| DanielPH a întrebat:

Am un prieten care la ora de religie tot sustine ca este Ateu, dar cu putin timp in urma a mers cu mine la Biserica la slujba, azi a intrat intr-o Biserica de Catolici si a spus ca de azi nu mai este Ortodox.
Este bine ce face?
Are voie sa intre in biserica la Catolici?
Cum pot sa il indrept?

Răspuns Câştigător
| Lothar a răspuns:

Nu este bine pentru ca aceasta credinta ortodoxa este cea corecta, de ce?
Ai cateva lucruri care dovedesc asta, sper sa nu ma bata un ateu la cap acum
Are voie sa intre in orice biserica, de ce n ar avea nevoie?
E liber sa faca asa cum doreste
Cum poti sa il indrepti?
Nu prea poti indrepta un specimen d asta.e ca si cum l ai forta
Credinta vine din inima ta, el gandeste cu capul momentan, probabil gaseste singur calea in viitor
Daca e asa interesat de credinta spune i sa mearga la mormantul sfant, poate vede cu ochii lui ceva sau ai putea sa intri intr o biserica ortodoxa
Sii daca e ateu ai putea sa l sperii, pune l sa se uite la filmul asta:
The rite (2011) cu A.Hopkins

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cum sa nu aiba voie? Chiar ca acest comportament e incurajat pentru recrutarea de noi adepti.
Ce inseamna "bine"?
Poate e bine poate nu e bine.
Poate in contextul in care se afla e cel mai rau lucru pe care-l poate face, asta in cazul i ncare ar fi urmarit de fanatici religiosi care-l ameninta cu decapitarea.
Poate e cel mai bun lucru pentru el, asta in cazul in care un ateu excentric i-a promis un milion de dolari daca devine ateu.
Dupa cum vezi depinde.

NOname
| NOname a răspuns:

De unde e această idee cretină că intratul în vreo biserică, moschee, piramidă...are neapărat legătură cu credinţele personale ale omului?

Şi de ce nu ar avea voie oricine să viziteze orice clădire vrea (publică)?
De turism sau de o banală curiozitate umană nu ai auzit?

Şi să îl îndrepţi de la...?
Dacă "drept" înseamnă "ca tine", mai bine lasă-l aşa, nu-l strica! Puţine şanse să fie mai sucit ca tine.

| DanielPH explică (pentru NOname):

Si sa il indrepti de la... : Sa il indrept de la ideea sa ca acum este ortodox, peste o ora ateu, iar putin mai tarziu catolic. Deci el credi si nu crede in Dumnezeu, imi spune ca nu crede in Dumnezeu ca este o minciuna si mai tarziu imi spune sa nu mai vorbesc urat sa nu mai injur ca Dumnezeu ma aude. Este normal?

| NOname a răspuns (pentru DanielPH):

Faptul că amicul tău, din spusele tale cel puţin, este indecis şi acum se joacă cu opţiunile lui (sau doar cu nervii tăi), nu este un motiv de îngrijorare, nu ai de ce să îl îndrepţi. Este liber să creadă în ce vrea, când vrea, cât vrea şi se poate răzgândi de mii de ori în viaţă, fără ca asta să fie ceva greşit. Nu ai dreptul să-i dictezi în ce să creadă. Este alegerea lui.

| RAY a răspuns:

Mie sila sa va citesc dar incerc din iubire cica l-ai adus pe ateul ala in biserica si asta te-a facut mare crestin, ba voi nu intelegti ca va asemanati cu farisei aia, iisus spunea casa mea e in inima fiecaruia nu in cladiri reci, apropo mersul la bise nu isi asigura un loc in rai nici iisus nu frecventa biserica, daare dreptul sa fie pacalit de toate bisericile, doar sunteti crestini cu toti

| anonimg a răspuns:

După ce m-am uitat la avatarul tau, m-am întrebat: cine pe cine sa schimbe? Căci avatarul tau nu poate să reprezinte un creștin.
Nu o lua ca pe o jignire; tu trebuie să îți cercetezi viata în lumina Bibliei ca să vezi dacă intr-adevăr esti sau nu esti ceea ce doresti să fii.
Oamenii sunt derutati cu privire la viața lor de închinare. Noi avem nevoie de închinare tot la fel cum avem nevoie de aer, de apă, de hrană. Am fost creati cu această nevoie.
Nevoia aceasta va fi împlinită numai atunci când vom citi Biblia. Pentru că Biblia -si nu sfânta tradiție- ne va conduce la Dumnezeu. Pentru că Biblia ni-L descoperă pe Dumnezeu, si nu traditia, si nici pelerinajele in tara sfânta la mormântul sfânt. Căci mai "sfânt" decât pelerinajele si traditia este cititul Bibliei.

| DanielPH explică (pentru anonimg):

Nu judeca o carte dupa coperta.Nu sunt perfect, si nici nu vreau sa fiu, dar este gresit sa fie ortodox, sa mearga la catolici si sa se creada ateu. Este ceva de genul : Azi ateu, maine ortodox, iar mai tarziu ateu.
Nu zic ca sunt mai bun ca el, dar nu este deloc bine ceea ce face, de aia v-am cerut ajutorul, sa ma ajutati, nu sa ma criticati.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cati ani are prietenul tau? Daca are pana in 12, probabil ca nici el nu stie ce face!
Nu cunoaste anumiti termeni, nu este constient de cea ce se intampla cand intri intr-o biserica.
Lasa-l sa descopere singur daca greseste!

| Felys a răspuns:

Daca este ateu chiar nu conteaza in ce biserica intra, el practic nu crede sub nici o forma in nici o religie, si eu candva am intrat cu o colega in biserica si nu s-a lipit nimic de mine, sunt atee pe viata si sunt precum uleiul de apa, intru in biserici la nunti si botezuri dar nu imi pasa in realitate de nimic din respectiva cladire sau nu mai zic de jnapanii de popi

| Alcyon a răspuns:

E problema lui. Prietenul tau e in faza de cautare, iar asta-i un lucru bun. Si nu vad de ce un ortodox n-ar merge la catolici. Mie personal imi place mai mult la catolici din anumite puncte de vedere. Oamenii sunt civilizati, nu vorbesc in timpul slujbei, e o liniste relaxanta, nu-i atata plimbareala...

| martzian a răspuns:

Prietene, omul "are voie" sa intre unde vrea. In plus, in conditiile in care el este ateu, tu vrei sa il salvezi de catolici? happy

| DanielPH explică (pentru martzian):

Este ortodox, merge la catolici si se crede ateu. Ce credinta mai este si asta?

| martzian a răspuns (pentru DanielPH):

Ai dreptate. Omul mai intai trebuie sa stie ce crede, iar asta este o decizie personala. Nimeni nu se naste ortodox, chiar daca familia este ortodoxa, la fel cum nimeni nu se naste crestin ci are dreptul si obligatia de a hotari.

| DarkAndDreary a răspuns:

"Este bine ce face? "
-Nu vad nimic in neregula

"Are voie sa intre in biserica la Catolici?"
-Nu vad de ce nu.

"Cum pot sa il indrept?"
-E alegerea lui.

| DeusCorrupti a răspuns:

Să îl *îndrepți*? Îmi pare rău, tot ce o să faci e să îl readuci pe calea greșită.