| bestialu96 a întrebat:

din cate am vazut intr-un documentar pe National Geographic Channel, se spune ca Soarele pest 5 miliarde de de ani v-a disparea(foarte violent)...adica si noi vom murii o data cu el.
ok sa presupunem ca in 5 miliarde de ani Nu evoluam indeajuns incat sa putem coloniza alte planete
Cand Soarele isi va pierde caldura, atmosfera Pamantului va ingheta. Oceanele vor fi de mult disparute, de cand Soarele va fi devenit giganta rosie. Dar dupa transformarea Soarelui intr-o pitica alba, Pamantul si celelalte planete vor muri complet
Dar intrebarea mea: Dumnezeu a facut omul ca sa il distruga?
stiind ca totusi Soarele v-a disparea noi totusi vom murii o data cu el.Sunt nelamurit! va rog un raspuns Inteligent!

24 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

1.D-zeu nu exista. Eu merg dupa principiile mele "Nu D-zeu a creeat omul, ci omul l-a creeat pe D-zeu"
2.Galaxia Andromeda se va ciocni in aproximativ 4.5 mld. ani de galaxia noastra
3.Nu stiu daca vom astepta 5 mld. de ani, pentru. ca populatia Terrei se estimeaza ca pana in 2100 va ajunge la 14 mld. de oameni, deci o capacitate prea mare pentru. Terra
4.In maxim 300 de ani vom avea tehnologia de colonizare a altor planete, cel putin a lui Marte.
5.Galaxia nu o vom putea parasi chiar si mergand cu viteza luminii, deoarece galaxia noastra are 100.000 ani-lumina, iar viata este muuuult mai scurta.

P.S.:Ca sa calatorim pe distante mai lungi, avem nevoie sa ne combinam ADN-ul cu alte specii de pe Pamant, deoarece in spatiu sunt multi factori care distrug corpul uman.

| DomineRex a răspuns:

De fapt peste 1 miliard de ani galaxia noastra se va ciocni cu alta galxie si cel mai probabil noi am disparut de mult inainte sa se intample toate astea.

| Vladuthz a răspuns:

Dumnezeu nu a facut nimic pentru ca nu exista, putem presupune datorita inteligentei noastre existente ca exista o forta superioara care a creat intregul univers, fara sa-i pese de noi in mod special. Vezi tu, universul este atat de bine pus la punct, numai pentru faptul ca noi barbatii simtim placere cand facem sex, numai prin faptul ca femeile sunt atat de bine conturate, numai prin legaturile noastre dintre neuroni, gandeste-te ca algoritmul este ca un algoritm perfect(gandeste-te la matematica sau informatica). In stiinta chestia asta se numeste matrice. Nici eu nu pot sa-ti explic exact, mai bine fa niste cercetare. Fiecare specie apare si dispare dupa un anumit interval de timp, noi oamenii normal ar fi sa disparem la un moment dat ca restul speciilor care au existat si au disparut inaintea noastra, sau sa ne putem salva (asta nu stim exact daca este posibil).

| Vladuthz a răspuns (pentru Vladuthz):

*gandeste-te ca universul este ca un algoritm perfect, scuze am scris in graba laughing

| AragorN88 a răspuns:

Galaxia Andromeda se va ciocni cu galaxia noastra peste 4, 5 miliarde de ani, deci se pare ca trebuie sa parasim galaxia asta, nu doar Pamantul pana atunci.

| Kosuchin a răspuns:

Bine, dar tu tragi concluzia dupa ce faci o speculatie.Sense anything wrong here?

| BrD a răspuns:

Si ce conteaza? Peste 5 miliarde de ani nu va mai fi nici urma din tine si probabil nici de vreun stra-stra-stra...-stra nepot de'al tau.
Si cu intrebarea ta, iata si raspunsul: Dumnezeu nu exista!

| oz a răspuns:

Pai tu te iei dupa aia de la national geographic? numai dumnezeu hotaraste cand e sfarsitul lumii.glumesc.
Revenind la ale noastre.Soarele va deveni o giganta rosie? asta e o certitudine.Pamantul nu are sa fie aici pentru totdeauna? si asta e o certitudine. Avem zilele numarate, sau mai bine zis.anii numarati.Chiar daca sunt miliarde de ani,nu cativa acolo, finitul este finit, infinitul...infinit.Cand va veni timpul, nu cred ca dumnezeu ne va salva, ci o tehnologie avansata.

| har a răspuns:

Pai gandeste-te putin, ai vazut asta la televizor(si eu am vazut frumos documentar ) dar asta era doar ce se intampla cu soarele, sta era doar o aproximatie cu 5 miliarde de ani poate sti sigur. Daca sa zicem ca peste 5 miliarde de ani se intampla Dumnezeu NU a facut omul pentru a-l distruge dupa cum sti exista infinite de alte galaxi si stele si nenumarate posibilitati, si daca e sa o luam asa in 5 miliarde de ani pamantul ar inventa chestii care nu ni le imaginam happy apropo, presupun ca ai avzut si cum e nasterea unei stele nu? Se poate chair crea alta, daca soarele dispare iti dai seama cata materie din acea ar arunca in jur. Daca m-ai vrei alte dovezi s-au nua u fost intelese bine spune-mi big grin

| tbogdan22 a răspuns:

