| whereareunow a întrebat:

Ce va face pe voi sa credeti atat de mult in Dumnezeu? Am cunoscut adulti foarte inteligenti care au citit Biblia si au zis ca e o porcarie si ca multe lucruri se contrazic. I-am intrebat pe niste oameni credinciosi de vreo 40-50 de ani de ce sa cred in Dumnezeu si eu mi-au zis : "Crede ca el exista!". Vreo 75% din prietenii mei nu cred in Dumnezeu si sunt oameni foarte ok. Cred ca pe toti foarte credinciosii care i-am intalnit sunt cam fara minte: note proaste, sunt frustrati daca se ia cineva de dumnezeul lor, nu vorbesc cu o voce placuta si practica meserii naspa :/ Sunt oameni naspa de petrecut timpul. Daca exista Dumnezeu, de ce m-ar trimite in iad daca stie ca nu sunt dovezi clare in existenta lui. El nu ne-a dat niciun motiv sa-l credem, doar am gandit logic.

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dovezi exista cu miile pentru cei care isi doresc ca Dumnezeu sa existe. Depinde din ce categorie faci parte.

Nu te uita ca ai prieteni "teligenti" care nu cred. Necredinta si lipsa de recunostinta sunt IN MOD SPECIAL CARACTERISTICE celor AROGANTI, MANDRI, care au ajunc la un anumit statut material, intelectual, social.

Intelectul lor nu este un criteriu pentru existenta lui Dumnezeu. Intr-un varf de ac de materie organica este stocata atat de multa informatie incat ar fi nevoie de cinci teancuri de carti cu inaltimea de la Pamant la Luna...
Dumnezeu stie sa se ascunda in spatele unui fin paravan. Se lasa cunoascut DOAR in masura incare omul isi doreste ca El sa existe si Sa-L cunoasca... thinking

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru milan9):

Tu l-ai cunoscut, milan9?

| milan9 a răspuns:

Dintre acele mii de argumente, iata unul mai jos:

..."Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei... "

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns (pentru milan9):

Iar argumentul asta? am impresia ca la toate intrebarile pui acelasi argument.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Este chiar atat de greu de inteles ca ce spunea Schrodinger a fosat infirmat de genetica moderna?

"About 1, 000 base pairs would be enough (adica "SUFICIENT") DNA to encode most proteins. But introns—"extra" or "nonsense" sequences inside genes—make many genes longer than that. Human genes are commonly around 27, 000 base pairs long, and some are up to 2 million base pairs."

http://www.genomenewsnetwork.org/resources/whats_a_genome/Chp1_4_2.shtml

Deci o gena uman acontine in jur de 27.000 de perechi de baze azotate, si ar fi suficient numai 1000 de baze pentru a contine informatian necesara codificarii oricarei proteine.

Bazele azotate formeaza nucleotide, iar o nucleotida este format dintr-un numar de 30 de atomi.

"A nucleotide is made up of 30 atoms, plus or minus a few, depending on the base."

http://www.pbs.org/wgbh/nova/genome/dna_sans.html

In concluzie:

27.000 de nucleotide, fiecare avand o lungime de circa 30 de atomi.
Deci un total de 810.000 atomi.

Si in mod absolut paradoxal asta cade pe ce spunea chrodinger, deoarece 810.000 de atomi pot fi cuprinsi intr-un cub cu latura de aproximativ 93, 2 atomi.

Insa pentru o gena cu doua miliarde de baze azotate, ce spune Schrodinger pica.

2000000000 *30 =60000000000

O asemenea gena incape intr-un cub cu latura de peste 1817 atomi.

Chiar daca (prin absurd) ar fi fost corecte calculele lui Schrodinger si tot era irelevant. Practic nu rezulta de nicaieri ca daca o gena ar avea un volum maxim de 100 de distante atomice atunci nu ar putea contine suficienta informatie genetic.

Argumentul tau suna asa:

2+2=5, in concluzie Pamantul este plat.

In primul rand ca 2+2 nu fac 5.

In al doilea rand chiar daca ar face 5 nu rezulta de aici forma pamantului.

Eu iti inteleg neputintele intelectuale, insa lipsa bunului simt nu o pot tolera.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_nauseam

| sublime89 a răspuns:

D-zeu e mereu un raspuns simplu si convenabil, care vine bine atunci cand nu prea ai chef sa-ti bati capul cu stiintele sau cu problemele lumii in care traim. De asemenea, pentru multi e o necesitate aceasta credinta. Sunt atat de instabili psihic, incat nu pot trai daca nu cred intr-un prieten imaginar care sta acolo sus pe un nor si ii vegheaza, sau ii ajuta in clipele grele. Fara el se simt singuri si intra in depresie. Unii ajung chiar si sa se sinucida, sau sa incerce. Nu suntem cu totii echipati si pregatiti sa infruntam realitatea asa cum e ea. Tocmai de aceea, multi isi inventeaza propria realitate, si traiesc confortabil in ea, nedorind sa auda dovezile cum ar fi cele ce sustin evolutia, sau cele care ne arata adevaratul loc pe care-l ocupam in acest Univers. Pentru ei e mai bine sa nu stie. Viata lor poate sa depinda de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Foarte logic.astia sant rai tare.iar tu esti un sfant pe pamant, ori ratacit in aceasta lume rea.mai si destept pe deasupra.Ai calculat bine procentul ala? cati prieteni ai tu? si cati cred in Dumnezeu si totusi esti prieten cu ei? n-am mai intalnit asa ceva. Esti intelept tare de tot, nu cred ca fac fata unei discutii cu tine.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ce va face pe voi sa credeti atat de mult in Dumnezeu?

Pai ma uit in jur si cam totul.

Spui ca oamenii religiosi sunt agresivi, te contrazic.
Tu cum esti? Ne jignesti, suntem naspa, frustrati? Dar petreceti timpul in alte anturaje, unde te simti bine, asta e important!

Esti inca foarte la inceput, ai de invatat.

| TheImpaler a răspuns:

Credinta nu exclude inteligenta, cum nici ateismul nu o impune. vezi ca esti pe teren moale.

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns:

Ai cunoscut oameni inteligenti care nu cred in biblie.....asta cam scartaie. pentru ca si eu cunosc oameni inteligenti si care totusi cred in biblie. credinta nu e un criteriu de inteligenta.

| whereareunow explică:

Iubiti-va Dumnezeul fricos. Daca ai fi mic si vine cineva cu niste carti despre musulmani si Dumnezeu sa vad pe care ati alege-o stiind ca nu exista nicio dovada clara ca au existat vreodata. Trimite-ma Doamne in iad pentru ca nu am gasit cum sa cred in cineva care nu s-a aratat niciodata nimanui. Oricine putea sa scrie cartile astea in bajocura despre cum s-au facut minuni. De ce nu ni se arata? Asa ar putea sa puna capat suferintelor pe Pamant. Toti am trai in pace. Na, poate are motivele lui, a facut niste calcule. Daca el exista insemna ca o sa ma vad in iad cu toti cei 1 miliard de musulmani si 1 miliard de atei. Pa