| TheMoon15 a întrebat:

Hei.Ma macina o curiozitate..sau daca vreti, o teorie legata de viitorul nostru. Totusi este ceva mai adanc daca vreti si multi poate nu isi imagineaza,insa am stat foarte mult sa ma gandesc.
Deci,in memoria colectiva lumea crede ca soarele ne va omori in cateva miliarde de ani si ca,inevitabil, noi vom disparea.
Totusi foarte multi nu isi pun problema ca, in cateva sute de ani chiar, vom putea coloniza planete si ne vom putea muta la zeci de milioane de kilometri de pamant, oricat de ciudat ar suna, vedeti progresul tehnologic pe care l am avut de la 1922 la 2022. De la cavalerie si feudalism am ajuns sa mergem prin spatiu (limitat, ce e drept) si am progresat atat de mult
Doar imaginati-va cum va arata lumea in 2122 sau 2222...sau chiar peste 500 sau 1000 de ani.
Considerati,avand in vedere asta, ca noi ne vom limita doar la planeta asta?
Si de altfel, consider ca inlocuirea soarelui e posibila, si chiar oprirea celui de acum si cumva stingerea lui in caz de explozie.

Legat de extinctia animalelor, dupa cum puteti auzi, s-a pus in posibilitate recreea pasarii Dodo acum 2 luni si nu doar atat.
tine de fiecare daca doriti sa credeti in extraterestri sau nu,sunt destul de netru aici,insa daca totusi extraterestri sunt animale? Ca cele de pe pamant,sau din contra,complet altfel,vom putea sa le folosim in caz ca acestea dispar.
Poate noi suntem o civilziatie,una din,sau mai trist,chiar ultima din cele din trecut de acum eoni. Sau nu, poate nu a fost niciodata nimic si viata e relativ ceva nou.
Acum vine intrebarea mea,luand in considerate toate acestea-
Ce se va intampla atunci cand nu va mai fi vreo planeta neexplorata si omul se va extinde in intregul univers? Ce se va intampla atunci cand toate astea se intampla si vom ajunge la o intelepciune nemarginita?
Credeti ca este posibil ca, peste milioane de ani, sa dezvoltam un soi de masinarie care sa poata opri timpul in loc? Atunci cand nimic nu va mai fi nou si omul nu va mai avea ce face. Considerati ca nepotii nostri ne vor pune pe pauza pentru eternitate, fara posibilitatea sa ne intoarcem?
Credeti ca un astfel de lucru va fi posibil?
Va astept raspunsurile, si va rog, fara teorii religioase.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Scenariile din intrebare sunt intr-adevar teoretice.
Ce am scris eu in raspuns, e Fizica.
Am sa o iau pe rand, utilizand tot Fizica:

1. Se stie inca de acum ca Laniakea se va distruge prin disipare in cazul scenariului Big Rip sau prin anihilare, in cazul Big Crunch. (sunt doua dintre felurile in care se va distruge universul)
Modelul Big Rip il ai aici, la punctul 5.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/13766213/

2. "De ce ne subestimam..."
Pentru ca este in natura noastra iar cunoasterea, "intelepciunea" cum ii spui tu, este limitata la creierul nostru electrochimic.
Cele mai optimiste predictii privind durata civilizatiilor (retine ca termenul civilizatie implica inteligenta), le gasesti aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18342971/
...deci este foarte posibil ca specia umana sau urmasi ai acesteia sa nu reuseasca nici macar colonizarea Caii Lactee.
Eu am dat Laniakea ca punct teoretic maxim posibil.
Mai departe de ea, va fi imposibil oricarei fiinte, indiferent de tehnologia pe care o va dezvolta sa ajunga din urma expansiunea. Laniakea este prin urmare, bula noastra de spatiu la care ne limiteaza universul.

