| DenizAnswer a întrebat:

Nu stiu daca postez unde trebuie! Chestia e ca, stau in casa ziua si ma striga cineva, eu ma uit la poarta (stau la tara) nu e nimeni, i s-a intamplat si fratelui meu si mi-a zis bunica sa nu răspund si asa fac dar in fiecare zi aud ca ma striga cineva si o data am rămas numai cu bunica acasă timp de 1 luna si bunica nu sta cu mine sta in alta casa dar e cu mine in curte si cum s-ar zice rămâneam singur noaptea si vreau sa zic ca mama a gasit fermece intr-o cameră si de atunci am prins o frica asa sa revin noapte se aud pasi afară foarte puternic in casa numai zic ca am un hol lung in care se auzea ca fugea cineva si când a ajuns la mine la usa a trăsnit usa, plus ca daca inchideam becurile după 1 min începea sa trasneasca absolut tot vise urâte, ma visam ca dorm cu tv aprins si se suia ceva pe mine si nu puteam sa ma misc si când m-am trezit dădeam din mâini si din picioare de frica si am vazut când veneam de la scoala cu coada ochiului la mine in curte un om gri dezbrăcat se uita la mine, credeti-ma trăiam zile de groaza abia asteptam sa se facă zi, nu ma luati la misto nu inventez nimic si nu cred ca e doar in imaginatia mea. Va rog scrieți ceva cu sens! Ce sa am? Pe mine m-a afectat mai mult acele farmece decat pe mama mea!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Priveste si observa cu atentie ce se intampla, fara frica, si fara sa-ti faci probleme.nimic nu-ti poate face rau fiindca dumnezeu nu ingaduie asa ceva. ignora zgomotele si incearca anumite chestii, poate ai capacitati paranormale si poti ajuta.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cred ca problema tine de psihiatrie. Daca intr-adevar bunica ta face astfel de farmece, nu va avea nicio problema in a obtine milionul de dolari de la Fundatia Randi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=tAcUZYcxJXo
https://www.youtube.com/watch?v=_VLsHQ1LV4I
https://www.youtube.com/watch?v=RUWJqlm3ip4
https://www.youtube.com/watch?v=0RIXIPHDDfM
fa o Sfestanie in casa ( Agheasma Mica sau Sfintirea cea mica a apei.)
Din punct de vedere teologic sfestania este o ierurgie.Ea se savarseste de catre preot în biserica, în prima vineri din fiecare luna, seara dupa vecernie, iar în casele credinciosilor, oricand cer credinciosii, mai putin în saptamana de dupa Sfintele Pasti sau de dupa Craciun. Sfestania se savarseste în toate posturile de peste an, precum si în zilele de post de peste săptămâna, miercurea şi vinerea. Cine poate, este bine să săvârşească sfeştanie în toate posturile. Cine nu poate, să o facă cel puţin în Postul Mare. Slujba sfeştaniei cuprinde sfinţirea apei, stropirea cu apă sfinţită a celor prezenţi şi a tuturor camerelor; după caz, se adaugă dezlegări de blesteme, de farmece, de jurăminte, rugăciuni pentru împăcare, pentru ajutor şi pentru sănătatea trupească şi sufletească a celor ce locuiesc în casă. Prin stropirea cu Agheasmă, duhurile cele viclene din tot locul se gonesc, se îndeparteaza, asadar, prezenţa raului din casa, se iarta pacatele cele mici, gandurile cele rele, mintea se curata de lucrurile cele spurcate, bolile se izgonesc şi se da sanatate sufletului şi trupului; se binecuvântează casa cu har de la Dumnezeu, cu lumină divină.
Casa nesfinţită, ca şi omul nebotezat, este vulnerabilă lucrării celui rău, poate fi bântuită de duhuri rele şi de răutăţile oamenilor, de vrăjitorii sau blesteme. Însă casa sfinţită şi cei ce locuiesc în casa sfinţită şi binecuvântată sunt ocrotiţi în faţa tuturor relelor, dacă ei înşişi nu aduc răul în casă prin săvârşirea lui.
Cine doreşte a chema preotul pentru a săvârşi sfeştania în casă, trebuie să ştie cum să se pregătească pentru aceasta. Mai întâi, cei din casă trebuie să se spovedească şi să postească, să se ferească de ceartă, duşmănii sau alte rele. În al doilea rând, casa în care urmează a se face sfeştania trebuie să fie curată. Este de neînchipuit să stropim cu apă sfinţită o casă murdară sau neîngrijită şi asta pentru că orice slujbă de sfinţire săvârşită de preot este echivalentă cu aducerea harului lui Dumnezeu în casă.
