| SaveTheNature a întrebat:

Dupa parerea mea RELIGIA CORECTA(conform legilor lui Dumnezeu si ale lui Isus) este asa:
1. Oamenii nu ucid! indiferent de motive(oamenii care savarsesc crima in mod intentionat-Ex Stefan cel Mare!(nu trebuie declarati sfinti) indiferent din ce motiv a ucis!
2 Religia nu se implica Deloc in politica sau armata.Nu sfinteste militari care pleaca la ucis! nu se da in judecata cu nimeni etc.
3 Preotii nu cer bani Deloc membrilor sai. Indiferent de motive.si savarsesc sacramentele, casatoria, botezul, inmormantarea pe gratis!
4.Bisericile sunt cat mai umile si mai ifetine. eventual rugaciunile sa se faca in aer liber(pe un camp de ex, sau in padure.(sau in sapaturi in stanca, pesteri.
5.Se promoveaza mult saracia, preotii fiind primii adepti ai saraciei(lucrurile pe care le detin sa fie ieftine, nepamantesti, umile)- enoriasii la fel.
6. Oamenii se respecta unii pe altii, si preotii fac tot posibilul sa evite imbulzelile (genul imbulzelilor la moaste)
7. Oamenii pun accent pe rugaciune si fapte bune fata de semeni decat pe postit la mancare.
8. Femeile se imbraca decent neispitind barbatii prin imbracaminti provocatoare!
9.Repet: Preotii nu percep taxe pentru nimic! ba mai mult(banii primiti de la oameni sa fie donati bolnavilor cu handicap, sau batranilor din azil(pentru medicamente de ex)
10.Membrii acelei religii sa se ajute reciproc(nu neaparat material)
11.Preotii nu fac sex, ci il urmeaza pe Isus(fara nevasta)
Din cate vad eu, pana acum Ortodoxia nu prea e o religie conform invataturilor lui Isus. Mai degraba Catolicismul, sau mai mult UNELE Secte, respecta mult mult mult mult mai mult Legile lui Dumnezeu decat Ortodoxia!
Va rog nu ma injurati, nu ma jigniti, nu aruncati cu pietre.Eu doar mi-am spus parerea.
Voi ce parere aveti?happy

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Iertarea lui Dumnezeu nu tine de religie.Ea poate sa fie primita prin credinta in jertfa Domnului Isus. Spune Biblia:,,De ai avea pacate cat nisipul marii,iti vor fi iertate.,,Nu poti tu sa pacatuiesti cat poate ierta Dumnezeu. Conditia este ca tu sa regreti pacatele, sa ii ceri iertare Lui Dumnezeu, si sa nu le mai faci.Trebuie sa umbli in ascultare de Cuvantul lui Dumnezeu,sa postesti,sa te rogi,daca vrei sa fii mantuit.(vedem talharul de pe cruce,a fost mantuit in ultimul ceas al vietii), dar nu trebuie sa ne bazam pe acest lucru, s-ar putea sa nu avem harul acesta!

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Văd că ești pe cale să începi o nouă religie ...succes!

| Vladuthz a răspuns:

De ce sa nu faca sex preotii? De asta am fost inzestrati cu penis, si in plus sexul ajuta foarte mult. Parerea mea este ca trebuie sa ai o gandire chiar foarte ingusta sa nu faci sex.

| Anonymus314 a răspuns:

Parerea mea despre ceea ce ai scris este foarte, dar nu, extrem de proasta, ceea ce ai scris mai sus este total gresit:
1.Alo, sa nu uitam ca Stefan Cel Mare a ctitorit o multime de manastiri, iar tu daca cineva ar veni sa te bata, sa-ti omoare sotia, copilul etc., nu ai sari la bataie?
2.Biserica Ortodoxa isi apara drepturile, spre deosebire de voi noi nu acceptam nimic in + si nimic in -
3.Nu cred ca a venit preotul si a intins palma spre a-i da bani sau ti-a pus lama la gat daca nu ii dai bani.
4.Se poate savarsi slujba oriunde.
5."Domnul a dat, Domnul a luat, laudat fie numele Dumnului" suna cunoscut? Preotul e un om normal, dar spre deosebire de restul are harul Duhului Sfant.
6.Normal ar fi sa se respecte, ce treaba are preotul in asa ceva? nu exista politie?
7. Si daca se pune pe amantrei? Prin post te caiesti.
8. Asa si? te-a pus "popa" sa te imbraci in chiloti?
9. Omul face ce vrea, daca vrea sa dea bani bine, daca nu tot bine. Preotul face ce vrea cu banii lui asa cum orice om face asta cu banii lui.
10.Corect, nu se intampla deja asta?
11. Dumnezeu a creat femeia pentru barbat. E problema ta daca te casatoresti sau nu.
Vezi gresit, Ortodoxia este singura credinta adevarata, celelalte secte sunt rataciri de la calea cea dreapta.

Ai dreptate, Ortodoxia nu urmeaza calea lui Isus ci a lui Iisus Hristos, Dumnezeu.
Parerea ta este gresita. Dar nu e vina ta, asa ai fost invatat.

