consuma multe resurse pentru a se crea, cum ar fi vitaminele din corp. Daca mananci alimente cu vitamine, nu se simte. Dar, cine mananca asta in fiecare zi azi? happy

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Deci aia care fac sex zilnic sunt obositi non stop, organismul nostru poate produce destula sperma cat sa facem sex si de 4, 5 ori pe zi, nu e asta o problema

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Si o chestie e ca te indeparteaza de partenera happy

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nici vorba de asa ceva, ai avut o iubita vreodata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marturiseste cu gura ta ca ai pacatuit si ca iti pare rau, iar El te va ierta. Cerei putere ca sa nu mai savarsesti acest păcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.să fim optimiști, să ne gândim la faptul că ai o vârstă fragedă, 11-13 ani sau că ești un troll, pentru că altfel ar fi trist și depresiv:}

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depresive sunt raspunsuriile primite la intrebare, tipi astia sunt pe bune?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

.hoho
asta nu-i nimic, îs altele și mai depresive de atât.
eu zic că ''sunt pe bune'', dăinuiesc pe site-ul ăsta de mult timp, spunând aceleași lucruri, cel puțin unii din ei.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Daca spui preotului la spovedanie ceea ce ai facut poti fi iertat prin harul lui Dumnezeu care vine peste tine in acel moment. Important este sa te caiesti si sa nu te temi. Stai linistit, preotul te va intelege si sunt slabe sansele ca va tine minte ceea ce i-ai spus tu.

| Cugetator a răspuns:

In primul rand trebuie sa te hotarasti sa nu mai faci vreodata asa ceva. Intr-adevar necesita vointa dar ai sa vezi ca merita. Ai putea sa iti cumperi o icoana cu Maica Domnului sau cu Iisus si sa o pui undeva la vedere, tot timpul cand o sa ai ispite sa te uiti la icoana si o sa iti treaca. Asa am procedat eu. Oricum ar fi bine dupa aceea sa mergi sa te spovedesti cu frica si cu dragoste fata de Dumnezeu, apoi sa te Impartasesti. Sa ii spui de problemele tale preotului deoarece el te v-a putea sfatui mult mai bine decat oricine de aici. Si ca sa iti raspund la intrebare. Daca tu spui toate pacatele tale la spovedanie fara sa ascunzi nimic si cu intentia de a nu le repeta si te impartasesti cu Dumnezeu fara indoiala vei fi iertat. Dumnezeu sa te ajute in aceasta. Daca mai ai intrebari referitor la orice poti sa ma intrebi si eu cu toata bucuria si rabdarea iti voi raspunde.