Cele necesare la sfeştanie:
Pe o masuta acoperita cu o fata de masă albă, orientata spre rasarit, se vor aseza urmatoarele:
1. un vas larg la gura cu apa curata;
2. un manunchi de busuioc;
3. cate un bol cu faina şi altul cu zahar;
4. o paine, o sticla de undelemn si una de vin;
5. o catuie cu carbune aprins si tamaie;
6. trei lumanari de ceara;
7. un pomelnic cu cei vii din casa;
8. o icoana (asezata pe masa orientata spre rasarit);
9. un prosop curat (pe care preotul isi va sterge mana dupa sfintirea apei).
se poate face si Taina Sfantului Maslu
Taina maslului este lucrarea sfanta savarsita in numele Sfintei Treimi, de catre preotii Bisericii, prin care se impartaseste credinciosului bolnav harul nevazut al tamaduirii sau usurarii suferintelor trupesti, intarirea su­fleteasca, iertarea pacatelor. Partea vazuta consta din ungerea cu untdelemn sfintit, dupa ce s-a invocat prin rugaciuni speciale mila lui Dumnezeu prin puterea Sfantului Duh asupra celui bolnav.
Taina maslului nu se poate confunda cu Taina sfantului mir (mirungerea) si nici cu miruirea. Taina sfantului mir impartaseste credinciosu­lui harul pentru cresterea duhovniceasca. Taina maslului se savarsestea la cererea bolnavului sau apropiatilor sa-i - rude, prieteni - in vederea insanatosirii sau in perspectiva eshatologica : iertarea pacatelor care au dus la suferinta, la tulburarea sufletului, sau pentru raspuns bun la dreapta judecata (judecata particulara si apoi cea obsteasca).
https://www.youtube.com/watch?v=fWLr0yGdgjc
mult post si rugaciune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am trezit intr-o noapte cu cineva pe mine, era bezna si nu stiam cine e ca nu ma putem misca dar bine nu era, fiindca era greu tare, si nu puteam respira.Am intrat in panica ma gandeam ca vrea sa ma sufoce cu greutatea lui, si am zis ca dupa greutate [parca tot pamantul era pe mine]cred ca e satan.m-am calmat si am spus tatal nostru de trei ori. Apoi am miscat degetele de la picioare.am zis ca daca ma pot misca sar brusc si il arunc de pe mine.Am sarit practic fara sa ating patul, drept in picioare, nu mai era nimeni, si nici pana atunci dar nici de atunci incoace nu mi sa mai intamplat, in schimb am ramas cu anumite ganduri premonitorii, insa nu reusesc sa le deosebesc de celelalte decat dupa ce se intampla.mai ma pregatesc inca.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce atletic ești tu la 60 de ani, te arunci direct în picioare. Am auzit de tine, ești rudă cu Usain Bolt.
Mă mir că nu i-ai dat ăluia de s-a urcat pe tine un pumn să intre în pământ până la brâu. Atunci erai direct Greuceanu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Ma esprimateai liber sa ti esprimi, eu vorbesc seriops si tuuuuu o arzi pi travee la Braila?/Atunci aveam 20 de anisori, eram tinerel ca floarea, nu stiam cei supararea, si nici acu nu am 60 cu toate ca nu ar fi o problema, am 52 si ridic picioarele deasupra capului mai ceva decat Jean Claude, bine eu nu mai fac sfoara ca el pe doua avioane da o juma de sfoara tot fac pe gresie.Si cum sa-i dau un pumn daca, cat a stat pi mini nu m-am putut misca, si cand m-am miscat, am sarit din pat? Fii atent ca vorbesc serios, sa nu vina si la tine entitatea aia ca nu e tocmai placut.

| S8N a răspuns:

Nu sunt farmece. De fapt, faza cu creatura care se urca pe tine si tu nu se poti misca se numeste "Sleep Paralysis", si este destul de comuna. Creaturile ce le vezi tu sunt creaturile care creierul tau le vede infricosatoare. Poti sa citesti mai mult pe internet. Cu restul chestiilor, sunt doar in mintea ta. Daca ti se pare ca are ceva legat cu casa, incearca sa dormi cu bunica ta in casa sa vezi daca sa intampla acelasi lucru. Din moment ce tu crezi ca cineva a facut acele "farmece" in casa aia, normal ca o sa ai paranoia si o sa iti imaginezi chestii. Incearca sa dormi in aceeasi camera cu cineva, te va ajuta.