| georgi_4143 a întrebat:

Cine i Dumnezeu? cum il definiti? exista? puteti dovedi ca exista?

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Dumnezeu este un personaj imaginar a carui existenta nu s-a putut dovedi.Nu exista nici o dovada a existentei acestui personaj fictiv.Se defineste ca fiind produsul unor minti inapoiate si rau intentionate din trecut.Nu exista.As vrea si eu sa vad ca cineva poate dovedi ca exista folosind argumente verificabile, logice si fara a se face referire la biblie..care se stie ca este o carte tendentioasa scrisa de oameni.

| robby212 a răspuns (pentru Parintele):

Dom parinte.ce fel de parinte esti daca nu crezi in Dumnezeu Atotputernicul si Creatorul nostru?

28 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Ai vazut tu biblia aia acolo ca nu a ars? Nu va mai maimutzaritzi atat. E clar ca nu exista, CLAR CA LUMINA ZILEI! Uita-te la cer.imi vine sa rad cand ma gandesc ca un personaj ca cel din biblie ar fi putut crea universul. o rabla de zeu ca d-zeu sa creeze universul. Ce stiti despre univers? Credeti ca ar fi putut fi creat de cineva?! Va e teama de necunoscut si v-a intrat in oase frica de iad si de d-zeu si-l acceptati asa.Si-l aceptati pentru ca parintii vostri il accepta si v-au crescut de mici cu iluzia asta.Si nici miracole nu exista...Rusine!

| Parintele a răspuns:

Adry...cred ca erau rau intentionati pentru ca biblia cred eu mai degraba e facuta sa incalceasca mintea omului si sa-l supuna decat sa-l faca mai bun.Sau sa-l faca mai bun de exploatat, da!winking

| Parintele a răspuns:

DeuTsa pai daca tu nu aduci nici o dovada ca exista d-aia vb noi asa.Vino cu o dovada ca d-zeu exista si mai stam de vorba.Noi spunem ca d-zeu nu exista pentru ca nu exista absolut nici o dovada ca exista. Iar tu esti mica si trebuie sa mai inveti.trebuie sa studiezi si punctul de vedere al ateilor si cel al bisericii apoi sa tragi concluzii si sa-ti pui intrebari.Si ca sa te lamuresc si cum sta treaba cu Adam, Eva si copii lor trebuie sa citesti mai atenta biblia si ai sa vezi ca ei au mai avut "fii si fice"...deci nu doar 3 copii.Si acestia s-au combinat intre ei.intelegi.Asta noi o stim si acum o stii si tu.Incearca sa gandesti logic si bazeaza-te pe ceea ce vezi si intelegi, bazeaza-te pe rational ca sa ai o judecata corecta si limpede.

| Parintele a răspuns:

Ssay 221 ar trebui sa stii ca ateismul nu a aparut o data cu dezvoltarea rusiei.

| JackieSue a răspuns:

Nu aveti dovezi?
Nu credeti, nu?
EI bine e destul de udor de verificat...cand ai mai mare nevoie de ajutor cred totusi ca Ii cereti ajutorul...si dupa ce te simti bine Ii multumesti, sau poate nu(in cazul in care ti se pare ca ti se cuvine)

Zi merci ca poti sa vezi, sa auzi etc... ZI MERCI!
EU am auzit povesti in care chiar zici ca sunt miracole
A fost si un film in care cineva era orb, dar totusi canta la pian si e greu.
SI eu am patit lucruri mai mutin dorite si m-am rugat si uite ca acum sunt foarte bine, am familie, am prieteni adevarati am tot ce-mi doresc.

Poate nu ma crezi, nici nu te oblig s-o faci, dar sunt persoana de incredere si iti garantez ca existawinking

AM citit in Q magazine ca religia vine de la creier...desi o intrebare ar fi cum explici ca oamenii se indeparteaza

Desi dam in altele. exista 1000000 de intrebari legate de religie...de ex :sunt pedepsiti cei ce cred in Alah?
Pai e Dumnezeul lor... ce vina au ca acolo s-au nascut? DAR sunt credinciosi si devotati lui.

