| Sgsh a întrebat:

Am intrat pe diva.ro,am citit niste ritualuri pentru a îndeplini dorințe, si am încercat unul.deci nu mai pot, îmi vine să mor, n-am știut că e ceva rau. Ce pot face sa ma ierte Dumnezeu? Ajutati-ma va rooog!

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Linisteste-te, este vorba despre o vina imaginara.

| Sgsh explică (pentru doctorandus):

Mulțumesc mult de tot!

| Sgsh explică (pentru doctorandus):

Te rog frumos, spune-mi ca-i adevărat. Spune te rog frumos daca e ceva rau ca am făcut un ritual. Nu mai pot face nimic să mă ierte Dumnezeu? Te rog frumos

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e vorba de vina aici. Desi te faci foarte vinovata de ceea ce ai facut inaintea lui Dumnezeu. Insa acesta e doar background-ul. Realitatea e ca, prin acele ritualuri, deschizi portita sufletului tau demonilor. Lucrurile sunt simple: uneori prin acele ritualuri poti primi ce doresti, insa diavolul, cand iti da ceva, mereu iti ia altceva, nu ii ramii dator niciodata. Si eu nu mi-as da niciodata pacea si linistea sufletului pe nimic din lumea asta. Si au fost destui oameni care au facut asta, si apoi au regretat amarnic.
Te simti vinovata pentru ca diavolul e cel ce te acuza de ceea ce ai facut. Nu degeaba el in Biblie e denumit Acuzatorul, de fiecare data cand cineva greseste in mod voit, el e cel ce acuza inaintea lui Dumnezeu acea fapta si pe cel ce a facut-o. Si tragedia e ca are dreptate, ca tu i-ai dat prilejul sa o faca.
Solutia? E rugaciunea, cheama-L pe Isus Hristos in momentele cele mai grele, cere-i asa cum stii tu, cu cuvintele tale, iertare pentru ce ai facut, si cere-i ajutorul sa te scape de acele senzatii si temeri. Poate nu te va scapa cu totul, dar rogaciunea poate avea un efect calmant. Daca vrei sa scapi cu totul, ai nevoie de cineva initiat in a elibera pe oameni de sub puterile demonice, si aceia sunt putini in lumea asta. Si chiar si asa, va fi foarte greu, pentru ca, o data ce ai dat ceva diavolului, el tine cu tot ce are ca sa nu piarda. Deci revenirea la normalitate nu va fi usoara.

| Sgsh explică (pentru cristi202):

Salut.Sunt băiat. si am luat o foaie de hârtie, am scris 3 dorințe, la final numele,am imachetat-o si i-am dat drumul pe râu. Si am rostit "cum dorințele mele navighează, așa apa să le transforme în realitate" dar mă jur ca nu am știut că e ceva rau, am fost în centrul atenției, am căutat foaia pe râu, dar degeaba :-( te rog, spune-mi ce pot face sa ma ierte Dumnezeu :-( mi-am cumpărat o cruciuliță s-o port la gat tot timpul, mă rog la Dumnezeu tot timpul să mă ierte. O să încerc să țin post și să mă duc mai des la biserica. O să încerc să nu mai înjur si sa fac mai multe fapte bune. re rog frumos, spune-mi ce sa fac sa ma ierte Dumnezeu. Crezi ca mai am vreo șansă? Ajuta-ma te rog! (Sunt băiat și am 15 ani)

| cristi202 a răspuns (pentru Sgsh):

Ai sanse sa fii iertat. Insa asta va avea implicatii adinci in viata ta. Sunt multe de spus. Am sa incep sa iti spun in mesaje private.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Am sa incep sa iti spun in mesaje private."

Lol. Tu esti deala cu norma la indoctrinare? Si asa crede in tot feluri de tampenii si in spiridusi...

