| imale a întrebat:

Daca ar fi sa comparam crestinismul din primele secole dupa Isus si crestinismul de astazi.oare mai sunt asemanari? Ma refer la invatatura crestineasca. Citind Faptele Apostolilor din Biblie, si nu numai, si alte invataturi din Biblie ...si uitandu'ma la crestinii din zilele noastre...ma intreb. oare cei care pretind ca sunt crestini. chiar sunt sau doar se numesc ei crestini? Romania este declarata aproape toata populatia ca fiind crestina. Se vedea asta, sau doar cu numele de crestini raman romanasii? Tara crestina? Mai degraba tara pagana.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, bai, tu si secta ta sunteti singurii care sunt crestini de-adevaratelea.

| RAY a răspuns:

Romania e ca majoritatea tarilor religioase in proporti mari, singurul stat bogat unde sunt crestini multi sunt americani in rest unde e saracia la putere acolo e si religia
america latina =saracie, crestini
europa de est =crestini, saracie
arabia saudita =saracie, religia la putere
africa =religie=saracie
europa de nord, vest, sud =ateism=bogatie

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cine nu face voia Lui Dumnezeu ajunge nu in Rai.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Ai dreptate că, din păcate nu toţi care se pretind a fi creştini urmează cu sinceritate învăţătura primară.
Totuşi există şi creştini care iau în serios conţinutul Bibliei iar modul lor de viaţă demonstreză că trăiesc adevărul biblic, nu doar îl cunosc ori şi mai rău...

| victor987 a răspuns:

Religia face mult rau in lume dar...Romania e o tara si cu oameni care cred in prieteni imaginari si cu atei dar nu asta face diferenta ci caracterul indoielnic al individului...

| EmaS a răspuns (pentru victor987):

Religia ne invata sa facem binele.

| victor987 a răspuns (pentru EmaS):

Cum asa? crezi ca trebuie sa fii invatat sa faci bine sau e in natura noastra sa fim atat buni cat si rai? uite aici si vezi cat de bine face religia
http://www.youtube.com/watch?v=zbDu0-K9cPk
http://www.youtube.com/watch?v=qL1A1fCRaaA
Cauta pe youtube cristopher hitchens si richard dawkins pe youtube si sa vedem ce o sa crezi...-a si daca face asa bine si ne uneste pe toti sa fim cu adevarat uniti si iubitori omu asta de ce a zis asta-?
http://www.youtube.com/watch?v=zo5OwuryDfo

| EmaS a răspuns (pentru victor987):

Omul in natura lui este rau si egoist. Urmareste binele lui si al familiei lui. Insa Dumnezeu ne invata sa fim altruisti, sa simtim cu aproapele nostru, sa ne pese. Cat despre religie, vezi tu ca daca exista o moneda autentica va exista si una falsa. Asa este si cu religia. Ea este buna asa cum a lasat-o Dumnezeu pe paginile Sfintelor Scripturi.,, Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume.,, Dumnezeu ne invata sa traim in armonie, sa ajutam pe cei care sunt in nevoi, sa vizitam pe orfan si pe vaduva.

| victor987 a răspuns (pentru EmaS):

Cine te a mintit pe tine ca in natura lui omul este rau si egoist? nu cumva tu esti cam rea si egoista cu propria persoana zicandu ti astfel de aberatii...cred ca treci prin mari probleme emotionale si mi e mila de tine...

| EmaS a răspuns (pentru victor987):

TU TE UITI LA STIRI? Sincer, imi e mila de tine. Vorbesti de parca nu ai trai printre oameni.Nu vezi ca sunt tot mai rai mai egoisti.Se omoara frate pe frate pentru o palma de pamant.Si Biblia scrie :,, Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele.
1Tim 4.1; 2Tim 4.3; 2Pet 3.3; 1Ioan 2.18;
2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie,
3 fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine,
4 vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu;
5 având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea.,,

| victor987 a răspuns (pentru EmaS):

Lool pai daca u vezi numai partea goala a paharului e problema ta.dar in lume sunt multi oameni care fac bine pentru semenii lor cat si planetei... faptul ca u reciti dintr o carte menita sa indoctrineze si manipuleze oamenii e problema ta...sunt curios tu esti o persoana rea/sa zicem ca de maine ai fi ateu ai fii o persoana rea? uite sa vezi ceva
http://www.youtube.com/watch?v=49YQhTLoGuA
despre omul asta ce zici?--http://www.youtube.com/watch?v=KR1uorQWNDg
tu care crezi ca e cauza principala a razboielor si ce crezi despre islam?
te rog nu mai recita din carti ci foloseste ti ratiunea cand o sa raspunzi

| Clouds a răspuns:

Deci eu una nu cred in dzeu si nici in biblie pentru ca mie biblia mi se pare o mare prostie. poate ca cei care au scris bibla erau nebuni sau beti..si daca in biblie spunea ca iisus avea un caine care merge si el pe apa, tu il credeai? nu mai crede tot ce citesti. daca maine unu merge pe apa sau trece prin foc..il numim si pe el iisus? si daca dzeu ar fi existat, de ce ar mai fi atat rau in lumee..in ziua de azi e mai mult rau decat bine...si toti stiam asta chiar daca nu vrem sa recunoastem. ne rugam la dzeu da? ce crezi ca rezolvi. esti bolnav de cancer in ultima faza.te rogi la dzeu crezi ca te face bine? nu cred.

| Exilee a răspuns (pentru Clouds):

''si daca dzeu ar fi existat, de ce ar mai fi atat rau in lumee''. Aceasta afirmatie stii prea bine ca nici tu nu crezi-n ea, ci te ''acoperi''cu aceasta tocmai pentru a iesi din adevar si a te ascunde-n minciuna si a fi cu totul impotriva principiilor dogmatice.
Nu noi am creat totul prin puterea pe care Dumnezeu ne-a dat-o? A cerut cineva ajutorul lui DUmnezeu despre a parasi raul? ITi spun: NU. NImeni nu vine la DUmnezeu.
Scris este: ''multi chemati, putini alesi''.
''bolnav de cancer in ultima faza''. Si ultimul lucru care l-as face ar fi sa-mi pun toate sperantele in Dansul.
''in ziua de azi e mai mult rau decat bine''. De parca ai dori tu schimbarea societatii-n binelaughing). Vrei ca lumea sa se schimbe? Fa schimbari in propria ta lume ( cu ajutorul harului de la Domnul Iisus Hristos).

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Cand am spus ca ''nimeni nu vine la Dumnezeu'' m-am referit dar ca DUmnezeu ne indeamna pe toti la pocainta, dar putini sunt cei care asculta glasul Acestuia.