Dar nu-mi bat capul cu d`astea
UN SINGUR SFAT:Crede!

| JackieSue a răspuns:

Un mare savant zicea ca se poate sa existe sau nu...ca esti liber sa faci ce vrei in viata asta, dar daca exista ai dat-o de gard ...PE MINE nimic nu ma va opri sa cred in continuare ba chiar daca vreti sa ma daramati o sa ma indrept si o iau de la capat.

| Paula a răspuns:

@inside of me
ai zis ca d-zeu nea creat. in biblie scrie de adam si eva au facut 3 copii, toti erau genul masculin... cum o fost mai departe?
din nimic n-aveam cum sa ne formamhee hee teorii sunt multe... punete si cauta, si trage cu concluzia...
Eu cred in El asa, ca poate prea multe s-au intamplat... dar nu cred faptul ca ne-o creat. Biblia este de fapt o legenda ( ceva este adevarata dar si intamplari inventate ).
revenind la intrebarea ta big grin. D-zeu este un " personaj pozitiv " cu puteri.
definirea lui ar fi ca'i intelept.
in existentza lui nu ma bag.
Si nu, nu se poate dovedi ca exista. ( inca ) :d

| ioanaa a răspuns:

ASta e porblema, nimeni nu are dovezi concrete ca Dumnezeu exista. Mi se pare ca bisericile exagereaza, iar oamenii de stiinta fac ogramada de cercetari, de multe ori fara a fi "dovezi" pentru demonstrarea existentei Lui. Acum ramane la aprecierea fiecaruia ce sa creada, eu una de 3saptamani cam am inceput sa cred in exitenta cuiva acolo sus, am trecut prin ceva groaznic si din fericire mi-am revenit, nu stiu de unde am avut forta necesara.

| ioanaa a răspuns:

Eu una prefer sa ma gandesc la asta cand voi avea ceva palpabil, nu sa am discutii contradictorii cu voi.

| Adry a răspuns:

@No God. Primul tau mesaj incepuse bine insa cei care "l-au creat" pe Dumnezeu nu era rau intentionati. Sunt doua posibilitati : - l-au creat pentru a face oamenii mai buni sau - pentru a controla lumea (tinand cont ca biserica avea o foarte mare influenta asupra conducerii unui stat).
Nu cred ca are rost sa dovedim existenta sau inexistenta Lui conform pariului facut de Pascal (1. Dacă crezi în Dumnezeu şi el există, te duci în Rai.
2. Dacă crezi în Dumnezeu, dar el nu există, nu pierzi nimic.
3. Dacă nu crezi în Dumnezeu, dar el există, te duci în Iad.
4. Dacă nu crezi în Dumnezeu şi chiar nu există, într-adevăr ai avut dreptate, dar eşti tot în situaţia celui care a crezut.
În concluzie: mai bine crezi şi rişti să câştigi totul decât să nu crezi şi să rişti să pierzi totul.).
Daca Dumnezeu a creat lumea, cine l-a creat pe Dumnezeu? @inside of me.
Explicatia stiintifica este mult mai plauzibila pentru ca are un inceput si o continuare insa daca Dzeu ar fi creat lumea, cineva ar fi trebuit sa il creeze pe El, deci, povestea nu are inceput asadar nici continuare si nu e logic.
------------------------------
Stiti ce nu inteleg, batranii care se auto-numesc credinciosi si se "omorau" (aproape la propriu) pentru apa sfiintita. Asa se intampla si la alte sarbatori. Ideea de Dumnezeu a fost creata pentru ca lumea sa fie mai buna, cum am mai spus, insa mintiile inapoiate din prezent nu inteleg acest lucru si cred ca daca vor pune mana pe o sticla cu apa vor ajunge in Rai laughing.
---------------------------------------
@Ella. Nu exista miracole. Stiinta poate explica orice insa pe vremuri, chimistii erau consideratii magicieni fiindca lumea nu avea acces la informatii.
ex. Apa sfiintita nu se strica pentru ca in ea se introduce o cruce de argint (argintul omoara microorganismele din apa). Daca nu se introducea acea cruce de argint punea sa citeasca popa si luceafarul ca nu avea nici-un efect.

