| Necunoscutu92 a întrebat:

Salut, incerc să mă căiesc sa nu mai mint și azi am mințit. Cum se poate să îmi ierte minciuna?

30 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mircea08 tine de o secta cu un singur membru.

| Octavian199 a răspuns (pentru doctorandus):

Si tu ai block de la Mircea? rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian199):

Da.

| RAY a răspuns:

Cum adica trebuie sa credem in mod orbeste si sa nu ne folosim mintea, ratiunea, e ca daca iti folosesti vei arde pe vechi in iadul vesnic, Mircea are o frica de moarte ceea ce il determina sa faca asemenea afirmati, vedeti voi cu cat omul se apropie de moarte cu atat gandeste mai in cheata si are o frica de moarte

| oprescudorin11 a răspuns:

Minciuna atunci cand ai recunoscut-o, te caiesti, nu neaparat sa te spovedesti persoanei careia a trebuit(sau ai fost nevoit) sa spui acea minciuna!
Poti sa te spovedesti unui preot, daca ai incredere in el, daca nu, nu-i problema! (ti-o spune un stranepot de Episcop ortodox).

| Panamax a răspuns:

Mincinosii au cartierul lor in Iad.
Nu este asa rau cum va mint preotii.De fapt o sa-i intalnesti pe toti acolo.

| Octavian199 a răspuns:

Mircea08, muica, vezi ca mai sunt carti, cum ar fi epopeea lui ghilgames, deci.Nu e singura care descrie zei fictivirolling on the floor Si epopeea lui ghilgames e mult mai veche decat biblia.

| Octavian199 a răspuns:

Mircea, adevarul e ce crede majoritatea, nu? Desi nu e dovedit.

| Mclaren12 a răspuns:

N-ai ce sa faci, esti sortit iadului. Daca Yehova chiar exista poate pateai ca Er.

| Mircea08 a răspuns:

Nu ar trebui sa te intereseze cum sa iti ierti tu tie pacatele. Important este sa traiesti potrivit invataturii lui Iisus. Nu vei putea sa faci asta daca nu cunosti aceasta invatatura. Nu stii cum sa devii crestin, ce sa faci ca sa iti fie iertate TOATE pacatele de pana acum si nici nu stii ce trebuie sa faci ca sa nu mai faci altele. Nici macar nu stiai ca cei care sunt crestini sunt sfinti, tu crezi ca se numesc crestini cei care apartin unei biserici crestine - TOTAL FALS. Toate aceste lucruri sunt explicate in Evanghelie (noul testament) SINGURA INVATATURA pe care Iisus a lasa-to crestinilor
Citeste si cauta sa intelegii Evanghelia, si sa nu te miri ca acolo scie altceva si nu ce stiai tu. Ce scrie in Evanghelie aceea este adavar si aceea trebuie facut

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Si cine a demonstrat ca evanghelia detine adevarul absolut

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

Fii serios! credincosii CRED, ei nu nu demonstreaza nimic. De altfel nici nu se poate altfel deoarece mantuirea vine prin CREDINTA nu prin teze de doctorat, iar tinta crestinului este mantuirea

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Nu ai raspuns la intrebare. Mai incearca sau nu mai afirma niciodata pe aici pe site... citez:

"Ce scrie in Evanghelie aceea este adavar si aceea trebuie facut"

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

"Sfinteste-i prin adevarul Tau: Cuvantul Tau este adevarul. "(Ioan.17:17)

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

In continuare nu ai raspuns la intrebare.
Citatul ala e absolut irelevant.
Asa pot si eu sa zic. cartea de bucate e adevarul.

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

Aici se discuta despre Dumnezeu, deci dezbatem problemele in functie de ceea ce se stie despre Dumnezeu, ori Biblia este singura carte in care se scrie despre Dumnezeu, deci SINGURA DOVADA A CELOR SPUSE. Pentru tine nimic nu este relevant din ce spune Dumnezeu. Daca vrei alte explicatii nu le mai cauta "pe aici pe site" ci prin alta parte

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Aha, deci crede si nu cerceta. Lasa ca stim noi ca ceea ce scrie in cartea aia sigur e adevarat, nu are cum sa nu fie.

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

De unde ai luat citatul "crede si nu cerceta "?

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Habar nu am, l am auzit si eu. Dar tu il sustii pe deplin.

