| anonim_4396 a întrebat:

Salut,este posibila casatoria ea martora a lui Iehova cu un ortodox?

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Inainte sa te gandesti daca este posibila casatoria intre un ortodox si un o martora trebuie sa te gandesti daca ea te iubeste destul de mult. O sa vezi ca daca o pui sa aleaga intre tine si religia ei o sa aleaga religia fara sa stea pe ganduri, chiar va incerca sa te convinga pe tine sa treci la religia ei. Nu te casatori cu cineva care nu da doi bani pe tine. Daca totusi te alege pe tine, trebuie sa treaca la ortodoxism.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Dap, daca unul dintre ei isi schimba confesiunea.

| milan9 a răspuns:

Nu. Intr-o astfel de relatie nu poate exista armonie ci doar manipulare intr-o singura directie, cea anti-creştină... sad

| zurick a răspuns (pentru milan9):

O ast fel de a familie au un copil.
Mama a stat cu acel copil, l-a invatat multe lucruri, l-a ajutat tot timpul
(mama lui in de religie crestin-ortodoxa)Tatat baiatului a venit dintr-o tara in care statea pentru a castiga bani si l-a influentat pe copil impotriva mamei
(copilu a inceput s-o insulte si multe altele)
In prezent acum se cearta pentru a face sau a nu face copilul religia la scoala...
Ce parere ai despre aceasta poveste adevarata?

| milan9 a răspuns:

Este problema credintei, cea de care depinde mantuirea sufletului...

| milan9 a răspuns:

Scuze pentru redundanta, dar subliniez si aici faptul ca este un impediment şi încă unul foarte mare.
Complicate sunt tensiunile ce se nasc din cauza diferenţelor de mentalitate, diferenţelor referitoare la "dreaptă credinţă", aceea de care depinde si mantuirea sufletului...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, doar civila, daca doresc religios trebuie sectantul sa devina ortodox; cum ar fi sa vezi nunta fara muzica, lautari, bautura, doar vorba

| fllu07 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ai fost la vreo nunta de Martori?
iti garantez ca martorii se distreaza la o nunta de 1.000.000 de ori mai bine de cat ortodocsii, sau orice alt cult religios.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu,unul dintre ei trebuie sa se converteasca la religia celuilalt.

| fllu07 a răspuns:

Nu prea imi vine sa cred ca ea ar renunta la relatia ei cu Dumnezeu pentru a se casatori cu un ortodox. ar incalca o porunca din partea lui Dumnezeu.
cred mai degraba ca tu visezi la o casatorie... din partea ei, mi-e tare greu sa cred ca ti-a dat ceva de inteles.

| gingergirl1 a răspuns:

Martorii astia (scuze ca o spun) sunt tare aerieni(pe partea cu religia ma refer) Am 2 fete in scoala la mine care sunt din acest cult! 1 dintre ele mi se pare cam curvulita blushing si cealalta e colega de clasa cu prietene a mea cea mai buna! Si prietena mea vrea sa faca o "petrecere in pijamale"si pe fata de care iti spun eu nu o lasa, ca e de alta religie si etc....in fine laughing
Eu una nu cred ca e posibila, sa revenim la intrebare, adica unul din voi trebuie sa treaca la religia celuilalt, si uite asa apar probleme si cu parintii si etc...

| Radamel a răspuns (pentru gingergirl1):

Nu exista padure fara uscaciuni, dar la martori se elimina uscaciunile fata de ortodocsi.

| Ben00 a răspuns:

Si daca se despart cand au copii 12 ani?

| RaduMD a răspuns:

Nu, nu este posibila. Nici la ortodocsi nici (probabil) la iehovisti.
Ortodocsii cred ca o casatorie este posibila numai intre persoane botezate, adica intre un crestin si o crestina. Dar iehovistii si-au renegat botezul. Nu sunt sectanti, ci non-crestini. Precum musulmanii, hindusii, etc.

| SmexyBoy a răspuns:

Da, exista cupluri mixte.

| Mămăligă59 a răspuns:

Daca exista iubire, da.
orice e posibil.