| anonim_4396 a întrebat:

eu nu inteleg ceva daca Dumnezeu a creat sarpele atunci cum acesta este dusmanul Lui? Referitor la Gradina Edenului atunci cand Adam si Eva au fost pacaliti cine era sarpele cu adevarat?

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Păcăliți sunt cei care cred în biblie!

| danay72 a răspuns:

Nu sarpele vorbea cu Adam si Eva ci in spatele lui era de fapt Satan Diavolul. Apocalipsa12:9

| milan9 a răspuns:

Iar dacă te întrebi cum a putut cădea Lucifer din starea de înger (creat la urma urmei tot de Dumnezeu, după cum spui şi tu), ei bine, Libertatea este cheia de înţelegere! Libertatea pe care au avut-o îngerii înainte de cădere, libertatea pe care a avut-o Adam înainte de cădere, libertatea pe care o avem şi noi,... de a alege căderea sau LIBERTATEA!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Îngerul care sa răzvrătit şi i-a amăgit pe primii oameni sa folosit de un şarpe, aşa cum cineva se poate folosi de o marionetă pentru a lăsa impresia că vorbeşte ea. Din acest motiv şarpele este asociat deseori cu Satan, iar Dumnezeu îl priveşte ca duşman pe Satan nu pe un animal care tot de el a fost creat.

| DyNo a răspuns:

Sarpele este doar un simbol.

| Ad1tza a răspuns:

Dumnezeu la creat pe Lucifer, cel mai frumos, destept inger.
Acesta s-a rasculat impotriva lu Dumnezeu vrand sa fie mai mare ca el.
Dumnezeu la aruncat pe pamant.
Lucifer a luat forta de sarpe.
Lucifer a ispitit-o pe Eva.
Ce ne-am fi facut noi fara femeie?
Am fi fost in gradina Edenuluilaughing

| Invictus a răspuns:

Omule, daca dumnezeu era asa de smecher...cum se spune peste tot, atunci prevedea tradarea lui lucifer, a lui adam si eva, si restul porcariilor. insa nu e asa de bazat

| BlueElf a răspuns:

Profesorii care testeaza elevii sunt dusmanii lor?