Parerea mea e ca ar trebui sa crezi in Dumnezeu, daca nu vrei, e strict problema ta, dar nu invata pe altii gresit.

| SaveTheNature explică (pentru Anonymus314):

Ce i-am scris lui Lifen e valabil si pentru tine!

| AndyIQ a răspuns:

Ai intr-o conformitate deplina dreptate in privinta teoriei a unei religii asa cum vrea Dumnezu, ma bucura lucrul acesta.
Bafta in continuare!

| flavius01 a răspuns:

1) Ucide sau vei fi uciswinking Gandeste-te ca daca Stefan cel Mare nu ar fi ucis, tu puteai sa ai acum soarta somalezilorwinking
2) Evident ca se implica prin sfintirea militarilor ca sa se intoarca cu bine de la razboi si ca sa poata apara tara in acest cazwinking Biserica este a tuturor si a celor buni si a celor rai
3) Trebuie sa ceara si ei o taxa pentru toate acestea, altfel de unde biserica? Preotul nu primeste nici 10 bani de la stat ca sa faca biserica, asa ca credinciosii daca vor o biserica noua trebuie sa contribuie. In cazul in care deja exista o biserica acei bani vor fi investiti in biserica iar dupa cum prevede legea 30% sau cam asa ceva isi opreste preotul pentru ca are si el nevoile sale si trebuie sa traiasca si el...sau tu crezi ca ar trebui sa locuiasca pe Everest?
4) Biserica este casa Domnului nu campul Domnului. In plus, sa faca un preot o slujba pe un camp cum zici tu, oare cine ar merge? Asa fiind pusa in oras, exista mai mari sanse ca lumea sa vina la biserica. La diferite manastiri care sunt situate in locuri mai izolate se savarsesc si slujbe in aer liber, daca vrei sa mergi sau sa participi la una informeaza-te pe google.
5)Preotii nu au facut vreun juramant ca vor trai ca si somalezii. Ei sunt oameni ca oricare altii, sarcina lor fiind aceea de a predica cuvantul lui Dumnezeu. Acum, ca unii sunt pustnici este partea a doua, asa au decis ei ca sa fie mai "aproape" dpdv spiritual de Dumnezeuwinking
6) Ce poate sa faca preotul in fata unei imbulzeli de acel tip, cand nici politia nu le face fata? happy Iar faptul ca oamenii se ingramadesc ca oile nu este vina preotului, asta este mentalitatea din Romania.
7) Oamenii care sunt cu adevarat credinciosi desigur ca pun accent pe rugaciune si fapte bune, dar cu ocazia a 4 sarbatori importante pe an tin si post, care este un mic sacrificiu sa ii zicem adus lui Dumnezeu. Postul nu este obligatoriu, nu iti pune nimeni un pistol la cap ca sa tii. Face fiecare dupa cum dorestewinking
8) Femeile credincioase chiar se imbraca decent, mai sunt si femei care vin la biserica doar din obisnuinta sau de ochii lumii care nu sunt foarte afectate de asta si asa le place lor sa se imbrace, ce sa le faci?
9)Repet: Preotii au si ei nevoie de bani ca sa traiasca. Ei nu primesc un salariu, asa ca au si ei nevoie de bani. Acum ca unii au mai mult, altii mai putin, altii baga mana la cutia bisericii, etc e partea a doua. Acele cutii de la biserici pe care scrie "Cutia milei" sunt exact pentru astfel de cauze gen batrani, copii, saraci, etc. In cazul in care nu exista asa ceva, asta este poti sa vorbesti cu preotul daca esti interesat de o astfel de donatie, sunt sigur ca te va ajuta happy
10) Unii se ajuta, altii nuwinking Nu vrei ca milioane de oameni sa fie toti buni si milostivi nu? Fiecare ajuta in masura in care poate si in care isi doreste happy Nu e frumos sa dai din gura, cand nici tu nu faci acelasi lucru. Daca ai ajuta pe altii prin rugaciune sau prin ajutor material sunt sigur ca nu ai mai pune o astfel de intrebarewinking
11) Preotii am mai zis sunt oameni oarecare asa ca se comporta ca oricare alt om. Calugarii, cei care isi dedica viata complet lui Dumnezeu ( ei sunt cei care nu mai traiesc ca un om obisnuit) nu fac sex, nu au sotie si nu mananca carne niciodata.
Ortodoxia poate ca nu respecta in intregime legile lui Iisus, dar asta nu din cauza religiei ci din cauza oamenilor. Tu de exemplu faci asta? Alte secte respecta legile lor, care sunt mai putin. Sectele au mai putin oameni care sunt adepti ai religiei respective asa ca, automat este mai usor sa respecte niste legi intre ei. Sa ne gandim altfel: ortodoxia are mai bine de 2000 de ani in timp ce alte secte au mai putin de 200. Cum poate sa fie religia "cea buna" una care a aparut acum 200 de ani? Chiar sa fie atat de proasta omenirea incat sa nu fi gasit adevarata religie pana acum?winking Sa fim seriosi

| SaveTheNature explică (pentru flavius01):

Ceea ce i-am scris lui Lifen, e valabil si pentru tine!
Stefan cel Mare a ucis(nu e sfant. punct)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sfarsit ai pus propriul deciun-log si propriile principii.ai gasit si adepti. pune-ti numele de biserica cea adevarata a domnului Dumnezeu si cultul este gata.parerea mea.nu erau destule secte, culte si interpretari.vor mai apare mereu altele si altele, toate vrand binele omului.de aia e lumea buna si fericita.imi dau lacrimile de atat bunatate si dorinte de a face bine.dar daca alea sunt parerile tale, de ce ti-e frica de pietre? vrei numai osanale si aprecieri?

