| SallAll112 a întrebat:

Exista reincarnare?

Răspuns Câştigător
| Mihαi a răspuns:

Salut! Nu, nu exista reincarnare.
Ai doar o singura viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihαi):

Pe ce iti bazezi afirmatiile?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exista reincarnare, Biblia nu sustine acest lucru (ceea ce spune milan 9 era o ironie a lui Hristos la adresa saducheilor care credeau in reancarnare) DAR NICI MIHAI NU ARE DREPTATE deoarece EXISTA REANVIERE. Toti oamenii care au. existat pe terra vor fi REANVIATI pentru ceea ce sustine Crezul Ortodox, Marea Judecata sau Judecata Finala de. care nici ateii sau necredinciosii nu vor scapa.

| danay72 a răspuns:

Nu. Conform Bibliei sufletul moare, nu se transforma în altceva. Ezechiel18:4.

| Deaad a răspuns:

Crezi ca noi suntem atotcunoscatori pentru a-ti raspunde tie la intrebarea asta?
Aici este vorba de credinta si nimeni nu poate face o afirmatie concreta, isi pot exprima parerea doar asa ca e fara sens intrebarea.
Trebuia sa fie:"Voi credeti in reincarnare"?

Da, cred in reincarnare.
Cred in nemurirea sufletului si in renasterea onorabilului pe acest pamant.

| VelaJohnny a răspuns:

Ar fi posibila reincarnarea doar ca ar exista un suflet care sa corespunda descrierii majoritatii: imaterial, care sa supravietuiasca mortii, si fara de care corpul sa nu poata supravietui. Stiinta spune ca sufletul e constiinta, care „moare" si ea la moartea corpului, intrucat creierul intra si el in putrefactie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Stiinta spune ca sufletul e constiinta"... care "stiinta", cea crestina? Din pdv religios, e o diferenta intre suflet si constiinta iar din pdv stiintific nu exista nici cea mai mica dovada pentru existenta sufletelor.

Mai usor cu "stiinta spune".

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Organizatia "martorilor" nu crede oarenici in ingeri? Nici maar intr-un Dumnezeu de natura spiritula? totul trebuie sa fie doar materie siconstitutie organica la scara mare pentru a avea viata si constiinta? Imi pun aceste intrebari pentru ca intrevad o indoila in posibilitatea ca Dumnezeu sa fi fost capabi sa-i fi creat omului suflet detasabil de trup.
si asta mai ales ca sute de versete biblice vorbesc despre acest suflet...

- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10
etc...

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Te-ai uitat la „Povestea lui Dumnezeu?" Daca nu, nu ai libertate de exprimare happy Uita-te la episodul in care se vorbeste despre suflet, la sfarsit discuta cu un specialist care a creat un robot uman, si a spus ce am spus eu mai sus. laughing Iar eu termenului „suflet" nu ii dau definitia pe care i-o dau majoritatii, cea enuntata mai sus. Majoritatea religiilor dau alta definitie pentru el, iar stiinta alta. Iar te bagi in seama Gaia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ma bag in seama pentru ca tu aberezi.

Dupa cum am zis, constiinta e una, sufletul e alta.

"eu termenului „suflet" nu ii dau definitia pe care"... ei bine asta e problema ta. Daca tu vrei sa ii zici unui mar ca e para asta nu inseamna ca asa e doar pentru ca tu vrei sa dai o definitie noua unui cuvant care are un sens.

"robot uman, si a spus ce am spus eu mai sus"... iti sugerez sa te mai uiti de cateva ori la acel episod.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing ce incapatanat esti, uita-te tu, ai nevoie happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

„nu crede oarenici in ingeri? Nici maar intr-un Dumnezeu de natura spiritula? totul trebuie sa fie doar materie siconstitutie organica la scara mare pentru a avea viata si constiinta?" - :)) de unde iti vin ideile astea? Ce treaba are sufletul uman cu Dumnezeu si restul fiintelor spirituale. Apoi, am spus ceea ce sustine stiinta despre acel subiect.

