| anonim_4396 a întrebat:

Ce religie ai cand crezi in Dumnezeu, stii ca El este acolo, stii ca El a facut totul, etc dar nu esti de acord cu religiile. Adica crezi ca e o prostie sa te duci la biserica, " pentru a fi aproape de El "pentru a te inchina 3 ore si pentru a pupa icoane.
Adica ti se pare bizar ca lumea se inchina la chip cioplit chiar daca El a spus sa nu o facem, ti se pare bizar ca patriarhul roman sa aiba mercedes si 20 de kg de aur pe el, mai multe biserici decat scoli si spitale, parca oamenii vor intentionat sa fie prosti si bolnavi.
Isus a fost pe pamant si nu a construit statui, nu a pictat icoane, nu a ridicat biserici dupa biserici, el doar a spus cuvantul lui Dumnezeu. Mi se pare ca suntem prea incuiati ca sa platim milioane pe pomenlice si slujbe, pentru ca vai Dumnezeu ne va ajuta. Ajungi muult mai repede la o biserica, decat la un spital si altii trec pe langa 2 biserici in drum spre scoala :/ :/
Dupa ce am vazut eu ar fi : Deismul, Teismul, Agnoticism spiritual.
Repet, sa crezi in Dumnezeu dar nu esti de acord cu religia.

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă crezi în zeul şi semi-zeul (Isus) biblic/creştin, eşti creştin.
Iar faptul că dezaprobi unele ritualuri/superstiţii creştine şi atitudinea şi faptele "preafericitilor" te face un creştin ceva mai neipocrit şi raţional, dar tot creştin.

| danay72 a răspuns:

E important sa observi ce zice Biblia si sa cauti forma de inchinare aprobata de El.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu este deloc atat de nepasator pe cat crezi. O anume credinta, religie si cale de transmitere nealterata a mesajului Său exista într-adevăr.

Protejarea Bisericii Sale inca de la inceputul existentei ei stă în virtutea demnităţii Sale divine...
A intemeiat-o si nu o putea părăsi.

| milan9 a răspuns:

Oamenii insa au rămas liberi să o respecte, sau, să se dezbine de ea pierzand astfel promisiunile divine...

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (apostolii- clerul de atunci al Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

| N0xEterniS a răspuns (pentru milan9):

Adica episcopii, preotii, patriarhii sunt mai aproape de Dumnezeu? ei se inteleg mai bine cu El? Le dam lor bani ca ei sa se roage pentru noi?
Trebuie neaparat sa ma duc la biserica ca sa pot sa ma rog Lui?
Parerea mea, suntem noi, biserica si Dumnezeu. Biserica sta intre noi si El, n-ar trebui sa fie acolo.

| milan9 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Ba da, Biserica da, ar trebui sa fie acolo.
Acolo unde a lasat-o Dumnezeu: intre Sine si oameni... Banii n-ar trebui sa fie acolo... sad

| milan9 a răspuns:

Nu ai mai avea toate aceste nelămuriri dacă ai avea încredere în Biserica lăsată de Fiul lui Dumnezeu în lume...

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| sublime89 a răspuns:

Te poti numi crestin, pentru ca aceasta religie se bazeaza in principal pe credinta in zeul biblic, si in faptul ca Isus Hristos a fost fiul lui/mesia. Eu din cate vad esti perfect de acord cu asta, deci esti crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religie inseamna a uni omul cu Dumnezeu.
Exista o sumedenie de religii.Cate cunosti ca sa afirmi ca nu esti de acord cu ele?
Eu am studiat mai multe si sunt de acord cu toate, acum cateva sute de ani as fi ars pe rug pentru asta.
Pe Dumnezeu nu-l intereseaza religia noastra, dar stii cumva alta varianta care sa ne ajute sa evoluam spiritual?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba tot intalnesc aici, expresia, SPIRIT DE TURMA.pai toti blegii il au ma,si crestini si atei,ca de aia ne ingramadim toti,si ne tot copiemm unii pe altii de la epoca de piatracand oamenii se adunau ca sa se poata apara impreuna de salbatasiuni,si alte pericole,pana in ziua de azi unde santem nevoiti sa traim asa, mai putin cei cae nu se supun regulilor societatii, si aestia sant inchisi, ori cei care fug de zbuciumul lumii in pustii locuri pentru a se regasi, si a-l gasi pe Dumnezeu.in rest nu santem decat niste oi blegute,care urmam scoli educatie,la fel, ne supunem acelorasi legi, si doar in religie credem diferit, mai ales unii despre altii, dar asta conteaza deloc incat vad ca putini prosti atei ori crestini isi dau seama. OILOR.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Eu unul nu cred in dumnezeu.Dar ceea ce zici acolo este corect.Nimeni nu te poate obliga sa aderi la un ordin religios. Poti crede in dumnezeu sau poti crede intr-un pepene, nu conteaza, atata timp cat o faci in felul tau si refuzi spiritul de turma

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Câţi ani ai?

| N0xEterniS a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Ok, sunt de acord cu tine. Religiile sunt facute de oameni, e vorba si de moral, dar tu, TU de ce nu crezi in Dumnezeu? care e motivul tau?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Destui

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Explică asemnănarea dintre credinţa in divinitate şi o presupusă credinţă într-un pepene.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

In primul rand in momentul cand crezi in "divinitate" te incadrezi intruna din cele doua categorii : Prost sau fost drogat care e pe sevraj.
Doi.Cand crezi intr-un pepene, frate, macar pepenele este un fruct arhicunoscut in lumea asta.In alte cuvinte esti catusi de putin ancorat in realitate.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Tu eşti creştin, pentru că vorbeşti de Isus. Oricine crede în Isus, e creştin, apoi în funcţie de ce rahaturi de ritualri preferă să accepte sau nu, e ortodox, penticostal, de ziua a 7-a, martori, ş.a.m.d. Până una alta, eşti creştin.

Ce-ai văzut tu, cred ca n-ai inţeles termenii, sau nu erau explicaţi corect. Şi nici n-am să-i explic, decât dacă vrei neapărat.

Dintre termenii specificaţi de tine, ţi s-ar potrivi teist, însa dacă spui ca eşti creştin incusiv eşti şi teist, însă dacă spui că eşti teist nu eşti neapărat creştin.

| tsal24 a răspuns:

Te numesti eretic.