| RazvanP9 a întrebat:

Salut, de ce omoara teroristi? e in religia lor sau de ce?

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

De ce omoara poltistii teroristi? Asta intrebi?
Pentru ca incalca legea, de aia ii omoara.

| Doub a răspuns (pentru Inferno):

Cred ca voia sa intrebe:" De ce omoara teroristii?". Probabil a lipsit la lectia "articularea substantivelor".

NOname
| NOname a răspuns:

Da, e în religia lor (şi strămoşii lor şi-au meşterit din frânturi de basme un zeu psihopat, cam ca cel biblic).
Dar e de vină şi educaţia lor de zi cu zi (sau lipsa ei), tradiţiile lor, mentalitatea transmisă din generaţie în generaţie, fanatismul, refuzul constant de a evolua...

https://www.facebook.com/....../video.php

| 愛日本 a răspuns:

Pentru ca e totul o inscenare

| danay72 a răspuns:

Ei spus ca in numele lui Alah, dar Dumnezeul adevarat nu cere asa ceva in Biblie.

| KodrutZ a răspuns (pentru danay72):

Dumnezeul (hahahahaha) "adevarat" cere destule in biblie. Inclusiv omoruri. Necredinciosi, homosexuali, si alte de-alea. Doamne-ajuta!

| Doub a răspuns:

De nebuni.

| Mayar a răspuns:

Vezi cum scrii, nici cate ''i''-uri sa pui nu stii?

Nicio religie nu indeamna la crima. Dar cineva ii manipuleaza in numele religiei, iar ei sunt prosti si pun botu'.

| Alcyon a răspuns:

Nu e vorba de religie. Exista milioane de musulmani pe lumea asta, carora nici nu le-ar trece prin cap sa puna mana pe o arma. In realitate e vorba despre conflictul mai vechi dintre lumea araba si cea occidentala. Multe state vestice au avut colonii. Iti aduci aminte de Poarta si de ce-ai invatat pe la istorie despre domnitorii romani ce trebuiau sa plateasca biruri? Cam asa au fost si Franta, Marea Britanie etc. Iti dai seama ca populatiile din tarile colonizate n-au fost prea incantate sa se trezeasca sub ocupatie straina. Asta unu la mana. Doi la mana, arabii n-au fost de acord cu fondarea statului Israel, si de-aici s-a nascut un razboi interminabil, soldat cu sute de mii de victime. Iar acest conflict, se mai muta din cand in cand si pe teritoriul statelor occidentale.

| Dorugar a răspuns (pentru Alcyon):

Ba e vorba de religie! Chiar Coranul imparte lumea in Casa Pacii si Casa Razboiului si astfel datoria fiecarui musulman aflat in Casa Razboiului (Dar el Harb) este sa faca razboi si sa ucida necredinciosii. 2 Nici toti germanii din timpul lui Hitler nu au ucis pe nimeni chiar daca faceau parte din partidul nazist, dar asta nu inseamna ca nazismul nu era o doctrina criminala la fel ca si islamismul de astazi.
3 Arabii si alti musulmani nu ar trebui sa se planga de colonialism pentru ca si ei tot asta au facut pentru ca in lumea de atunci cine era mai puternic ocupa pe cei slabi. Asa ca arabii NU au niciun drept sa nu fie de acord cu infintarea statului Israel, pentru ca acest stat democratic a fost infintat de englezii si francezii care au invins Imperiul Otoman si nu state arabe ca sa püoate fi acuzati ca li s-a luat un teritoriu al lor, iar englezii si francezii in calitate de INVINGATORI au avut dreptul sa imparta acele teritorii cum au vrut ei. Greseala lor a fost aceea ca au cedat teritoriile ocupate de ei arabilor in loc sa-si extinfa tarile lor pe acele teritorii tot asa cum facut turcii cand si-au extins Imperiul Otoman peste acele teritorii pe care arabii erau doar tolerati. Asa ca ce spui tu este o varianta istorica mincinoasa care nu are nicio legatura cu adevarul, iar faptul ca islamul a devenit din religie o miscare politica neofascista numita Islamism este motivul pentru care lumea occidentala NU ar mai trebui sa permita aceasta politica fascista pe teritoriul ei (adica interzise moscheele si adunarile islamo-fasciste ) tot asa cum legea occidentala interzice politica fascista sau nazista pe teritoriul ei si asta ar trebui sa fie valabil si pentru Islamism adica Islamo-fascism.

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca in toate marile religii monoteiste este cerut acest lucru in scripturile lor, mai ales in Biblie si Coran.
Diferenta este ca crestinii nu mai ucid pentru ca li s-a luat acest drept prin Revolutia Iluminista din 1789, pe cand in Islam o revolutie de asemenea gen nu a avut loc. De mentionat este faptul ca religia crestina a fost mult mai ucigasa decat islamul de azi, pina cand francmasonii si illuminatii au deposedat-o de putere in Revolutia mai sus amintita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fanatici religiosi. ce pretentii ai. care religie instiga la inteligenta

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea e "De ce omoara (politia probabil) teroristi?" nu "De ce omoara teroristii?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca nu sunt intregi la minte! Ei cred ca fac un bine daca omoara.

| aabaaab3278 a răspuns:

Trebuie sa intelegeti ca islam nu inseamna terorism! Marile puteri ii "sponsorizeaza" cu arme si ii fac sa urasca alti oameni de religii diferite. De ce? Nimeni de aici nu iti poate raspunde, sunt chestii care tin de politica si interese.
Poza asta spune multe: https://pbs.twimg.com/media/ByjRtRRIQAAFUE9.jpg

| T0T a răspuns (pentru aabaaab3278):

Da. Strategia asta e folosita de ceva timp. Daca nu trimite SUA arme, trimite Rusia.

| Dorugar a răspuns (pentru aabaaab3278):

Mai degraba ar trebui sa accepti tu adevarul ca Islamul se bazeaza pe Coranul care indeamna/obliga pe orice musulman la crime in ceea ce ei numesc Casa Razboiului (Dar el Harb) si care este lumea ne-islmizata. In plus de asta Islamul nu mai este astazi doar o religie ci a devenit un instrument politic de tip fascist numit Islamism sau Islamo-fascism. Si dupa cum se stie fascismul este ceva negativ si deosebit de periculos chiar daca si-a luat ca masca fosta religie islamica, asa ca religia islamica devenita azi Islamism (islamo-fascism) nu mai este religie ci o politica pe doar care oamenii slabi de minte si neinformati o mai cred religie, iar terorismul islamic este doar metoda lor LASHA de a se lupta cu civilizatiile superioare lor, pentru ca acolo unde ei au puterea fac ceea ce vedem ca face Statul Islamic. adica crime si barbarii care dovedesc bestialitatea acestei miscari politice cu aspect religios.Asa ca vezi ca s-a gasit si aici acel cineva care sa-ti raspunda la problemele politice cu aspect religios!

| SoP222 a răspuns:

Ei sunt fanatici sau extremisti religiosi. In general ei fac parte din anumite organizatii care doresc ceva. De exemplu cei din statul islamic sunt jihadisti care doresc sa stapaneasca teritorii din Africa, Asia si chiar Europa. De ce fac asta? Greu de spus, astea sunt convingerile lor, ca ce fac ei e bine.
Din cate am auzit teroristii abia asteapta sa moara laughing