Apropo, dovedeste ca e adevarat ce spui si adu „sutele" de versete care sustin ca sufletul e imaterial, supravietuieste mortii corpului si pastreaza amintirile din timpul vietii :)

Fi la subiect, primele doua versete date de tine nu au relevanta, nu contin termenul „suflet" in ele. Primul e o parabola, o ilustrare, nu un fapt real. Sanul lui Avraam ce semnifica? Raiul? Sau e figurativ, referindu-se la altceva?

Legat de al doilea verset, citeste Faptele 2:30, 31 unde arata ca Isus a fost in iad in ziua aceea dupa moarte :)

Legat de al 3-lea verset, foloseste o Biblie recunoscuta ca fiind de incredere, precum American Standard Version, Reference Bible, Byington, King James, Biblii care nu fac confuzie intre termenul ebraic rúach, si corespondentul sau grecesc pneúma care inseamna spirit, si cel ebraic néphesh si corespondentul sau grecesc psykhé care inseamna suflet. Biblia ortodoxa traduce toti termenii prin suflet. Macar face lumina cum sta treaba cu iadul;) la prima vedere se cam contrazice, Isus a fost fara de pacat si a fost in iad, iar dupa inviat. Ar trebui sa iti dea de gandit.

Legat de al 4-lea verset, la fel sta treaba, unde-i sufletul in context? Biblia arata intr-adevar in Apocalipsa 5:9, 10 si 6:6 ca au fost cumparati de pe pamant oameni care sa fie regi si preoti impreuna cu Cristos in cer. Din ce spune Pavel in scrisoarea catre filipeni, reiese ca el urma sa fie si el printre cel 144.000.

Legat de al 5-lea verset :)) e unul total diferit de ce imi ofereai mie de obicei. De ce nu imi mai dai relatarea paralela unde spune mai detaliat cuvintele lui Isus, din Matei 10:28. Suna similar in Biblia ortodoxa, in loc de „distruga" spune „piară", iar intr-un dictionar de sinonime, se arata ca „piara" are sens de „distrugă"
„Să nu vă fie frică de cei care ucid corpul, dar nu pot ucide sufletul, ci temeţi-vă mai degrabă de cel care poate să distrugă atât sufletul, cât şi corpul în Gheenă!"

Legat de ultimul, e din nou o scrisoare a lui Pavel, dupa cum stii. Din moment ce va fi inviat la viata cereasca, e clar, nu?

Acum, hai sa fac ceea ce nu am mai facut pana acum, de dragul tau Milan :) Voi scoate din Biblie toate versetele care vorbesc despre suflet. Nu voi folosi NWT pentru ca ai prejudecati fata de ea. Voi folosi Reference Bible si American Standard Version, si voi prezenta textul si in romana. Tu poti verifica versetele, si poti verifica la google translate sau sa intrebi pe cineva care stie bine engleza :)

##American Standard Version

Geneza 12:13 „Say, I pray thee, thou art my sister; that it may be well with me for thy sake, and that MY SOUL MAY LIVE because of thee."
- Spune, te rog, că eşti sora mea, ca să-mi meargă bine. Astfel, sufletul meu va trăi datorită ţie".

Geneza 17:14 „And the uncircumcised male who is not circumcised in the flesh of his foreskin, that soul shall be cut off from his people; he hath broken my covenant."
- Cel de sex bărbătesc care este necircumcis şi care nu-şi va circumcide carnea prepuţului, da, sufletul acela trebuie nimicit din poporul său. A încălcat legământul meu.

Geneza 19:19, 20 „behold now, thy servant hath found favor in thy sight, and thou hast magnified thy lovingkindness, which thou hast showed unto me in saving my life; and I cannot escape to the mountain, lest evil overtake me, and I die: behold now, this city is near to flee unto, and it is a little one. Oh let me escape thither (is it not a little one?), and my soul shall live."
- Acum, slujitorul tău a găsit favoare în ochii tăi şi mare este bunătatea iubitoare pe care ai manifestat-o faţă de mine păstrându-mi sufletul în viaţă, dar eu... eu nu pot fugi în regiunea muntoasă, căci mă tem că m-ar ajunge nenorocirea şi în mod sigur aş muri. Te rog, oraşul acesta este destul de aproape ca să fug acolo şi este un lucru mic. Permite-mi, te rog, să fug acolo, pentru că este un lucru mic. Şi sufletul meu va rămâne în viaţă".

