| TheMLG a întrebat:

Dupa parerea voastra, exista sau nu Dumnezeu( Dumnezeu asa cum este prezentat in biblie ). Cel mai detaliat raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| madalina2222 a răspuns:

Exista..Nui asculta pe atei par ei siguri etc etc, dar sunt unele lucruri care stinta nu le poate explica si atunci intervine El.Ex:Sfinti dc exista trupuri fara suflet care nu sau descompus si emana un miros placut? ar pute un ateu sa dea raspunsul..Sau azi primavara am plantat flori din samanta de azi toamna si floarea care a facut seminta era rosie si floarea e galbena? etc etc.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dumnezeul Biblica prezinta multe erori si trasaturi umane. Are anumite atribute pe care pare sa le incalce. Este atotputernic,dar refuza sa faca anumite lucruri. Este omniscient,dar pare sa fie nestiutor asemeni unui om.
Spre deosebire de Zeus,zeitate a Grecei antice, Dumnezeul crestin e putin mai bine conturat. Asupra Lui Zeus se vede clar contributia umana, este perfect dar face greseli umane, in timp ce Dumnezeul Biblic pare sa fie mai bine conceput.
Cu totii stim de nevoia omului de a crede in ceva celest, nevoie ce s-a manifestat inca de la inceputurile omenirii.
Aparitia unei zeitati supreme era inelcutabila.
Crestinismul nu e o religie absoluta, cel mai probabil va fi inlocuita, avem dovada in istorie unde zeitatile grecesti au fost inlocuite de Iisus hristos din crestinism.
Este o schimbare constanta, zeitati care s-au perimat sunt inlocuite de altele si tot asa.

| danay72 a răspuns:

Da,Dumnezeul Bibliei este Iehova si el a creat tot ce exista azi.Totul in univers este prea exact ca sa fie o pura intamplare.Iehova e o persoana reala de care te poti apropia si pe care-l poti cunoaste daca studiezi Biblia si aplici normele ei.

| RAY a răspuns:

Sal nu exista dumnezeu e doar o inventie omeneasca

| monca a răspuns (pentru RAY):

Si de ce crezi asa?

| monca a răspuns (pentru RAY):

Atunci cine dupa parerea ta a creat toate lucrurile?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Salut.
Asa cum o carte, o opera literara are un autor, asa si lumea materiala si nemateriala, adica pamanteana si cereasca au un Creator, un Parinte Atotputernic, Iscusit, si Intelept.
Fericitul Augustin spunea : " Intreaba podoaba cerului si vezi daca nu-ti raspunde dupa intelesul ei : 'Dumnezeu ne-a creat!'. "
De asemenea, la primele Sinoade Ecumenice, Sfintii Parinti au sustinut chiar cu sangele lor, martiri dumnezeirea lui Hristos.
E la fel ca si cand contesti existenta lui Brancoveanu. te indoiesti ca a existat? nu. Asa si ei.
Dumnezeu este intreit in Persoane, si unul in Fiinta : Tatal, Fiul si Duhul Sfant, una sunt. Este o Taina.
Dumnezeu are grija de om prin Pronie, adica o purtare de grija, insa el ne a dat o libertate totala.
Fiecare om poate avea ispitiri de la vrajmas, despre existenta lui Dumnezeu, insa nu trebuie sa cadem in ele. De aceea trebuie sa avem credinta multa, si un duhovnic ce trebuie sa ne povatuiasca spre maintuire si viata de veci.

| Crysty123 a răspuns:

DA! exista te asigur eu.nu te lua dupa toti prostii. Uite aici orcice nelamurire care o ai.http://www.dumnezeuexista.ro/

| Inferno a răspuns (pentru Crysty123):

Iti dai seama ca atunci cand folosesti cuvantul prost jignesti o comunitate vasta ce cuprinde biologi, istorici, fizicieni, matematicieni, chimisti, arheologi, pe scurt oameni din toate domeniile activi in domeniul stiintific?

| Razvanjerrry a răspuns (pentru Crysty123):

Ma Cristi eu nu ma uit la nimic ca sa-mi dovedeasca mie ca exista DUMNEZEU stii de ce?
Dumnezeu se simte, nu il poti vedea. Pentu ca degeaba il vezi pe Dumnezeu daca nu il simti.

| Crysty123 a răspuns (pentru Inferno):

Stiinta lor nu exista deoarece dumnezeu exista iar ei au o stiinta neexistentawinking

| Inferno a răspuns (pentru Crysty123):

Datorita stiintei lor tu tastezi mesajul asta?
Daca nu exista, cum de ai tastat mesajul? Telepatic? Ai putut sa te transformi in energie si sa scrii mesajul?
Stiinta lor este responsabila pentru existenta Lui Dumnezeu, daca nu era si acum nu am fi putut explica fulgerul si am fi crezut in Zeus.

| monca a răspuns:

Desigur ca exista privind in juru nostru observam ca el exista Biblia ne spune că există un singur Dumnezeu ADEVĂRAT. El a creat toate lucrurile din cer şi de pe pământ. Deoarece ne-a dat viaţa, el este Singurul căruia trebuie să ne închinăm.

| monca a răspuns:

Unii spun că nu există Dumnezeu. Alţii susţin că el este o forţă imensă, impersonală. Cei care cred că Dumnezeu este o persoană reală promovează doctrine contradictorii cu privire la identitatea şi la calităţile lui.
O modalitate prin care putem învăţa mai multe despre Dumnezeu este aceea de a observa creaţia sa. Apostolul Pavel a spus cu privire la Dumnezeu: „Căci calităţile sale nevăzute, da, puterea sa eternă şi dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute" Privind cu atenţie natura, putem înţelege multe despre înţelepciunea şi puterea Creatorului nostru