Scopul existentei omului nu este viata, nu este moartea este evolutia si manduirea.
Lucru la care exista un termen limita, caci totul, chiar si raul este ingaduit pana la un punct.
Daca pana peste 5 miliarde de ani s-au pus lucrurile in ordine ce sens ar mai avea Pamantul?
Inteleg ca iti pasa de urmasi, ca rasa, si Lui Dumnezeu ii pasa doar suntem creeatia lui si cum tu iti iubesti munca asa o iubeste si EL.
Probabil ca are incredere ca peste 5 miliarde de ani vom ajunge la nivelul la care acest lucru va fi doar o alta pagina in cartile de istorie, ca si disparitia dinozaurilor, lucru care il privim ca un firesc acum care nu l-am putea si nu am vrea sa il chimbam.
Daca crezi in posibilitatea a exista reincarnari, sansele ca Pamantul sa fie singura planeta cu viata este tinde la 0, ca sa nu zicem ca e nula, asa ca omul ca entitate fara trup poate sa se reincarneze oriunde chiar pe o planeta mult evoluata lucu ce i-ar ajuta in propria evolutie.
Pe de alta parte e o utopie sa te gandesti cu frica la asta de acum, afla ca Pamantul exista de ~4 miliarde de ani deci inca nu a ajuns nici la jumatate din perioada lui de viata. E ca si cand zici am 40 de ani, o sa mor, lucru care nu il face nimeni la varsta aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O alta amagire a falsei stiinte! Stiinta adevarata nu ar afirma asa ceva! Este o aberatie ca si prezicerea sfarsitului lumii de altfel. De cate ori nu s-au facut previziuni asupra sfarsitului lumii? si niciuna nu s-a adeverit. Singurul care stie asta e Dumnezeu. Este adevarat ca odata universul material va disparea; va fi distrus insa doar Creatorul stie cand! Si inca ceva nu tot ceea ce zice stiinta e adevarat doar stiinta adevarat zice adevarul si stiinta adevarata conlucreaza cu credinta adevarata; nu se contrazic una pe cealalta
si nici nu se contrazic!

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a spus nimic legat de sfarsitul lumii.Asta ai scos-o tu acum, adica ai facut ce fac toti crestinii, din orice spun ca este apocalipsa.Si soarele este o stea.Stelele nu traiesc vesnic.Are deja ani buni de viata.Ce te face sa crezi ca nu va muri si soarele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu am spus ca soarele nu va muri! Desigur ca toate lucrurile materiale au un sfarsit asa cum au si un inceput! Soarele o sa dispara dar cand se va intampla lucrul asta nu va fi nici un om care sa sufere consecintele disparitiei lui.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus ca stiinta adevarata nu ar arfima asta, asa ca ce am spus eu s-a inteles din ce ai scris tu.Fi mai atent cum scrii ca se intelege cu totul altceva.Si este logic ca daca nu ar mai exista o sursa de caldura pamantul ar devenii foarte rece. Daca si cu soarele prezent in unele parti ale globului temperaturile ajung pana la -71 cum ar fi fara el?

Si cat despre intrebare:Stai tu linistit ca pana sa treaca 5 miliarde de ani vom avea tehnologie destul de avansata incat sa mergem pe alte planete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Care alte planete? mai exista planete cu viata in afara de pamant in univers? greu de crezut
A si referitor la raspunsul precedent cu stiinta adevarata am omis ca acesta stiinta nu va spune cand va avea loc evenimentul.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Greu de crezut? Sti tu cate stele/planete sunt in tot uiversul? Nu.Deja s-a descoperit apa pe o planeta.De ce nu ar exista si viata minuscula oe alta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Zici? Dupa spusele stiintei condiile in care exista pamantul si totalitatea legilor care i-l determina sa existe sunt foarte complexe si posibilitatea ca in univers sa mai existe sisteme solare ca al nostru este foarte mica; tinde la zero. Nu-i fascinant?

| oz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai auzit de...ecuatia lui drake? dai un google...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi fara griji pana atunci noi vom fi morti pana atunci e enorm de mult

| Hermes a răspuns:

Peste 5 mld de ani s-ar putea sa fim suficient de destepti ca sa migram pe alta planeta. Asta in cazul cand reusim sa nu ne omaram singuri cu bombele atomice.

| Geaninazicesasaripegeam a răspuns:

laughing Peste 5 miliarde de ani nu o sa my existi laughing
Ce raspuns inteligent ai vrea?
Cine crezi ca prevede viitorul?
laughingrolling on the floor Ce chestie. Intreba-l pe Dumnezeu!
=]

| GeorgelCelMare a răspuns:

BA omule stai linistit ca nu ai sa mai stii tu ninik peste 5 miliarde de ani.Si da eu cred ca Pamanul va fi ras adica nu va mai exista viata aici. Legat de Dumnezeu...cred ca initial a vru sa ne lase pe veci aici dar a vazut ca noi suntem pacarosi rau si s-a gandit sa-l distrugaa

| DiiaaLoOve a răspuns:

laughing Crezi ca mai existi peste 5 miliarde de ani? laughing Doamne!
Si mdea. sa raspund de unde stii ca soarele isi va pierde caldura? Nimeni nu poate stii asta! si " Dumnezeu a facut omul ca sa il distruga" asta inca nu se stie... poate afli tu daca mai traiesti pana atunci.

| marasihere a răspuns:

Am vazut si eu un documentar in acest gen si se zicea ca in acel moment se va crea o gaura neagra uriasa.Nu se stie nici daca vom apuca acel moment pentru ca se spune ca Dumnezeu va mai veni pa pamant pentru judeceta de apoi si nu se stia cand va fi asta