Exodul 12:15 „Seven days shall ye eat unleavened bread; even the first day ye shall put away leaven out of your houses: for whosoever eateth leavened bread from the first day until the seventh day, that soul shall be cut off from Israel."
- Şapte zile să mâncaţi turte nedospite. Da, în prima zi să scoateţi aluatul dospit din casele voastre, fiindcă oricine va mânca ceva dospit, din prima zi până în a şaptea, sufletul acela trebuie nimicit din Israel.

Exodul 12:19 „Seven days shall there be no leaven found in your houses: for whosoever eateth that which is leavened, that soul shall be cut off from the congregation of Israel, whether he be a sojourner, or one that is born in the land."
- Şapte zile să nu se găsească aluat dospit în casele voastre, fiindcă cine va mânca ceva dospit, indiferent că este locuitor străin sau israelit din naştere, sufletul acela trebuie nimicit din adunarea lui Israel.

Exodul 31:14 „Ye shall keep the sabbath therefore; for it is holy unto you: every one that profaneth it shall surely be put to death; for whosoever doeth any work therein, that soul shall be cut off from among his people."
- Să ţineţi sabatul, căci este un lucru sfânt pentru voi. Cine îl va profana va fi omorât. Dacă cineva face vreo muncă în ziua aceea, sufletul acela trebuie nimicit din mijlocul poporului său.

Leviticul 7:20, 21 „but the soul that eateth of the flesh of the sacrifice of peace-offerings, that pertain unto Jehovah, having his uncleanness upon him, that soul shall be cut off from his people. And when any one shall touch any unclean thing, the uncleanness of man, or an unclean beast, or any unclean abomination, and eat of the flesh of the sacrifice of peace-offerings, which pertain unto Jehovah, that soul shall be cut off from his people."
- Sufletul care, în timp ce este în necurăţie, mănâncă din carnea jertfei de comuniune, care este pentru Iehova, sufletul acela trebuie nimicit din poporul său. Dacă un suflet se atinge de ceva necurat, de necurăţia unui om sau a unui animal necurat sau a oricărui lucru necurat şi respingător, şi mănâncă totuşi din carnea jertfei de comuniune, care este pentru Iehova, sufletul acela trebuie nimicit din poporul său»".

Leviticul 7:27 „ Whosoever it be that eateth any blood, that soul shall be cut off from his people."
- Dacă un suflet mănâncă sânge de vreun fel, sufletul acela trebuie nimicit din poporul său.

##Reference Bible
Leviticul 24:17 „And in case a man strikes any soul of mankind fatally, he should be put to death without fail."
- Daca un om loveste de moarte un suflet, el trebuie omorat negresit.

Numere 19:13 „Everyone touching a corpse, the soul of whatever man may die, and who will not purify himself, has defiled Jehovah’s tabernacle, and that soul must be cut off from Israel. Because the water for cleansing has not been sprinkled upon him, he continues unclean. His uncleanness is still upon him."
- Oricine se atinge de un cadavru, adică de sufletul oricărui om care a murit, şi nu se purifică a pângărit tabernacolul lui Iehova. Sufletul acela trebuie nimicit din Israel. Pentru că nu a fost stropit cu apa de curăţire, rămâne necurat. Necurăţia lui rămâne asupra lui.

Numere 23:10 „Who has numbered the dust particles of Jacob, And who has counted the fourth part of Israel? Let my soul die the death of the upright ones, And let my end turn out afterward like theirs."
- Cine a numărat firele de praf ale lui Iacob şi cine a numărat un sfert din Israel? Sufletul meu să moară de moartea celor drepţi şi sfârşitul meu să fie ca al lor!"