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Si daca "spiridusii" sunt reali? Nu iti doresc sa iti pierzi pacea inimii si a sufletului de pe urma unor "simple" ritualuri facute poate doar in gluma. Sunt enorm de multe cazuri in lumea asta, si multe din ele eu personal le-am cunoscut. Unii au gasit iertarea si pacea la Dumnezeu, dar unii, cazuri tragice, au ajuns pana la sinucidere. Nu e vorba de indoctrinare, ci de un raspuns la o problema care a aparut, si nu o problema oarecare, caci daca pierzi un lucru anume in lumea asta e ceva, insa cand iti pierzi sufletul, pierzi totul.
Cind pana nu demult ai trait o viata perfect normala, si pentru ca ai facut ceva ce realizezi ca nu a fost bine, ajungi sa te intrebi de ce esti aproape de a-ti pierde mintile - poate nu e cazul aici, si nu gasesti nici un raspuns, oare nu e normal sa cercetezi si sa cauti sursa problemelor tale, nu e normal ca, daca exista o alternativa, ea sa ti se ofere si tu sa o accepti? Eu i-am oferit o alternativa, o sansa de a-si regasi odihna sufletului, care, odata pierduta, cu greu o mai regasesti altfel. Daca eu am cunoscut persoane ca si el, si care au gasit solutia la problema lor, gresesc daca ii arat lui acea solutie? Este aceasta indoctrinare? Sau vii si tu cu indoctrinarea asa cum a venit cindva un batrin la mine sa imi spuna despre Biblie. O simpla intrebare a dovedit cine e indoctrinatul: "Ati citit Biblia?" Raspunsul a fost categoric: "Nu, si nici nu ma intereseaza!". Si l-am intrebat: "Si atunci de ce vorbiti de ea, daca nici macar nu stiti ce spune?" Raspunsul a fost o tacere totala. E interesant ca, despre orice ai vorbi, nu e nici o problema, cand aduci insa subiectul de discutie pe Dumnezeu, hopa!, apare si indoctrinarea.
Am inceput sa ii scriu in mesaje private, pentru ca e un lucru dificil, sunt multe de spus, si multe intrebari vor aparea pe parcurs. Eu pana sa ma dumiresc cum stau lucrurile in ce priveste credinta, caci am fost si eu ateu cindva, mi-a trebuit un an de zile, un an in care am avut sansa de a avea pe cineva care sa imi explice lucrurile si sa imi raspunda chiar si la cele mai nebune intrebari. Aici e un caz care necesita un cumul de informatii imens, intr-un timp relativ scurt, pentru ca omul are o problema stringenta. Nu tii un curs de supravietuire unuia care se ineaca, ci ii arunci colacul de salvare, insa problema e ca trebuie sa il ajuti sa recunoasca colacul de salvare, caci poate sa creada ca e cu totul altceva decat ceva ce il poate salva in acest caz.
Si mai e un motiv pentru care am intrat pe privat. Ce as spune, ar duce la discutii despre existenta lui Dumnezeu si a diavolului. Si in loc sa ma axez pe oferirea unui raspuns la o problema, ar trebui sa aduc argumente la cu totul altceva. Daca el imi va cere pe privat argumente, voi fi gata sa i le ofer, caci va face parte din raspuns, insa nu are rost sa ma apuc de discutii interminabile, si fara sens, care nu schimba oricum cu nimic din ceea ce cred cei cu care discut, nu crezi?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

""Ati citit Biblia?" Raspunsul a fost categoric: "Nu, si nici nu ma intereseaza!". Si l-am intrebat: "Si atunci de ce vorbiti de ea, daca nici macar nu stiti ce spune?"

E adevarat ca majoritatea celor care o considera o poveste fara noima si fara baza intai au citit-o, dar nu e obligatoriu sa pierzi timpul citind-o, din punctul meu de vedere e doar pierdere de timp si regret ca am facut-o, dar nu e obligatoriu. E suficient sa parcurgi cateva pagini aleatoriu pentru a o putea cataloga fara dubii ca fiind o poveste stupida.

"caci am fost si eu ateu cindva, mi-a trebuit un an de zile, un an in care am avut sansa de a avea pe cineva care sa imi explice lucrurile si sa imi raspunda chiar si la cele mai nebune intrebari"
"insa nu are rost sa ma apuc de discutii interminabile, si fara sens, care nu schimba oricum cu nimic din ceea ce cred cei cu care discut, nu crezi?"

Te contrazici singur. Daca unu a reusit sa te convinga ca exista spiridusi, e posibil ca altul, la fel de credul ca tine sa ajunga sa te creada si pe tine.

Oricum, scrii mult si fara esenta. Iti place mult sa repeti ideile, dealtfel o stragegie folosita cu destul succes si in indoctrinare.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

E grav daca crezi ca poti cunoaste ce zice o carte doar rasfoind-o. E si mai grav daca crezi ca nu merita citita o carte care face parte din cultura universala. La urma urmei, Biblia, sau parti din ea stau la baza a trei culturi - crerstinismul, iudaismul si mahomedanismul. Daca tu crezi ca nu merita sa cunosti, e clar cine e indoctrinatul. Si e grav ca tu doar ai frunzarit cartea care e cea mai citita din lume.
Da, stiu ca e o carte grea, cu istorii aparent fara sens, dar o comoara nu o gasesti usor, nu dai de ea la suprafata, trebuie sa o cauti intens, si de multe ori descurajant, pentru ca nu dai de nimic la inceput. La fel e si cu Biblia, nu e pentru cei superficiali, care vor totul mura-n-gura.
Nu m-a convins unul. Eu am ajuns la convingere. Pentru ca nu a contat atit ce a zis acel om, ci experienta mea cu Dumnezeu. Ce zicea, incercam sa verific daca e asa, nu il credeam, dar pana la urma, verificind am ajuns la concluzia ca ce zice e adevarat.
La urma urmei, tu nu crezi ce crezi datorita a ce iti spun altii? De cate ori nu ai fost si tu convins in vreo privita de altcineva? E ceva gresit in asta?
Poate imi spui unde mi-am repetat ideile, altfel e bla-bla tot ce ai zis tu, nu eu, si nu stiu cine vorbeste fara esenta.
Dar, uite, vezi ca e cum am zis eu, ca intram la discutii interminabile?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"...ci experienta mea cu Dumnezeu"

Mda...tu esti din aia care au "experimentat" cu spiridusii. Si cam ce ai experimentat tu cu spiridusul? Ca-s pline spitalele de psihiatrie de astfel de experimentatori...

