| godless1859 a întrebat:

credeti ca exista iadul. locul de chin vesnic?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Faptul ca inca vorbim despre iad in anul 2015 arata situatia precara in care se afla inca omenirea. Nici papa Francisc nu mai crede in iad, asa ca de ce ar face-o oamenii de rand? Nu-i asta cel mai puternic argument impotriva existentei iadului, bineinteles, dar ne spune ceva.

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, nu. Iadul se refera la moarte, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8

| T0T a răspuns:

Nu există chin veșnic, dar există iad.

| Doub a răspuns:

Da.

| Holiday a răspuns:

Iadul e doar un concept din povestiri religioase, nicidecum ceva real. Deci evident, nu exista.

| DanielCibu a răspuns (pentru Holiday):

Existenta iadului o poti nega insa realitatea lui ii va infrunta pe foarte multi...

| MskDesign a răspuns:

Nu exista asa ceva! Nu exista rai, iad sau zeitati.Sunt doar inchipuirile unor imaginatii mai bogate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. e aici pe Pamant.

| godless1859 explică (pentru anonim_4396):

Asa cred si eu ex:Siria.Irak

| Voidwithin a răspuns:

Ce scop ar avea?
Sa zicem ca traiesti 80-90 de ani si mori si acolo te tine o vesnicie, Dumnezeu nu stie mate? Care ar fi scopul? Sa ii potoleasca setea de sange?(asa-zisa dreptate pe care nimeni nu o poate contesta doar te poti supune si ciocu mic)
Si mai mult ce ar putea avea impotriva mea sau a ta?(daca El a creat lumea asa cum e si este in putere atunci ce rost mai are judecata?, se condamna singur?)
Chiar daca crezi sau nu ca Dumnezeu exista de ce trebuie sa fie cel al crestinilor sau musulmanilor, nu are sens ce afirma unii din niste carti vechi...
Oamenii si-au tot creat diversi dumnezei dar toti cer ofrande, sa suferi, sa te umilesti, sa ucizi cand ti se spune sa o faci.
Raspunsul e unul clar: controlul maselor...

| HowdidIgethere a răspuns:

Cred in tot ce a spus Iisus.

| godless1859 explică (pentru HowdidIgethere):

In biblie nu se gaseste cuvantul iad. exista sheol

| DanielCibu a răspuns (pentru godless1859):

Sti de ce? pentru ca Iadul este denumirea folosită de religie sau secte religioase pentru a desemna un loc pe „taramul celalalt" („lumea cealalta") loc caracterizat prin suferința sufletelor pacatoase care sunt arse în focul veșnic, ca pedeapsa pentru faptele lor rele din timpul vietii. cucantul iad este inventat de oameni...si da in Biblie este numit seol sau Iazul de foc..strict problema ta ca nu creti. m-ai intrebat ti-am raspuns.

| DanielCibu a răspuns (pentru DanielCibu):

Cuvantul iad..imi cer scuze

| Denly a răspuns:

Nu l-am văzut cu ochii mei, dar cred că există.

| DanielCibu a răspuns:

DA...iadul exista, doar ca multi nu recunosc asta, sau nu o cred, eu ii compatimesc pe oamenii acestia(sa traiesti tu o viata pe pamant fara a avea un tel sau o tinta, crezand ca totul se termina in pamant)nu vreau sa judec pe nimeni, nici credinta cuiva sau necredinta, multi se intreaba, de ce daca Dumnezeu iubeste pe oameni ii trimite in iad...in primul rand nu Dumnezeu ii trimite ei merg singuri prin pacatele pe care le fac.
Daca iadul exista, cum poate fi el drept? De ce un Dumnezeu iubitor l-ar pedepsi pe om o vesnicie, cand pacatele lui au loc doar 70-80 de ani? Raspunsul este ca toate pacatele, pana la urma. sunt impotriva lui Dumnezeu, care este infinit (Psalmul 51:4). Astfel, din moment ce Dumnezeu este o Fiinta infinita si vesnica, toate pacatele merita o pedeapsa infinita. Da, Dumnezeu ne iubeste (Ioan 3:16) si vrea ca toti oamenii sa fie mantuiti (2 Petru 3:9). Totusi, Dumnezeu este si drept si neprihanit – El nu va lasa pacatul sa fie nepedepsit. SPER CA V-AM FOST DE AJUTOR, GANDITI-VA BINE, PENTRU CA IADUL CHEAR EXISTA LA FEL SI RAIUL

| Ionut_Paunescu_1989 a răspuns:

Pe când era el în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui şi a strigat: „Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi înmoaie vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba; căci grozav sunt chinuit în văpaia aceasta."
Luca 16:23-24. Da, iadul exista si vor ajunge acolo doar cei care nu s-au pocait si au nesocotit Cuvantul Domnului care se gaseste in Biblie.

| Deea03Andreea a răspuns:

Da