| GabiLeonte2 a întrebat:

am si eu o intrebare, sufletul in a 3 zi dupa moarte poate pati ceva prin trecerea vamilor vazduhului?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Nu,spiritul omului nu poate pati nimic decat dupa ce este judecat deoarece are ca insotitori pe insusi ingerul pazitor si inca alti 7 ingeri.Chiar daca demonii cer sufletul,ingerii spun ca ei il duc la Mantuitor pentru a fi judecat, iar acestia de frica lor nu fac nimic, dar in orice caz, daca ar fi dupa ei, daca nu am avea ingerii cu noi nu am putea trece.Ingerul pazitor te protejeaza din momentul botezului pana cand sufeltul este judecat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru SuNaM):

De unde ai scos-o? laughing prezinta si sursele

| SuNaM a răspuns (pentru VelaJohnny):

Parintele arhimandrit Seraphim Rose-Drumul sufletului dupa moarte sau
Parintele Cleopa-Drumul sufletului dpa moarte

| GabiLeonte2 explică (pentru SuNaM):

In sfarsit un om care nu glumeste, mersi

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate pentru tine si din fericire pentru noi, daca iti raspundem, inseamna ca suntem vii si nevatamati, asa ca habar n-avem de raspuns.
Mai asteapta si tu pana om da coltul. Asta, asa, ca sa fii sigur ca raspunsul e documentat.

| milan9 a răspuns:

Accede ai departe, sau, ii este blocat accesul tocmai din cauza propriilor pacate...

| GabiLeonte2 explică (pentru milan9):

Pana cand sua doar cateva zile

| milan9 a răspuns:

Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău:...

IATA SI DOVADA: happy
Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru milan9):

Anonimul care a scris Evanghelia dupa Luca avea imaginatie nu gluma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Charon(luntrasul) e in toane bune, sufletul trece fara probleme in lumea mortilor.Insa,au fost si cazuri in care luntrasul a mai lovit cate un pasager cu coada lui de dragon si l-a aruncat in apele involburate ale Styxului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In functie de pacatul caruia i-ai fost rob, vei cadea in iad, fiindca te-ai despartit de Dumnezeu slujind pacatului.Cand ai murit, ai fost si judecat, fiindca pentru Dumnezeu nu exista TIMP.EL este timp si spatiu si dragoste si duh sfant, iar fiul are intreaga putere in cer si pe pamant.

| MysteriousCat a răspuns:

Cat timp esti alaturi de Dumnezeu sufletul tau nu poate pati nimic.Este dus in cer sa fie judecat, deci acesta fiind insotit de ingeri e protejat.

| Căpșunica2 a răspuns:

Buna,la moarte sufletul adica viata noastra nu trece prin nici o vama. N-are nevoie nici de pasaport laughing
Acum pe bune, potrivit Bibliei moartea se aseamana cu somnul. Nu mai exista constiinta.
Sufletul "merge" in mana Lui Dumnezeu care are puterea de a ne readuce la viata la inviere.