| Adry a răspuns:

Dumnezeu a creat si dinozaurii? De ce i-a exterminat? Era o simulare sau ce?

| Ella_6365 a răspuns:

@ioanaa
dar miracolele cum ti le explici? ai auzit de o biserica care a ars, si biblia a ramas intacta, singura de acolo? oameni care s-au vindecat miraculos de boli incurabile? eu zic ca astea sunt dovezi concrete si daca vreodata te indoiesti, gandeste-te la aceste lucruri...

| Ella_6365 a răspuns:

Da' cum poti sa spui asa ceva? "E clar ca nu exista, CLAR CA LUMINA ZILEI! Uita-te la cer.imi vine sa rad cand ma gandesc ca un personaj ca cel din biblie ar fi putut crea universul. o rabla de zeu ca d-zeu sa creeze universul." Tu gandesti ce zici?
'Nu exista minuni...' spui asta pentru ca nu ti s-a intamplat! si nici nu o sa ti se intample, cu mentalitatea asta. puteti sa-mi dati cati stupizi vreti voi, dar nu este stupid sa crezi in Dumnezeu, ci este stupid sa-l faci in toate felurile si sa spui ca-ti vine sa razi cand auzi de el. Iti doresc sa fii martor la ceva nemaivazut, sa te aud atunci.

| dEutSa_8892 a răspuns:

Dumnezeu este cel ce ne-a dat viata s-o traim, cel care ne indruma pasii oriunde mergem.Nu trebuie sa-ti dovedeasca altii ca El exista, trebuie tu sa ai incredere in Dumnezeu, treptat treptat vei realiza chiar tu ca El iti da putere, in momentele dificile sa mergi mai departe, vei vedea ca El te indruma spre bine!

Ai incredere in D-zeu!

| robby212 a răspuns (pentru dEutSa_8892):

Da Dumnezeu e Atotputernicul!

| dEutSa_8892 a răspuns:

Nu inteleg, de ce dati stupid sau nefolositor...
daca voi sunteti de parere k D-zeu nu exista, de ce tot voi astia care "stiti toti" si sunteti capabil de a intelege perfect lucrurile...de ce va mai puneti intreabarea Oare exista si mam inselat, sau nu exista si am avut dreptate?!

Voi nu credeti in D-zeu... oare de ce? sa zic ca sunteti rockari sau punkari.sau ceva de genu? nu stiu.ma abtin si chiar deati fi nu e normal sa ganditi asa din moment ce D-zeu va creatwinking si ma deranjeaa faptul ca nu stiti sai multumiti Celui de Sus pentru ce aveti, pentru familia care o aveti si tot asa... dupa parerea mea sunteti niste copii care doar isi dau cu presupusul, nu zic k eu nas fi copil, am 15 aniwinkingdar totusi imi analizez cuvintele inainte de a le spunewinking.si ce spuneti voi nu are logik...doar ce a spus Pauci la partea cu 3 copii si s-au nascut baieti, toti 3.acolo imi pun si eu intrebare cum a fost mai departe, da` pentru fiecare intrebare exista un raspuns. .si cine stie, poate chiar El ne va lumina si ne va "spune" cum a fost mai departe...

in rest cat am citit mesajele voastre, am citit doar lucruri rele si urate despre El, care NEA DAT NOUA VIATAwinking...ma rog sunt si exceptii care au spus unele lucruri credibile, in rest...

| Uana_5406 a răspuns:

Chiar tu esti dovada

| tukhey23 a răspuns:

D-zeu, e langa noi happy

| MADALINAAAA a răspuns:

Daca D-zeu n-ar exista, cum iti explici existenta oamenilor pe pamant? cum au aparut? asa, dintr-o data, singuri, din nimic? chiar si fara probe, trebuie sa ai credinta in El, mie mi-a dovedit k exista, m-a ajutat de f multe ori la greu cand am cerut ajutorul! si asta stiu eu sigur, in adancul sufletului meu.si nimeni nu-mi va schimba parerea, prin oricat de puternic ar fi un argument impotriva Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Eu sunt cel ce sunt"scrie in scriptura. poti dovedi ca ai suflet? el, sufletul exista dar il poti vedea? soarele emana caldura si totusi... o poti vedea? poate vei spune ca simti caldura soarelui. corect. asa vei simtiti si dragostea lui Dumnezeu atunci cand Il vei cauta cu inima sincera.si crede-ma... iubirea Lui e fara sfarsit. incercati sa va apropiati de Dumnezeu, sa-L cunoasteti si sa-L iubiti. cautati sa vi-L faceti prieten. nu aveti nevoie decat de o inima sincera. cineva spunea ca Dumnezeu este mai intim cu noi decat suntem noi cu noi insine.toi cautam pe Dumnezeu in cele din afara(tot ce ne inconjoara este creatie a lui Dumnezeu)dar incercati sa descoperiti ca de fapt Dumnezeu este mai aproape decat va puteti imagina--este in inima fiecaruia dintre noi. cautati-L si descoperiti-L caci este minunat. faceti incercarea. la urma urmei... ce aveti de pierdut? nu va costa nimic dar veti castiga cerul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca 70% din pupulatia terei crede in existenta lui Dumineezeu, cine te crezi tu purecel mic sa nu crezi? Oare esti tu mai intelept ca toti cei 70%?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista...nu e nimeni...cicao sa vina apocalipsa de la dzeu... dar pentru celelate religii care cred in alti zei... ce ina au ei daca dzeu da apocalipsa rolling eyes...nu exista ester un balci cu acest dzeu

| robby212 a răspuns:

Dumnezeu exista! Sunt sute de lucruri care spun acest lucru! Ganditi-va oameni buni, voi credeti ca atatea mii de ani oameni au fost mintiti? Sa fim seriosi si realisti.

| ssay211 a răspuns:

Hmm. Am sa va spn cateva lucruri din ce cunos eu despre viziunea istorica. Conceptul de Dumnezeu a aparut acum peste doua mii de ani in perioada in care aproape toata populatia era analfabeta. de altfel se stie ca primele scoli moderne pe la 1600 erau conduse in totalitate de catre preoti. vad ca unul din useri are nikul NO GOD referindu-ma la asta as aduce aminte de ideea de ateism. ateismul a aparut odata cu dezvoltarea URSS-ului si de ce? dintr-o chiestie f importanta : ca si in europa popii cam conduceau politicile iar atunci exista posibilitatea ca popii sa poata intoarce taranii impotriva dictatorilor... imaginativa dictatorii la un proces penal si apoi imaginativa dictoatorii pusi la zid de 20 de milioane de oameni...si de aceea sistemul comunist a fost nevoit sa distruga ideea de biserica formand noul concept ateic si aducandu-i dovezi in sprijin

| ssay211 a răspuns:

Pe de alta parte sa luam politica legionara nazista. Principalele tinte si in romania au fost Studentii Savantii si PREOTII! deoarece ei puteau manipula foarte usor taranii in sprijinul legionar...
lasand asta la o parte omul sa stiti si voi nu a aparut brusc ci si el printrun proces de mii de ani. un proces biologic complex la fel ca si al celorlaltor vietati. si chiar si asa nu pot nega existenta divina. puterea suprema exista. insa ideile despre iad rai judecatile de apoi si alte concepte sunt doar facute de oameni pentru oameni. in realitate omul face decat o probabilitate si nimic nu poate demonstra ca are dreptate sau nu deci nici existenta lui dumnezeu nu poate fi probata in totalitate.
bibliiile intodeauna au fost scrise de oameni si pentru oameni. nu sunt existente divine insa se cer a fi deoarece trebuiesc acceptate pentru conceptul de credinta. daca biblia ar fi venit de la un lepros nimeni n-ar fi bagat-o in seama ci ar mai si ardeo. asa are un simbol mitic divin.
luati aici cele zece porunci princip[ala idee pe care se bazeaza crestinismul: acele porunci nu sunt date de un nenea din ceruri care zice
moisaaa! ai bre? Aida incoa sa-ti dau o lege...
acele legi sunt niste legi sociale acceptate unanim de toata comunitatea date de catre conducatorul lor, moise pentru a stabili un echilibru in haosul de atunci. ca sa facut ca a plecat pe munti si i-a dat doamne doamne legea asta nu are importnta si de ce? prin simplul fapt ca acel echilibru a fost refacut prin legile acelea. iar religia in orice timp asta a insemnat CREAREA ECHILIBRULUI INTRE OAMENI SI CHIAR INTRE EI SI RESTUL UNIVERSULUI...
crestinismul la baza nu e crestinism. nu prea are legatura cu ce a fost cu adevarat in leg cu Isus ci a fost implantat la noi si asimilat alaturi de traditiile pagane pentru ca daca nu facea asa isi pierdea viata in zona euro asiatica
sa luam si religia islamica. legat de ea un aspect important e carnea de porc. daca intrebi o baba o sa iti zica ca aia au ceva necurat in ei dar nu e asa... du-te in africa de nord la caldura aia infernala si mai baga carne de porc in tine.ca atata iti trebuie ca sa crapi.
ganditiva ca noi taiem porcul iarna cand e frig si avem nevoie de grasimea aia nenorocit de toxica... dc vara la noi nu mananca taranii pe camp carne in untura nu va ganditi?

e asa e si cu religia. difera foaaaaaaarte mult de la regiune geografica la alta traditiile si modul de purtare al oamenilor in zone diferite e diferit si de aceea trebuie sa fie mai multe conceptii

ca sa il definim inapoi pe dumnezeu... e atat de relativa chiestia asta pentru ca se vor gasi probe si pro si contra. dar prope pe care le stie toata lumea.mai departe cine stiethinking AMBIGUU...parerea mea este ca intr-adevar chiar daca biserica sia pierdut acum puterea(tocmai pentru ca a sa descoperit acum indrazneala ei de a manipula oamenii dupa bunul sau plac) daca faceti un studiu si intrebati oamenii din europa care este intaia institutie credibila tot biserica vor raspunde. trebuie sa existe pentru a reforma un pic echilibrl

| ssay211 a răspuns:

Ideea de minuni si miracole este ambigua draga...gandeste-te numai la credintele egiptene sau sumeriene si chiar si in zona europeana vezi samolxis unde adorau diferite divinitati feminine ca aducatoare de ploaie si fertilitate. ploaia pleca cicase de la zeita dar pe cand ploaia pleca datorita sistemului nostru planetar si atractiei gravitationale... daca zeita asta exista de ce dadea ploaie pe pamant iat pe marte nu dadea? ce avea sistem preferential cu terra avea iubiti pe aici si de-aia le facea viata mai usoara? asta se explica prin motivl pe care l-am mai spus si in alte comentarii credinta asta in miracole vine di timpul in care oamenii erau total analfabeti si nu aveau nici cea mai vaga idee despre feenomenele meteorologice sau agricultura sau altele si de aceea au atribuit ce nu s-iau putut explica unei puteri supra naturale
cand ma refer ca bisericile exagereaza ma duc cu gandul imediat spre biserica Catolica ea este biserica cu cea mai impresionanta istorie a tuturor timpurilor. desi patalamaua e ei este de sfanta biserica are in inimioara ei mult mai multe pacate decat toata omenirea la un loc. intr-adevar a facut si lucruri bune fiind menirea ei de biserica de a crea echilibrul necesar convietuirii oamenilor insa nu putem spune sfanta biserica e sfanta iar pacatele sa le atribuim doar unor greseli minore de neinsemnatate in fata preafericitului sistem clerical
chiestia cu bisericile bibliile icoanele ramase intacte sunt intr-adevar doar mituri insa acestea sunt necesare in dezvoltarea ideii de credinta religioasa- indiferent de natura sau regiune geografica.si da sunt oameni care s-au insanatosit miraculos de cele mai multe ori doar datorita existentelor inperceptibile ale unor ali factori biologici ce au determinat distrugerea virsului/bolii.omul necalificat sau cu foarte putina scoala nu are cum sa inteleaga lucrurile astea si din nou ne intoarcem la atribuirea acestor fapte pe seama puterii supranaturale. da din nou accentuez asta nu inseamna radical ca acea putere supranaturala nu este existenta
NO GOD crede-ma nici eu nu cred in miracole dar nu trebuie sa fi atat de radical in privinta existarii empirice a acestui fel de divinitate.fie si la nivel de idee.am vazut si eu acel documentar despre dumnezeu univers si cele mai mari minciuni ale lumi recte religia sunt de acord cu o parte din ea insa ia in considerare faptele istorice si sociale si ai sa vezi ca undeva samburele de adevar exista toate religiile pleaca de la asta.sunt minciuni mari in religie dar asta nu inseamna ca toaaaaaaaaaate religiile cap coada sunt minciuni.bibliile sunt ale oamenilor facute de conducatori. ele se bazeaza pe ideea de credinta a conducatorului, traditiile legate de zona geografica plus lucruri din viata persoanei suverane.de asemenea si in coran si in biblie si in torah -cine le-a citit sunt povestite fapte si scapari din situatii grele.asta are menirea de a invata pe oamenii ce o citesc. plus ca in coran -ce a fost scris tot la fel cand taranii erau toti analfabeti- este explicat cap coada ce trebuie sa faca o femeie in perioada ciclului menstrualwinking deci vezi tu chiar daca avem o parere dura despre relevarea bibliilor lucrurile ce le gasim in ele au un rost al lor

Sunt doua posibilitati : - l-au creat pentru a face oamenii mai buni sau - pentru a controla lumea (tinand cont ca biserica avea o foarte mare influenta asupra conducerii unui stat). spune adry aici si are dreptate. ceea ce am spus si eu pentru a exista un echilibru intre oameni. dar asa cum orice putere mondiala -vezi America, Rusia, Germana, Roma, Egipt-calca pe morminte ca sa isi apere titlul si sal pastreze cat mai mult asa si o biserica care la vremea aceea detinea cea mai mare parte de credinciosi trebuie sa aiba grija sa ramana cea mai puternica...
no god menirea bibliei tiam mai explicat este de a ajuta omul, bine, in raport cu cele cunoscute din religie ca no sa vina o biblie crestina sa ajute omu si sa zica toate religiile sunt idioate...asta e pur si simplu absurd

| ssay211 a răspuns:

»®ëbë©Ä♥ a chiar daca ascult si cant black metal asta nu inseamna ca nu sunt credincios big grin afla ca sunt intr-un fel si musulman pentru ca mi-am insusit sistemul lor de credinte pentru a face din mine un om mai bun echilibrat. a fi crestin credincios nu inseamna sa stii numai crestinitate si atat iar cei ce cred in Allah(Unicul stapanitor al lumilor-in araba)sunt pacatosi astea sunt aberatii fanatice.ca sa fii credincios trebuie sa ai un echilibru in tine si nu s excluzi celelalte posibilitati.si aici ma dau exemplu si pentru atei sa invete sa caute echilibrul si mai ganditi-va ca si hitler -ateul ateilot- inainte sasi zboare creierii sia zis NUMAI DUMNEZEU MA MAI POATE SCAPA...