3. Nu stiu de unde ai textul in engleza, dar intuiesc ca este un roman s.f. pentru ca am sesizat doua greseli.
a) Dark energy NU incetineste scurgerea timpului, rotatia planetelor sau expansiunea universului, cum se afirma in text. Ea este responsabila de expansiunea universului.
Ceea ce tine materia din univers grupata in structuri ca: filamente, grupuri de galaxii, galaxii, etc, este Dark matter, materia intunecata. Cel mai probabil autorul le-a incurcat proprietatile.
b) Timpul NU este influentat de viteza de rotatie sau de cea de revolutie planetara, singurul loc in care Timpul se opreste este unul extrem, in centrul unei gauri negre, iar locul ala se numeste Singularitate Spatio-Temporala.

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cel mai simplu raspuns, traieste-ti viata doar una ai.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E frumos ce zici tu, dar... pe masura ce progresam tehnologic, regresam grav de tot socio-politic si educational. Universul e in principiu infinit. Fie vom da peste o civilizatie superioara care o sa ne elimine, fie vom ajunge sa coexistam cu altele.

| johnnny123 a răspuns:

"Ce se va intampla atunci cand nu va mai fi vreo planeta neexplorata si omul se va extinde in intregul univers?"

Nu cred că înțelegi ce este Universul și cât de mică și lipsită de importanță este specia umană. La scara universului oamenii nu reprezintă absolut nimic.

Tu pornești de la premisa greșită că umanitatea va exista, se va extinde și va progresa la nesfârșit.

În realitate, nu există nicio specie și nicio civilizație care a reușit să facă asta. Absolut toate au un ciclu de viață: se nasc - se dezvoltă - mor. Iar omenirea nu este cu nimic diferita.

| Darkmagic a răspuns:

Am cateva observatii la intrebarea ta:
1 Timpul nu poate sa fie oprit.
2 In ceea ce priveste progresul tehnologic, exista un concept destul de complicat care se numeste Singularitate Tehnologica, iar cand specia umana va atinge acest stadiu (daca il va atinge), nu o sa mai existe ca si specie umana.
3 Specia umana sau descendentii ei NU se vor putea imprastia in univers dincolo de superclusterul Laniakea, in care ne aflam.
Mai exact, "adresa" noastra este: Calea Lactee - Andromeda + inca aproximativ 30 de galaxii, care formeaza Grupul Local, care este continut in Super-clusterul Virgo, care se deplaseaza (cu tot cu noi) spre Marele Magnet, o anomalie din centrul regiunii Laniakea, care cuprinde toate cele de mai sus.
Veste proasta este ca specia umana, chiar daca se va putea deplasa cu viteza luminii, NU va putea sa iasa vreodata din super-roiul numit Laniakea.
Ca sa intelegi asta, trebuie sa ai cunostinte despre expansiunea accelerata a universului si despre univers observabil.
Din acestea, rezulta o alta veste proasta:
In viitorul foarte indepartat, inainte de distrugerea regiunii Laniakea, celelalte structuri ale universului se vor fi departat atat de mult de aceasta regiune, incat ipoteticii locuitori ai super-roiului nu vor mai vedea nimic in afara lui, nicio informatie sau influenta fizica nemaiputand sa ajunga pana noi.
Locuitorii de atunci, daca vor exista, vor vedea dincolo de Laniakea, un urias spatiu gol, negru. Nicio stea, nicio planeta, nicio lumina, indiferent de puterea telescoapelor de care vor dispune.

Toate aceste trei observatii sunt reale si exacte, dar daca cineva are o alta parere, o putem discuta, conditia este sa nu fie idiot, si sa stie Fizica.

| SimplyBlue a răspuns (pentru Darkmagic):

Ai omis intelepciunea nemărginită.
Este in text.

| Darkmagic a răspuns (pentru SimplyBlue):

Nu exista nimic infinit.
Nici universul, nici o alta forma a materiei sau spiritului nu pot sa fie nemarginite, am dat suficiente raspunsuri in trecut pe tema asta.

| TheMoon15 explică (pentru Darkmagic):

Totusi,aceste scenarii sunt pur teoretice.
Daca alegi sa crezi ca universul are o durata de viata limitata e complet okay,insa sunt multe scenarii puse pe masa aici.
Stiu ca citisem ceva articol acum cativa ani si erau prezentate mai multe scenarii legate de sfarsitul universului,si una sugera ca acesta va exista la infinit,alta ca totul se va repeta,ca totul va fi abosrbit in neand etc
Totusi, aici intra in discutie si chestiunea timpului, nu cred ca poate exista o masinarie pentru intorcerea in timp, suna improbabil, insa daca totusi vom afla ca se poate opri? Daca vom afla ca de fapt noi putem sa facem asta?