Tot nu ai raspuns la prima intrebare

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

Pai tu ma contrazici cu "habar nu am "?
Iti spun eu - este scris in Vechiul Testament si se refera la ascultarea enoriasilor (care nu stiau carte) de preot. Vechiul testament a fost in vigoare pana la moartea lui Iisus, iar acum este in vigoare Noul Testament unde scrie sa cercetam scripturile, sa le facem pe toate si sa oprim ce este bun.
In orice caz daca biblia nu are nici o valoare pentru tine atunci nici citatul care l-ai dat nu are nici o valoare si ma mir ca un om serios se incurca in lucruri fara valoare

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Ai dat 5 reply uri si in niciunul nu ai raspuns de ce e adevarata evanghelia si cine a demonstrat asta.

"Ce scrie in Evanghelie aceea este adavar si aceea trebuie facut"

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

Ceea ce scrie in Evanghelie este ADEVARUL si numai ADEVARUL dar asta pentru cei care cred in Evanghelie, adica pentru crestini. Pentru toti ceilalti adevarul este ceea ce simt ei cu simturile bune sau mai putin bune pe care le au, lucruri demonstrate sau discursiv argumentate. Inafara de lucrurile demonstrate, restul nu sunt adevaruri deoarece simturile noastre nu sunt aparate de masura, si adevarul nu poate fi intemeiat pe un discurs fie el si argumentat, mai mult sau mai putin obiectiv
AM RASPUNS!, acum e bine?

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Nicidecum nu ai raspuns.

"Ceea ce scrie in Evanghelie este ADEVARUL si numai ADEVARUL dar asta pentru cei care cred in Evanghelie, adica pentru crestini."

doar ai sustinut treaba citatul crede si nu cerceta.

Adica trebuie sa crezi daca scrie acolo si daca ai vreo afinitate pentu religie, indiferent cine si de ce a scris acolo nu?
Scrie in carticica aia ceva, credem din simplu motiv ca... trebuie sa credem.

Explicatii de 2 lei, ca mai toate de pe la aria asta de religie.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Numai povesti, man.Nu au nici macar o dovada.O dau pe aia cu versetele din biblie.Asa pot sa dau si eu din 'Dracula'.

| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

Dude... crede si nu cerceta. Daca niste oieri au scris acum 2000 ani inseamna ca sigur trebuie sa fie adevarat

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai inteles nimic, dar nu este nici o problema, decat poate faptul ca reactia ta este una total nepotrivita cu statutul tau de om care nu se incurca cu toaste nimicurile. Probabil ca te incurci doar cu nimicurile pe care ai puterea sa le intelegi
Cred ca noi doi nu prea mai avem ce ne spune asa ca iti doresc numai bine!

| Irinel15123532 a răspuns:

