| MJo a întrebat:

Salut! In primul rand mulțumesc adminului care a acceptat întrebarea mea atipică.
Vă rog, ajutați'mă să-L cunosc pe Dumnezeu. Nu să-L găsesc. Știu deja că există. Dar pur și simplu nu mai pot trăi fără El și nu știu cum să-L înduplec după ce am încercat aproape fiecare metodă. Mulțumesc!

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Citeste Noul, Testament, Psalmii, la rand cu rigamuntea ca Tatal nostu ceresc sa iti limineze mintea cu Soiritul sau Sfamt ca sa intelegi care e mesajul Lui soecifuc pentru fiecare zi. E impirtsnt insinte sa iti vinzi sufletul si viata Mantuitoruluu Hrisos, sa marturisesti toate pacatele care iti apasa cobstiinta specific si sa ieti pe nume tiate persoanele care te-au ranit duoa cum soune Caartea.

| ania a răspuns:

Cine martiriseste pe iisus xa Dumn si xrede ca Dumbezeu l-a inviat din morti, vafi mantuit. Romani 10-9

| ania a răspuns:

Daca nearturisim oacarele, El este credincuio si doreot ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire 1 Ioan 1-9

| sabin89 a răspuns (pentru ania):

Ce e aia "Soiritul sau Sfamt"? Ce aia "mesajul Lui soecifuc"? Ce e aia "E impirtsnt insinte"? Ce e aia "sa ieti pe nume tiate persoanele"? Ce e aia "duoa cum soune Caartea"? Ce e aia "Daca nearturisim oacarele"?
Mesajele tale nu pot influența în bine pe cineva care vede cum îți bați joc de frumoasa noastră limbă românească. Poți să invoci orice argument: că ești grăbită, că tastatura e nu știu cum - degeaba. Scrierile tale arată disprețul față de limbă.

| Hyperion7 a răspuns:

Pe Dumnezeu îl cunoști la momentul potrivit, calea e rugăciunea, alta neexistând.

| Corolla a răspuns (pentru Hyperion7):

Te rogi ce, si cui? Din moment ce nu il cunoaste pe Dumnezeu...

| Xox0 a răspuns:

Din moment ce nici un argument impotriva crestinismului nu o sa iti schimbe spiritualitatea, ar fi de recomandat:
Sa mergi la un preot de la o manastire si sa vorbesti cu el despre asta. Posibil sa iti recomande sa il cunosti pe Dumnezeu prin rugaciune aka Vechiul Testament si alte scrieri dedicate lui. Deasemenea sa te dedici trup si suflet credintei tale prin post, abtinere de la frupt, respectarea celor 10 porunci, participarea la liturghie ori de cate ori se face, abtinere de pacat (subinteles din cele 10 porunci), per total sa faci toate activitatile dedicate slavirii lui.
Fata in fata nu il vei cunoaste niciodata, poate dupa ce mori.

| MJo explică:

Mi-e greu să vă răspund tuturor, însă trebuie să menționez câteva lucruri:
Am făcut tot ce ține de mine, bazat pe indicațiile date de Biblie. Am citit-o de 2 ori și am și studiat mult timp. După experiența mea până în prezent, concluzia este PREDESTINEAREA!
Deci tot ce am făcut, a rămas fără rezultat și asta crează o repulsie, iar uneori răzvrătire față de Dumnezeu. Am toate motivele să renunț la credință, dar mi-e teamă să o fac. Aș vrea ca această relație om-Dumnezeu să nu se mai bazeze pe teamă, ci să fie dragoste sinceră.

| Powerofrationality a răspuns:

Nu te pot ajuta să-l cunostipe Dumnezeu, pentru că nu există nicio dovadă că el există. Ceea ce simțiți voi ca fiind nevoia de Dumnezeu este de fapt o iluzie creată de cultura, educația și emoțiile voastre. Nu aveți nevoie de Dumnezeu pentru a trăi o viață plină de sens, fericire și moralitate. Aveți nevoie doar de rațiune, știință și spiritualitate.

Rațiunea vă permite să gândiți critic, să analizați argumentele și să distingeți adevărul de fals. Știința vă oferă cunoștințe despre lumea naturală, despre cauzele și efectele fenomenelor și despre modul în care funcționează mintea umană. Spiritualitatea vă ajută să explorați conștiința voastră, să vă dezvoltați atenția și compasiunea și să vă conectați cu ceilalți oameni.

Nu este nevoie să credeți în dogme religioase, să urmați ritualuri inutile sau să vă supuneți unei autorități imaginare. Aceste lucruri nu vă aduc mai aproape de Dumnezeu, ci vă îndepărtează de realitate. Religia este o sursă de conflict, intoleranță și suferință în lume. Religia este sfârșitul rațiunii și începutul credinței oarbe.