Ca sa citez de mai jos
"Nu cred că înțelegi ce este Universul și cât de mică și lipsită de importanță este specia umană. La scara universului oamenii nu reprezintă absolut nimic.
Tu pornești de la premisa greșită că umanitatea va exista, se va extinde și va progresa la nesfârșit.
În realitate, nu există nicio specie și nicio civilizație care a reușit să facă asta. Absolut toate au un ciclu de viață: se nasc - se dezvoltă - mor. Iar omenirea nu este cu nimic diferita."
Aici sunt doua lucruri care se bat cap in cap
1. Daca omenirea este asa de neinsemnata, de unde stim ca laniakea va fi distrusa in viitor?
Cum putem prezice cu exactitate?
2. De ce ne subestimam atat de mult cand noi suntem una din singurele forme de viata din univers? sau daca nu singura,nu vad planete care mai au viata. poate inca nu le am gasit,dar daca asta e menirea omului? Daca menirea noastra este extinderea,si nu extinctia?
Oprirea timpului cred ca este probabila ce e drept,nu putem stii cu exactitate,dar daca noi vom ajunge sa putem face lucrurile astea? Cred in umanitate si in progres,nu pot sa imi imaginez ca vom ramane blocati aici.
Oricum ar fi,ceva se va intampla,ceva trebuie sa fie,si nici unul din noi,din pacate,nu va putea sa o vada.

Si ca o mica paranteza, ma refeream la ceva de genul acesta cand vorbeam de oprirea timpului, stiu ca e pur fictiune, insa daca s-a luat deja in considerare conceptul cred ca am putea sa ne uitam la el, macar putin?

Today was the day it slowed to 500 miles per hour. I think. Was that yesterday? Perhaps today it was planed to reach 400. I suppose it doesn’t matter either way; It’s hard to remember many things at this point. It was only a matter of time before science went too far and became humanity’s downfall. But who would have guessed it would be the downfall of the existence of life anywhere?

One year ago it was announced over the news that a new method of harnessing dark energy had been discovered. I never understood all the details on what this meant, or how they were able to do it, but I do remember it being explained that dark energy was basically the building blocks of gravity. To be even more exact, it is basically was holds the universe together on a quantum level. Being able to control or manipulate this energy would mean that unlimited possibilities would be at humanities disposal, and it was very exciting. But also very scary. Scary because America was currently on the brink of World War III and this new discovery was planned to be used for military purposes.

A few months passed and The Soviet Union and The British Empire had begun their strikes on each other. There was constant threat of nuclear weapons being used, and America was on the verge of becoming involved. NATO was very much against the experiments planned for controlling dark energy. Many researchers believed that tampering with such energy meant messing with the fabrics of space and time itself and, no matter what precautions were planned, could result in catastrophic and unimaginable effects on the Earth or even affect the very laws of physics themselves. A facility had already been prepared in the middle of the Chihuahuan Desert in New Mexico for testing purposes. The matter wasn’t debated long until there was evidence to suggest nuclear weapon strikes from The Soviet Union and China on The British Empire and possibly the United States. Testing was planned to start immediately.
The incident occurred two months ago. America managed to stay out of the war for the time being, but The Soviets were still at war with China and most of Europe laid in ruin. No one knows how it happened, since nobody there lived to tell the tale, but at 12 o clock noon on Tuesday June 10th, and earthquake was felt across the world. A 7.8 level Earthquake was recorded in every continent, country, state and city that lasted 5 minutes long. Breaking news reported that the facility in New Mexico had been destroyed… but "destroyed" isn’t even the right word for it. A pitch black sphere now existed where the facility once was, and took up the entire desert. It was almost as if reality had disappeared from the place. Shortly after, New Mexico soon had to be closed off from the rest of the country. Not even an hour after the incident occurred, people in cities surrounding the desert began to go mad. People claiming to hear voices, hideous deformities and diseases fell upon hundreds, and people began killing other people in the streets. Anyone who would reach a 50 mile proximity to the sphere would begin to suffer from one of the many ailments that befell the poor citizens. Word of what science had brought upon humanity spread quickly, and the war came to end with the arrival of worse news.

