| ȚigariExpirate a întrebat:

As avea o intrebare referitoare la Religii.
Exista mai multe variante:
1-Religia este reala si cand murim ajungem fiecare in rai sau iad, depinde de pacatele/faptele bune ale noastre.
2-Religia este creata pentru a tine omenirea sub frica ca, daca omori ajungi in iad. Si spre asta sa functioneze infricosand omenirea (m-am gandit odata ca daca varianta asta ar fi reala, inseamna ca ce-i care conduc lumea au creat religia pentru asta si din cauza asta statul plateste bisericile/preotii ca sa sponsorizeze pacea. (asta eventual daca ar fi asa)
3-Si a 3 optiune logica ar fi ca Dumnezeu sa existe cu adevarat, dar religia sa fie falsa, in sensul ca nu stie cu arevarat cine e Dumnezeu si ce se va intampla dupa moarte. (aceasta optiune duce ca. biblia a fost creata de om, omul find eu, tu, ea, el. care nu am vazut niciodata ceva spiritual, spre exemplu un inger/fantoma.
Astept opinia voastra (chiar si despre cele 3 optiuni) Cel mai interesant/logic raspuns castiga o Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa spui si cati oameni, atatea credinte sau sisteme de credinte, care sunt religiile. Nu e incorect! Dar criteriul adevarului in privinta religiilor este revelatia! Numai o singura religie este revelata, si anume crestinismul.
Numai Dumnezeul crestinilor s-a coborat din Cer, fara mutare din loc. Iisus Hristos a adus revelatia lui Dumnezeu in Sfanta Treime. El S-a intrupat din Fecioara, asa cum a fost profetit din Vechiul Testament (Isaia 7, 14), a petrecut intre oameni, care i-au vazut slava Sa (Ioan 1, 14), a propavaduit dumnezeieste, a facut minuni pe care niciun om nu le putea face, s-a rastignit de buna voie pentru iertarea pacatelor tuturor oamenilor din toate timpurile, a murit si a fost ingropat, dar a inviat din morti cu moartea pre moarte calcand si celor din morminte viata daruindu-le.
El a fost in mormant cu trupul, in iad cu sufletul, in Rai cu talharul pocait de pe cruce, si impreuna cu Tatal si cu Sfantul Duh pe acelasi Tron, ca un Dumnezeu.
Spune Sfantul Apostol Pavel ca dreapta credinta e o taina mare:
1 Timotei 3, 16:
"Si cu adevarat mare este taina dreptei credinte: Dumnezeu s-a aratat in trup, s-a indreptat in Duhul, a fost vazut de ingeri, s-a propavaduit intre neamuri, a fost crezut in lume, s-a inaltat intru Slava!"

Pe cand dumnezeii neamurilor sunt idoli, asa ne spune Psalmul 95, 5. Idoli, adica demoni.
Orice inchinare la dumnezeii neamurilor este inchinare la draci: allah, budha, baal, zeus, afrodita, vishnu etc. Toti astia sunt draci!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vrei raspuns logic esti sigur? logic si rational e ca nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu, este doar o creatie umana atat

| Mclaren12 a răspuns:

1. Este o prostie. Numai in crestinism si islamism exista rai si iad si nici macar nu reprezinta concepte care le apartin. Raiul si iadul au fost furate de la pagani si n-au nici cea mai mica legatura cu basmele crestine si islamice.
2. Din nou, gresit. Crestinismul nu este singura religie din lume. Religiile avraamaice intr-adevar sunt folosite pentru a exploata frica. Lucrul asta este evident. Crestinii indoctrinati fac tot posibilul sa nu faca ceva impotriva dogmei crestine de frica sa nu ajunga in iad (ala inventat de evrei)
3. Energia eterica din care este format Universul este impersonala, nu o poti numi "Dumnezeu". Excluzi complet religiile pagane care au precedat crestinismul cu mii de ani. Paganii stiau foarte bine ce scop are viata si ce se intampla dupa moarte. Crestinismul a distrus aproape toate aceste cunostinte, impreuna cu adevarata spiritualitate.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta din cauza multor forme de religii oamenii majoritatea sunt ținuți in întuneric spiritual.Multele forme de religie nu comunica între ele nu promoveaza iubirea si nici pacea pe pământ. Este doar una dintre multele masinatii ale lui Satan de -a induce omul in eroare. Iata potrivit Bibliei care este Cuvantul lui Dumnezeu este o singura religie adevarata care satisface necesitatile spirituale ale enoriasilor săi si o religie falsa (formata din cel putin 39000 de secte si religii) care Nu satisface necesitatile spirituale ale enoriasilor sai. Cu siguranta cei care fac parte din religiile multe (sau religia falsa )nu-l cunosc pe Dumnezeu,nici pe Isus Cristos fiul Său nu cunosc care este scopul lui Dumnezeu cu omul si pământul. Clerici predau învățături false pagane, cum ar fitime outeoria nemuririi sufletului,trinitate, învățături false despre rai si iad, cultul strămoșilor, închinarea la idoli, folosesc practici spiritiste, si multe alte practici false si dezaprobare de Dumnezeu.Cu alte cuvinte, religia falsa sau marele babilon cum o numeste Biblia m lupta impotriva lui Dumnezeu si a lui Isus Cristos.Omul nu l-a vazut pe Dumnezeu, si in zilele noastre nu se fac miracole. Tocmai aici este definită credinta. Citeste Evrei 11:1

| Mclaren12 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Cu siguranta din cauza multor forme de religii oamenii majoritatea sunt ținuți in întuneric spiritual."
Pai exact asta este scopul crestinismului si a sectelor sale. De cand a aparut crestinismul, spiritualitatea adevarata a pierit incet aproape in toata lumea.

| drutzix a răspuns:

Religia e un mijloc de control al populatiei si de a mentine puterea.
La 1 ar trebui sa adaugi cate o optiune pentru fiecare religie existenta. ex: Crestinismul e corect => ceva, Hinduismul e corect => altceva s-a.m.d.

| BIoody a răspuns:

Gnadire tipica. Intrebare pus aiurea.
Raspuns: CERCETEAZA in toate modurile posibile, psihic, fizic, material, social, spiritual etcccc Convinge-te singur daca exista sau nu, Nu mai tot veniti cu intrebari puse gresit,
Sunt cu mult mai multe moduri decat cele 3 enumerate intr-o oare care masura corect, dar daca fiecare dintr voi ati cerceta singuri, in viata reala ati descoperii ca Dumnezeu exista cu adevarat, Iar legea "Tot ce faci iti faci tie, tot ce faci se intoarce" = =, Iar tot ceea ce altii vor sa le dai/faci/zici/arati/etc aceea vrei si tu de la ei adica bine si adevar, dreptate, iubire, intalegere, pace, smerenie, bunatate etc sau Felul de gandire al fiecaruia arata cine esti cu adevarat.

| udrescuf a răspuns:

1= Da, Fiecare crede ce vrea.
2= Asa ar zice uni repet fiecare crede ce vrea
3= Doar gandeste-te daca nu ar exista Dumnezeu cine ar fi creat pamantul si universul.

| Anonim0988877o9uyo0 a răspuns:

Eu una nu as putea spune nici o data ca nu exista Dumnezeu deoarece am avut multe experiențe cu El. Mia ascultat foarte multe rugăciuni si pe cele care nu mi lea ascultat nu e pentru că au fost prea grele pentru El sau ca El nu a auzit ci pentru ca poate nu a fost momentul potrivit sau nu a fost dupa voia Lui. Problema e ca oameni tot timpul se intreaba care e cea mai bună religie, care e religia adevarata. Uite care zice Biblia ca e religia adevarata: Iacob 1:27: „Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu şi Tatăl este: să cercetezi pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să te păzeşti pe tine însuţi nepătat de lume. Cere lui Dumnezeu sa ți se descopere și ai sa vezi că o va face.