| William a întrebat:

am si eu o mica nelamurire. Daca impingem pe cineva din fata masinii si murim, se considera sinucidere? Este un pacat sau o fapta buna? Dar daca ne punem in fata gloantelor? Nu vreau raspunsuri de la atei pentru ca ei nu sunt in masura sa raspunda.

Răspuns Câştigător
| Biscuiti a răspuns:

Nu nu este un pacat, stii tu, Dumnezeu a spus sa ne iubim aproapele, pai ce dovada mai mare ar exista ca iti iubesti aproapele decat sacrificandu-ti propria viata (cred ca ma intelegi) plus ca ar fi considerat un fapt eroic. de vitejiewinking

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Știu că nu te interesează răspunsul meu dar nu-mi pasă.
Să salvezi pe cineva din fața unei mașini nu se consideră sinucidere ci cel care te-a călcat o să aibă dosar penal pentru ucidere din culpă, deci cum nu e sinucidere ci ceva spontan nu ar avea de ce să fi judecat pentru sinucidere.

| Woodenpints91 a răspuns:

De ce ai face asta? Probabil omul ăla avea motive serioase pentu care s-a pus în faţa maşinii sau în faţa gloanţelor.

| DrunkenRat a răspuns:

Daca o faci pentru cineva, nu, daca o faci pentru tine, da.

| William explică:

Va multumesc aproape tuturor (exceptie face TRobert) pentru ca m-ati lamurit. As vrea sa va dau funda la toti dar nu se poate, o sa va dau voturi.

| shadovv a răspuns:

Este un sacrificiu nu o sinucidere.

| Shinto a răspuns:

Uite, iti voi raspunde simplu. Mantuitorul a zis : "Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, decat sa-si puna cineva sufletul pentru aproapele sau". La asta se refera. Omul care este in stare sa-si jertfeasca propria viata, pentru a o salva pe a aproapelui, implineste porunca lui Hristos si e numarat impreuna cu mucenicii. Aici, nu poate fi vorba de sinucidere.

| FerLin a răspuns:

Daca o faci ca sa salvezi viata acelei persoane nu poate fi un pacat.

| fratiikaramazov a răspuns:

Nu e sinucidere. Se considera ca ti-ai sacrificat viata pentru aproapele tau. In Biblie e scris ca "mai mare dragoste ca asta nimeni nu are, ca sufletul sa si-l puna pentru aproapele sau" (nu mai stiu cuvand cu cuvant)

| petrica1111 a răspuns:

Este o fapta buna,nicidecum sinucidere, doarece atunci cand facem asa ceva, nu ne gandim ca ne punem in fata gloantelor sau a masinii sa murim.Ne gandim sa il salvam pe celalalt.

| Creiot a răspuns:

Iti vin cu o intrebare in loc de raspuns:

Daca ar fi totusi un pacat (sa plecam de la premisa asta) sa-ti sacrifici viata ta pentru a salva o alta, ai mai face-o? Luand in considerare ca Dumnezeu iti da viata si tot el (cica) are dreptul sa ti-o ia...

| paranteză a răspuns:

Nu este pacat.Dar poti intreba un preot.

| FemeileFac70LucruriCartofisi69 a răspuns:

Rasistule,ceri strict raspunsuri de la crestini,cand in mare parte atei ar putea sa te ajute, pentru ca aici nu e vorba de nimic mistic, sci doar de acte facute pe propria constiinta thinking cum ai spus de sinucidere in cazul tau.On topic: Nu ar trebui sa se considere moarte pentru ca persoana care salveaza viata nu poate stii in mod exact ca ea urmeaza sa moara.Si chiar daca, exchanging lives nu poate fi un pacat, ca in fond persoana care moare a incercat doar sa salveze.Si citisem undeva in biblie ca pentru aproapele tau poti sa dai orice sa sa-i fie bine, deci daca esti crestin ai ghinion pentru ca aproapele tau = toti oamenii planetei.

| William explică (pentru FemeileFac70LucruriCartofisi69):

Ca sa stii si tu ateismul nu este o rasa, este lipsa unei religii.

| FemeileFac70LucruriCartofisi69 a răspuns (pentru William):

Pacatos mic si pervers ce esti.Toti ateii au voturi de "nefolositor"si "stupid". Doar nu le-a dat un ateu, nu? Cine altcineva le putea da.Si ca sa stii,daca nu suporti o anumita categorie de oameni,daca tu preferi sa fi numit exclusivist, e problema ta, eu numesc oamenii ca tine rasisti care merita tratati cu propria lor arma.Sa ma fi fost inca crestin, te-as fi ars pe rug

| Creiot a răspuns (pentru FemeileFac70LucruriCartofisi69):

Stiu ca sunt offtopic dar tin sa punctez 2 lucruri:
1 - William are dreptate cand spune ca ateismul nu e rasa (da un sarci pe goagle daca nu ne crezi) si deci nu poti acuza pe cineva care nedreptateste aceasta categorie de rasism ci mai degraba de discriminare.
2 - Nu mi-o lua in nume de rau dar daca iei macar in considerare ideea de a arde pe cineva pe rug pentru ca si-a exprimat un punct de vedere, atitudinea asta nu doar ca te face crestin, dar te face unul medieval.

| capsuna16 a răspuns:

Cred ca s-ar considera o fapta buna pentru ca in momentul cand ai tras pe cineva din fata masinii sau din fata gloantelor te pui tu in pericol si salvezi persoana aceea

| TRobert a răspuns:

Pai, daca tot vrei sa te sinucizi, mai bine fa o fapta buna si doneaza organele la un spital, in loc sa le imprastii pe strada...

Dar.mai asteapta, nu te grabi asa...