| alexandrurap a întrebat:

Salut,este posibila casatoria ea martora a lui Iehova cu un ortodox?

9 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Chiar cunosc o ast fel de familie...
Deci da

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da civila, trebuie sa-si schimbe pozitia unul in ei

| Mihaela1964 a răspuns:

Complicata treaba, ambii trebuie sa fie determinati si sa-si mentina pozitia in fata familiilor lor.Chiar daca nu se cununa religios, la un moment dat se va naste un copil care va fi botezat ...cum? Aceste detalii trebuiesc stabilite inainte casatoriei, pentru evitarea confuziilor si a certurilor care duc la divort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca la cea religoasa unul din ei renunta la statutul religios. Iar in ce priveste familia, ei bine depinde de ei cum vor proceda.

| vitbsk a răspuns:

Uite ce e, iehoviștii nici măcar nu sunt considerați creștini de către mulți datorită abaterilor, de la norme de bun simț în creștinism :

Ei nu recunosc Sfânta Treime.

Ei consideră statele ca unelte satanice, deși Dumnezeu a creeat neamurile și a amestecat limbile.

Ei propun studiul bibliei prin optica Turnului de Veghe.

Uneori încuviințează relațiile cu persoane din afara cultului pentru a-și crește nr de prozeliți.

O martoriță căreia i s-a creeat dependența de cult, nu va păși în afara lui ci va încerca să atragă pe altul în cult.

| vitbsk a răspuns:

Nu e posibilă religios ci doar civil, ca răspuns la întrebare.

Uite ce zice un reputat teolog grec, despre căsătoriile mixte:

http://www.youtube.com/watch?v=apCGJHoKmiU

| vitbsk a răspuns:

Și încă un aspect important martorii îi privesc cu ostilitate pe ortodocși deoarece îi consideră păgâni.

Au o critică extrem de acidă cu privire la tot ce e ortodox.

Chiar de te-ai lepăda de botezul ortodox, asta nu-ți va asigura stabilitate și liniște în căsnicie, mai ales după ce vor trece aburii îndrăgostelii și vei vedea adevărata față a tuturor de acolo.

| Cyrano a răspuns:

Nu, deoarece nu se vor intelege. Numai daca ajung la un consens!

| alexxit99 a răspuns:

Da casatoria e posibila