"...care face parte din cultura universala."

Nu face parte din cultura universala, e doar o scriere care a fost folosita in diverse forme, cu modificari, adaugiri, interpretari fanteziste, trunchieri, etc la manipularea oamenilor si este doar o carte cu tenta religioasa care a avut "succes" impusa de unii si de altii pentru a trage foloase de pe urma ei. Sa fim seriosi...

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Or fi spitalele de psihiatrie pline, dar sunt si facultati pline. Daca vrei, mergi la biserica Vox Domini din Timisoara, acolo vei descoperi ca mai toti sunt sau au fost studenti care acum sunt ingineri, medici, etc, pentru ca totul apornit acolo de la un grup de studenti credinciosi, studenti care credeau si cred si ei in "experimente cu spiridusi".
Si iti pot da o lista intreaga cu nume de oameni mari care sunt la fel.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Si inca nu mi-ai raspuns la acuzatia pe care mi-ai adus-o, ca imi repet ideile. Deci, nu e bla-bla ce zici?

| Sgsh explică (pentru cristi202):

Salut. Da-mi te rog in link cu pagina ta de Facebook, as vorbim mult, ca aici nu am acces sa trimit mesaje deoarece "nu se permite minorilor" te rog frumos!

| danay72 a răspuns:

Arunca ce ai cumpărat și roaga-l pe Dumnezeu sa te ierte. Important e sa nu mai practici, pentru ca are legătură cu spiritismul, cu Satan.

| mentholinks a răspuns:

Poate nu e ceva rau fiindca daca Dumnezeu nu vrea sa-ti indeplineasca dorintele ai cautat si tu metode alternative deci indirect are si el o parte din vina.

| Emima27 a răspuns:

Buna. Singurele lucruri pe care le poti face este sa te rogi si sa-I ceri lui Dumnezeu sa te ierte si sa nu mai practici astfel de lucruri.
Nu te mai invinovati. Daca ai fi stiut ca e rau si ai fi facut, atunci ar fi fost vina ta. Dar nu ai stiut, deci nu trebuie sa fii asa dur cu tine. Roaga-te si repara-ti greseala.
Succes in continuare

| Sgsh explică (pentru Emima27):

Buna. Eu m-am jurat pe Sfânta cruce ca niciodată n-am să mai practic așa ceva, că pur si simplu, n-am știut. Stau si ma gândesc, Dumnezeu îmi va recupera sufletul de la satana? Nu prea cred. Cred că e prea târziu :-(. degeaba port cruciulițe la gât, fac fapte bune, nu înjur, mă duc la biserica sa pun o lumânare, si ma rog tot timpul. :-( si la ce te referi să-mi repar greșeala? ca doaia n-am mai gasit-o :-(

| Emima27 a răspuns (pentru Sgsh):

M-am referit ca nu mai trebuie sa o faci. Conform Bibliei, singurul pacat care nu va fi iertat este hula impotriva Duhului Sfant, nici vorba la tine de asa ceva. Crezi ca fostii satanisti care s-au crestinat nu au fost iertati? Ba sigur ca da. Tu ai facut un singur ritual si nici nu stiai ca e pacat. Stai linistit si nu mai fii speriat. Doar roaga-te si nu mai fa asta.

| Sgsh explică (pentru Emima27):

Mulțumesc mult pentru sfat si pentru răspuns. Sper sa ma ierte Dumnezeu. Să-ți dea Dumnezeu sănătate!

| Emima27 a răspuns (pentru Sgsh):

Amin, la fel :*

| Sgsh explică (pentru Emima27):

Buna.imi cer scuze ca iar te deranjez dar..nu mai am liniste. :-( Mi-e tare frica ca Dumnezeu nu ma va mai ierta niciodata,chiar daca ma rog din inima si regret pacatele facute pana acum. Oare prin ritualul ala mi-am dat sufletul lu' Satana?(Doamne Fereste). In fiecare ora ma gandesc la asta si nu am liniste,stau si ma gandesc daca Dumnezeu ma va mai ierta. Din cate am cautat,am gasit ritalul prin care iti vinzi sufletul Diavolului,si era altul,mult mai complicat, nu cel care l-am facut eu, mi-e frica, ca la mine e mai complicat, deoarece foaia nu mai am cum so recuperez. Daca trebuie recuperata foaia ca sa fie un avantaj sa ma ierte Dumnezeu? Nu mai am ce sa fac.deci eu ma rog in fiecare seara, din tot sufletul si din toata inima, regret ce-am favut, dar mi-e frica ca nu ma va ierta daca nu voi gasi foaia. :-( spune-mi ce sa fac. :-( Multumesc! si in plus, nu sunt sigur pe mine ca ma va ierta. :-(