A few weeks after the incident it was discovered by NASA astronomers that the rotation of the Earth had begun to slow down little by little. An estimated 11.2 seconds per day, but each day it seemed to become a little bit more. It wasn’t long before the rotation of the Earth went from 1, 000 miles per hour to 800. And it wasn’t just our planet. The moon and other planets in our solar system seemed to be showing similar symptoms in their gravitational behaviors. It wasn’t just the Earth’s rotation slowing down. Time itself was slowing down. It was clear without any studies being done that whatever happened in the desert that day was the cause. In another months time, the rotation of the planet had slowed to 400 miles per hour. The air itself began to become heavy, almost damp, and the fate of existence was slowly becoming accepted.

I continued to live my remaining days at home with my wife and son. I don’t know what was happening in the rest of the world, or with my friends or other family, but attempting to talk was like trying to read something far away while yawning. We had accepted our fate. Today was the day we knew it would all end. I approached my son and wife on the couch in our living room. The air felt like there were heavy curtains in front of me as I tried to reach my destination. I sat in between the two of them, and gave them each a slow turn and smile. "I love you’s" were stretched out of our heavy mouths one last time before the shift was felt beneath our feet, as I felt the universe itself stop all around us. And there we stayed, frozen and damned for all eternity, smiling at one another.

| Darkmagic a răspuns (pentru TheMoon15):

Scenariile din intrebare sunt intr-adevar teoretice.
Ce am scris eu in raspuns, e Fizica.
Am sa o iau pe rand, utilizand tot Fizica:

1. Se stie inca de acum ca Laniakea se va distruge prin disipare in cazul scenariului Big Rip sau prin anihilare, in cazul Big Crunch. (sunt doua dintre felurile in care se va distruge universul)
Modelul Big Rip il ai aici, la punctul 5.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/13766213/

2. "De ce ne subestimam..."
Pentru ca este in natura noastra iar cunoasterea, "intelepciunea" cum ii spui tu, este limitata la creierul nostru electrochimic.
Cele mai optimiste predictii privind durata civilizatiilor (retine ca termenul civilizatie implica inteligenta), le gasesti aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18342971/
...deci este foarte posibil ca specia umana sau urmasi ai acesteia sa nu reuseasca nici macar colonizarea Caii Lactee.
Eu am dat Laniakea ca punct teoretic maxim posibil.
Mai departe de ea, va fi imposibil oricarei fiinte, indiferent de tehnologia pe care o va dezvolta sa ajunga din urma expansiunea. Laniakea este prin urmare, bula noastra de spatiu la care ne limiteaza universul.

3. Nu stiu de unde ai textul in engleza, dar intuiesc ca este un roman s.f. pentru ca am sesizat doua greseli.
a) Dark energy NU incetineste scurgerea timpului, rotatia planetelor sau expansiunea universului, cum se afirma in text. Ea este responsabila de expansiunea universului.
Ceea ce tine materia din univers grupata in structuri ca: filamente, grupuri de galaxii, galaxii, etc, este Dark matter, materia intunecata. Cel mai probabil autorul le-a incurcat proprietatile.
b) Timpul NU este influentat de viteza de rotatie sau de cea de revolutie planetara, singurul loc in care Timpul se opreste este unul extrem, in centrul unei gauri negre, iar locul ala se numeste Singularitate Spatio-Temporala.