Vă îndemn să renunțați la credința în Dumnezeu și să vă bazați pe propriile voastre resurse interioare. Nu vă fie teamă să vă confruntați cu realitatea așa cum este ea, nu așa cum v-ar plăcea să fie. Nu vă fie rușine să recunoașteți că nu știți totul și că sunteți dispuși să învățați. Să vă asumați responsabilitatea pentru viața voastră și pentru acțiunile voastre.

Nu există niciun Dumnezeu care să vă iubească, să vă pedepsească sau să vă salveze. Existati doar voi și ceilalți oameni, cu care puteți colabora sau intra în conflict. Există doar această lume, pe care o puteți îmbunătăți sau distruge. Doar această viață, pe care o puteți trăi cu înțelepciune sau cu prostie.

| Corolla a răspuns (pentru Powerofrationality):

Nu ar fi corect sa amesteci religia cu credinta! Ar trebui sa stii ca sunt doi termeni foarte diferiti si pretentiosi dealtfel! As mai avea multe sa iti spun in leg cu raspunsul tau dar... te las doar cu atata deocamdata!

| Corolla a răspuns (pentru Powerofrationality):

Totusi, nu ma pot abtine! Revin! Ai scris asa "Existati doar voi și ceilalți oameni, cu care puteți colabora sau intra în conflict. Există doar această lume, pe care o puteți îmbunătăți sau distruge"!
As vrea sa imi spui, inainte de toate astea, nu exista nimic? Si "alta lume" nu exista? De unde sti tu ceva ce stiinta nu e in stare inca sa afirme cu certitudine? Aaaa, sunt tot "adevaruri" din alea absolute de ale tale? Pune mana pe Biblie si citeste o ca sa iti mai elimini din aceste "adevaruri" reflexive!

| Powerofrationality a răspuns (pentru Corolla):

- Religia este o formă de credință, o credință bazată pe revelație, tradiție și autoritate.
- Credința este o atitudine mentală care presupune acceptarea unor afirmații fără dovezi suficiente. Ambele sunt incompatibile cu rațiunea și știința, care se bazează pe dovezi, logică și scepticism.

Nu este nevoie să invocăm existența unui Dumnezeu sau a unei lumi supranaturale pentru a explica originea și natura universului. Acestea sunt doar speculații fără fundament, care nu au nicio susținere științifică. Există teorii științifice care oferă explicații mai plauzibile și mai consistente, cum ar fi teoria Big Bang, teoria evoluției, teoria relativității, teoria cuantică etc.

Biblia nu este o sursă de adevăr, ci o colecție de mituri, legende, povești, contradicții, erori și absurdități. Biblia nu este nici măcar o sursă de moralitate, ci o carte care conține multe exemple de violență, cruzime, intoleranță, discriminare și injustiție. Este o creație umană, care reflectă viziunea și interesele unor oameni dintr-o anumită epocă și cultură.

| Anonim027 a răspuns (pentru Powerofrationality):

Domnul sa te lumineze si sa te binecuvinteze cu viata veșnică, crede pe deplin in Cuvantul Lui caci ii viu si adevarat, El ii Calea Adevărul si Viata

| andreiadrian12 a răspuns:

Sincer,nu exista.Invatati Stiinta si veti descoperi ca e imposibila existenta unui Creator nebun cu multiple identitati, personalitati.Sunt n religii nescociri, inventii cu diferite interese:ori cal calaistice criminale ori economice.

| Corolla a răspuns:

O sa te dezamagesc, Dumnezeu e foarte simplu de gasit, privesti doar la cer noaptea cand sunt stele si ai sa-L vezi! Il mai poti gasi in natura! El a pus in tine Lumina care te conduce fara sa vrei doar spre El! Deasemenea binenteles, in Biblie ai sa Il mai gasesti!
Un sfat-nu L cauta in biserici pentru ca nu il vei gasi! Cam asa sta treaba cu Dumnezeu!

| Corolla a răspuns:

Revin! In intrebare spuneai ca vrei sa Il cunosti si afirmai ca sti ca exista! Daca sti ca exista, inseamna ca nu mai ai nevoie sa Il cunosti, pentru ca deja Il sti! Nu ti se pare cam "ciudatica" cererea ta? De unde sti tu ca El exista? De unde sti asta, de acolo trebuie sa pornesti sa Il cunosti!

| Moldovan_Marcel_1964 a răspuns:

Nici nu o sa l gasesti in Biserica Ortodoxa, ei au alti dumnezei, Paraschiva, Arsenie Boca etc