| CristiB93 a întrebat:

Salut Cred ca ati auzit ca in Grecia la muntele Athos nu au voie sa intre femeile fiindca daca intra vreo femeia aceasta va murii din cate stiu asa a fost lasat da maica domnului pe vremea cand era in grecia sa raspandeasca crestinismul
vreau sa raspunda ateii si sa spuna ce cred despre asta dar si ceilalti pot raspunde. Eu consider ca asta e o dovada ca exista Dumnezeu si ca maica domnului are putere mare.

Răspuns Câştigător
| Catalinnna a răspuns:

Se pare ca nu a raspuns niciun ateu. n'au "argumente" pentru asemenea dovezi atat de evidente...

14 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca Dumnezeu exista e foarte misogin...

P.S: de unde esti sigur ca poveste e reala?
Cand a fost Maria in Grecia?

| CristiB93 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Maria a fost in grecia stiu sigur la inceputul crestinismului cand sa-u impartit apostolii si maica domnului au tras la sort ca sa vada fiecare unde sa mearga si maria a picat sa mearga in grecia stiu sigur asta

| Trinitas a răspuns:

Pai cum "asa a fost lasat da maica domnului pe vremea cand era in grecia sa raspandeasca crestinismul" cand Maica Domnului n-a fost in viata ei in Grecia? Tu gandesti macar ce scrii?
Si orice femeie moare (si barbat, ca sa-ti imbogatesti cultura generala). Oricine poate sa moara de batranete, intr-un accident etc. Asta n-are nici o legatura cu ce-a facut in Athos.
Eu sincer consider ca cel care a gandit chestia asta era vreun calugar frustrat fara conexiune la internet si posibil gay. Si nu vad puterea Maicii Domnului in toata treaba asta.

| CristiB93 explică (pentru Trinitas):

Trinitas daca nu stii despre asta mai bine te abtii decat sa spui prostii de unde sti tu ca maica domnului nu a fost in grecia si eu am spus ca in momentul in care intra in munte o femeie moare chiar daca e tanara sau batrana

| Trinitas a răspuns (pentru CristiB93):

Vad ca stiu mai multe in domeniu decat stii tu. Maica Domnului n-a fost niciodata apostol. Crestinismul a aparut la aprox. 3 secole dupa moartea lui Iisus. Dupa rastignire Maria a ramas in grija lui Ioan si din Biblie reiese ca n-a mai trait mult dupa. Chiar m-ar interesa sa stiu de unde ai tu informatia asta senzationala.
Si orice om cu o logica cat de cat normala isi poate da seama ca nu se moare subit de la urcatul unui munte.

| Catalinnna a răspuns (pentru Trinitas):

Maica Domnului, dupa Inaltarea Fiului Sau, a plecat sa propavaduiasca crestinismul. Cand a ajuns in aceea zona, muntele Athos, a spus ca acel loc sa fie doar al barbatilor. Asa a si fost, caci exista diverse intamplari cu mai multe femei ce au incercat sa incalce aceasta "porunca", fie ca s-au deghizat in barbati, fie ca s-au furisat. Unele au si murit, din acest motiv.

| anka89 a răspuns:

Este adevarat si eu cred in Iisus si in Maica Domnului

| Raducu1 a răspuns:

Salut,nu-s ateu dar vreau sa-ti spun ca daca te gandesti ca ii vei face pe atei sa se faca crestini, te inseli.Ateii atei vor ramane.Singura cale ca ateii sa se crestineasca,este sa le apara Iisus in fata si sa-i orbeasca,cum i-a facut lu Saul, nu cred ca altfel se poate. Daca nu asta te gandeai sa faci, scuze pentru raspuns.

| Raducu1 a răspuns:

Bineinteles,ma refer la ateii care vor citi intrebarea.

| Cosminovici18 a răspuns:

Da asa este! eu nu sunt ateu de aceea am raspuns eu cred in Iisus Hristos si in Maica Domnului si ai dreptate are putere mare atunci cand a zis ca locul ala nu au voie sa intre barbatii toate statuile cu zeii care se inchinau paganii s-au daramat!

| wintage a răspuns:

Sunt multe pisici pe munte. Se zicea ca femeile care au fost acolo au fost transformate in pisici.

| nkd a răspuns:

Cate ceva despre Sfantul Munte Athos si pelerinaje gasesti aici http://pelerinajegrecia-athos.ro/ghidul-pelerinului-sfantul-munte-athos

| AnnaLooove a răspuns:

MAICA DOMNULUI n-a fost in Grecia! A ramas in Ierusalim!

| CristiB93 explică (pentru AnnaLooove):

laughing am comentat la intrebarea asta anul trecut, tu abia acum te-ai trezit
scumpitza de tine laughing