Salut. In primul rand vad ca s-a iscat o cearta intre membrii TPU pe aici happy. Nu scris in biblie nimic de ''crede si nu cerceta''. Domnul spune sa cautam si sa vedem ca ceea ce spune El este adevarat, nu ne cere o credinta oarba, nicidecum. Ca sa iti raspund la intrebare prietene, iti voi da cateva texte biblice urmate de cateva sfaturi. Noi suntem crestini si credem in Hristos, Duhul Sfant care locuieste in noi ne convinge de pacatul comis, dar trebuie sa faci distinctia intre convingerea Duhului Sfant si sentimentele noastre de vinovatie care nu au nici o legatura cu scriptura. Sentimentele de vinovatie ne vor face sa ne simtim deprimati si vinovati
Convingerea Duhului ne va face sa realizam faptul ca suntem iertati.
Sentimentele de vinovatie ne fac sa ne concentram asupra condamnarii noastre si asupra pedepsei meritate, in timp ce convingerea Duhului ne conduce spre indreptarea purtarii noastre.
Sentimentele de vinovatie duc la pierderea respectului de sine, Duhul Sfant ne va face sa ne dam seama ca fapta noastra ne costa partasia cu Tatal si trebuie indreptata.
Sentimentele de vinovatie ne vor face sa ne simtim despartiti de Dumnezeu, izolati de El, alungati de El. Duhul Sfant ne convinge sa refacem imediat partasia cu Tatal prin recunoastere, marturisire, si pocainta. Vreau sa clarific un lucru, pedeapsa Lui Dumnezeu in viata celui credincios. Domnul vrea indreptarea, nu distrugerea noastra. Pedeapsa Lui Dumnezeu este razbunarea Lui asupra raului, Ceea ce El NU face asupra unui copil al Sau, mania, pedeapsa, condamnarea sunt asupra altui grup de oameni, a celor care fac lucruri rele, si care nu doresc cu nici un chip sa asculte de Domnul si sa nu mai faca acele lucruri rele, carora le place sa traiasca in rau si in lucrurile spurcate ale acestei lumi. Dar Domnul are indelunga rabdare si cu ei, dar va veni o zi a judecatii cand totul se va sfarsi. De aceea criminalii inca mai traiesc, Domnul iubeste pe fiecare si are o indelunga rabdare cu noi, Slava Lui caci in biblie scrie ''Nu ne face dupa pacatele noastre''. Dragul meu prieten, vezi tu, cand pacatuiesti spune-i Domnului imediat pacatul prin rugaciune, poti sa o spui si in gand, marturiseste-i pacatul, pocaieste-te de el, intoarce-i spatele si nu mai pomeni apoi nimic de el, nu te va ajuta la nimic. Domnul te ridica si iti spune ''copilul meu, mergi inainte'' Iti spun inca de pe acum draga prietene ca este absolut imposibil sa nu mai pacatuiesti niciodata. Dar iata ce spune biblia ''Un copil al Lui Dumnezeu NU CONTINUA pacatuind'' ce inseamna asta? Ca nu te supui aceluiasi pacat si nu il vrei in viata ta, ca lupti sa nu il mai faci si alegi sa faci voia Tatalui. Dumnezeu ne iubeste si stie ca mai pacatuim din cand in cand, trebuie sa ne marturisim imediat pacatul in rugaciune si sa nu il mai facem, si sa mergem inainte, dar nu mai pomeni nimic de acel pacat, daca ti l-ai marturisit si te-ai pocait de el, a fost iertat de Domnul care te iubeste, asa ca il poti lasa in urma ta, daca te vei concentra asupra pacatului din trecut nu te va ajuta la nimic, din potriva, te va afecta si in viitor cu amintirea lui. Rolul pedepsei Domnului, daca El decide ca este nevoie de ea, doar daca El crede ca este necesar in acel caz, are rolul de a indrepta, nu de a distruge, El este tatal tau, un tata si-ar distruge copilul? Nicidecum. Si inca ceva, severitatea pedepsei este direct proportionala cu Binecuvantarea de dupa, dupa ce ai trecut prin pedeapsa te asteapta o bineuvantare si o rasplata daca ai raspuns potrivit asupra ei, chiar daca noi am atras pedeapsa, Domnul oricum ne va rasplati, pentru ca ne iubeste. Atentie, nu intelege gresit, NU am spus ca Domnul te va pedepsi pentru o minciuna, nu stiu asta, eu am facut o generalizare. Dar din moment ce iti vezi greseala, urasti acel pacat, vrei o indreptare si ii ceri Domnului iertare si sa te ajute ca pe viitor sa nu mai repeti acel lucru, Domnul nu te va pedepsi, Dumnezeu nu ne pedepseste daca ne cerem iertare, nu are pentru ce sa te pedepseasca daca tu Ii ceri iertare si din toata inima te caiesti de greseala comisa. Dumnezeu nu te va lasa singur in aceste lucruri, va fi langa tine, este de partea ta, nu impotriva ta, iti rea binele si nu raul, Domnul cauta folosul tau. El este alaturi de tine si nu doreste sa treci singur prin asta, El vrea sa lupte alaturi de tine, nu vrea sa treci singur prin asta, Dumnezeu nu te condamna si nu te respinge. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Avand in vedere ca ai scris foarte prost din vedere gramatical si nu am inteles întrebarea am sa-ti dau doua variante de raspuns:
1. Sigur ca poate, insa are mai mari asteptari de la tine si vei primi o pedeapsa/dezonoare la judecata Lui Isus.
2. Prin credinta te rogi, regreti ce ai facut si realizezi ca este inutil si gresit ceea ce ai facut; asa esti mantuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,nu poţi să nu minţi, să nu înjuri, pentu că aşa a fost creat omul. Oricât de mult nu te-ai strădui...
Dumnezeu înţelege şi nu te teme că vei arde în iad, pentu că nu va fi aşa, căci aşa am fost creaţi de Dumnezeu.Noi nu suntem El să nu minţim, să nu batem, să nu furăm, etc. Dacă vrei să te regăseşti mai aproape de Dumnezeu, fă cât mai multe lucrui bune şi gândeştet-te la El.
O zi bună.

| wpetterssone a răspuns:

În timpul procesului de căire, se poate întâmpla să păcătuiești în continuare, uneori să îți dorești să face acel păcat pentru a fi iertat de altceva. Însă, dacă vrei să te căiești și ai făcut acel păcat din nou, nu renunța la scopul inițial.