| xXkenzorXx a întrebat:

..
Am 9 ani si as vrea sa aflu cum o sa fie la Sfanta Impartasanie...
Adica atunci la ultima chestie cand este cu adevarat...
Adica am auzit ca o sa fie multa lume si eu nu vreau sa mi se acorde atata atentie. As vrea de curiozitate sa aflu, daca nu cumva se poate face impartasania, mai inchis, mai privat...
Multumesc si primul raspuns care este si corect in acelasi timp o sa primeasca funda...

Răspuns Câştigător
| tasmania a răspuns:

Nu ti se va acorda prea mare atentie. Decat poate, daca esti intr-o comunitate mai mica si - intamplator - esti fiul/fiica primarului. big grin Impartasania nu are caracter privat. Ci este tocmai opusul ideii de privat, este prin excelenta ideea de comuniune, de partasie cu ceilalti, de unitate a membrilor comunitatii cu Hristos si intre ei.

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Și dacă sari peste „ sfânta împărtășanie ", ce are?
Nu piezi aiurea timpul acolo!

| costis a răspuns:

Daca te-ai spovedit anterior (la 9 ani pacatele tin in principal de neascultarea parintilor, vorbe murdare, certuri cu colegi) impartasania se face in general Duminica dupa slujba (cand e aglomerat), dar si in alte zile cand se fac slujbe (poate miercuri sau vineri dimineata). Te duci la usa din stanga cu o lumanare, ( nemancat) si soliciti impartasanie. La noi mai impartaseste si Duminica dimineata copii mai mici.

| Thunderstruck a răspuns:

Mai zi-mi odata, de ce sa te impartasesti?

| WholeWorldTeam a răspuns:

La ortodocsi nimeni nu sta cu ochii pe tine. Daca esti catolic nu stiu.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Sfanta Impartasanie se savarseste doar in Casa lui Dumnezeu, in Sfanta Sfintelor, adica in Sfantul Altar.
Poti fi insa Impartasit si acasa, in situatii mai speciale, de aceea te sfatuiesc sa vorbesti cu duhovnicul si sa ii spui ce doresti.