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Nu colegu. Nici nu consider si nu am considerat vreodata, vreo religie sa fie corecta! Pentru mine multe biserici, sunt mult deviate de la ceea ce a vrut si ne-a invatat Isus! Cu atat mai mult ortodoxia.
De ce am scris ce am scris mai sus?
Am vrut sa arat ortodoxilor ca nu neaparat religia ortodoxa este credinta dreapta.De ce?
Nu se vede! Sincer! Nici in preoti,nici in enoriasi! Scuze eu cred in Dumnezeu, si cred in Isus Cristos!
Dar oamenii au uitat ce vrea Dumnezeu de la noi! De asta au aparut sectele!
Inca nu am descoperit religia corecta. Adevarul insa il voi cunoaste pe parcursul vietii!
Insa daca m-am nascut ortodox. oare am fost norocos sa ma nasc in "credinta dreapta"? Ha? dar daca ma nasteam musulman? ma transferam ortodox? Niciodata! Si mai mult ca sigur, de ma nasteam budhist ramaneam budhist!
Dumnezeu ma va ajuta sa merg pe calea CEA DREAPTA. Asta caut in fiecare zi! Si sunt sigur ca o voi gasi!

| Anonymus314 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sper sa o gasesti, e la doi pasi de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti doresc succes.ca vei gresi sau vei nimeri calea buna, Dumnezeu va judeca si va sti.vei afla si tu.pana atunci trebuie sa facem ce trebuie.si pe celelalte sa nu le lasam nefacute.din spirit crestin sau exces de zel.mai rau e ca noi multi stim ce trebuie dar nu facem.si pe aici mai invatam si pe altii.nu cred ca e corect.fiecare cu cautarile lui.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Erau niste pareri! Ce sunt eu curios. E cati oameni in urma cercetarilor lor, ajung sa isi schimbe religia.Si mai ales :
De ce Oamenii cred ca doar religia in care se nasc ei E CEA CORECTA!
Asta ma framanta!

| flavius01 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ti-am mai zis si in postul de mai sus...chiar crezi o religie ce a aparut acum 200 de ani este cea buna? Chiar crezi ca pana acum 200 de ani omenirea a fost intr-o gaura neagra spiritual vorbind? In schimb ortodoxia este cea mai veche religie ce s-a mentinut cat de cat neschimbata. Atunci judeci tu care e cea buna happy Cat despre musulmani...nu este vina lor, ei cresc cu o mentalitate total opusa fata de noi in masura in care ei cred ca e bine sa omoare femeile violate pentru ca au dezonorat familia, iar cel care a violat-o sa fie pus pe un piedestal. Ai noroc nu ca te-ai nascut in religia in care esti, ci in lumea in care esti. Crede-ma mai bine sa fi o secta de asta care bate campii ( Martorii lui Iehova unde mai bine sa moara omul decat sa ii faca o transfuzie de sange) decat intr-o religie unde umblai imbracat in niste haine no comment sau te rugai in jurul cazanului ca sa vina ploaia. Asa ca apreciaza ca te-ai nascut intr-o tara cat de cat normala si poti sa alegi singur religia la care vrei sa apartii

| NUTREBUIENUME a răspuns:

Da poate fi un punct de vedere foarte bun.

| NUTREBUIENUME a răspuns:

Da poate fi un punct de vedere foarte bun.Dar traim intr-o lume in care preotii sunt niste oameni grasi cu prietena si care nu au nici o legatura cu Dumnezeu.Ei doar citesc din Biblie ca si cum ar fi o carte plictisitoare. Oamenii nu mai cred in dumnezeu ei cred in alte explicari stiintifice, care par mai logice dar nu sunt adevarate.In ziua de azi o nunta variaza intre 3000 ron si 15000 ron, poate chiar mai mult.Inmormantarea e sofisticata la cei bogati, iar unii saraci o fac singuri.Adica tot ce e legat de biserica, costa.Chiar daca nu ne place asta e.Sunt de acord cu tot ce ai scris mai deasupra.

| Alinuța345 a răspuns:

Nu e pacat sa faci sex dupa casatorie...deci preotii au voie sa isi intemeieze o familie dar cu celelalte sunt de acord.

| Bennnnny a răspuns:

Stefan a fost un curvalau, preotii sunt niste jegosi, ortodoxia religie falsa. BiBLia si cele 10 porunci, si va treziti intr-o secta. cei ce nu va treziti dormiti mai departe.