Numere 31:19 „As for YOU yourselves, camp outside the camp seven days. Everyone who has killed a soul and everyone who has touched someone slain, YOU should purify yourselves on the third day and on the seventh day, YOU and YOUR captives."
- Iar voi, aşezaţi-vă corturile în afara taberei şapte zile. Toţi cei care aţi omorât un suflet şi toţi cei care v-aţi atins de cineva ucis să vă purificaţi în a treia zi şi în a şaptea zi, voi şi captivii voştri.

Numere 35:15 „For the sons of Israel and for the alien resident and for the settler in the midst of them these six cities will serve as a refuge, for anyone to flee there that fatally strikes a soul unintentionally."
- Aceste şase oraşe vor servi drept refugiu pentru fiii lui Israel, pentru locuitorul străin şi pentru locuitorul temporar din mijlocul lor, ca să fugă acolo orice om care neintenţionat loveşte de moarte un suflet.

Numere 35:30 „Every fatal striker of a soul should be slain as a murderer at the mouth of witnesses, and one witness may not testify against a soul for him to die."
- Oricine loveşte de moarte un suflet să fie omorât ca ucigaş pe baza declaraţiei martorilor, dar un singur martor nu poate depune mărturie împotriva unui suflet pentru ca acesta să moară.

Iosua 2:13, 14 „And YOU must preserve alive my father and my mother and my brothers and my sisters and all who belong to them, and YOU must deliver our souls from death." At that the men said to her: "Our souls are to die instead of YOU people! If YOU will not tell about this matter of ours, it must also occur that when Jehovah gives us the land, we also shall certainly exercise loving-kindness and trustworthiness toward you."
- Lăsaţi-i în viaţă pe tatăl meu, pe mama mea, pe fraţii mei, pe surorile mele şi pe toţi ai lor şi scăpaţi-ne sufletele de la moarte". Bărbaţii aceia i-au zis: „Să moară sufletele noastre în locul vostru! Dacă nu veţi dezvălui fapta noastră, ne vom purta şi noi cu bunătate iubitoare şi cu fidelitate faţă de voi când Iehova ne va da ţara".

Iosua 11:11 „And they went striking every soul that was in it with the edge of the sword, devoting [them] to destruction. No breathing thing at all was left over, and he burned Haʹzor in the fire."
- Şi ei au lovit cu ascuţişul sabiei toate sufletele din el, nimicindu-le. N-a mai rămas nimic din ce avea suflare şi a dat foc Haţorului.

##De ajuns cu cele din Scripturile Ebraice, imi e lene sa le scriu pe toate :)) Hai la Scripturile Grecesti Crestine

Reference Bible
Matei 2:20 „and said: "Get up, take the young child and its mother and be on your way into the land of Israel, for those who were seeking the soul of the young child are dead."
- şi a zis: „Scoală-te, ia copilaşul şi pe mama lui şi du-te în ţara lui Israel, fiindcă aceia care căutau să ia sufletul copilaşului au murit".

Matei 10:28 „And do not become fearful of those who kill the body but cannot kill the soul; but rather be in fear of him that can destroy both soul and body in Ge·henʹna."
- Să nu vă fie frică de cei care ucid corpul, dar nu pot ucide sufletul, ci temeţi-vă mai degrabă de cel care poate să distrugă atât sufletul, cât şi corpul în Gheenă!

Matei 3:4 „Next he said to them: "Is it lawful on the sabbath to do a good deed or to do a bad deed, to save or to kill a soul?" But they kept silent."
- Apoi i-a întrebat: „Este permis în sabat să faci o faptă bună sau o faptă rea, să salvezi un suflet sau să-l omori?" Dar ei tăceau.

Luca 6:9 „Then Jesus said to them: "I ask YOU men, Is it lawful on the sabbath to do good or to do injury, to save or to destroy a soul?"
- Atunci Isus le-a zis: „Vă întreb: Este permis în sabat să faci bine sau să faci rău, să salvezi un suflet sau să-l omori?"

Luca 17:33 „Whoever seeks to keep his soul safe for himself will lose it, but whoever loses it will preserve it alive."
- Cine caută să-şi păstreze pentru sine sufletul în siguranţă îl va pierde, dar cine îl va pierde îl va păstra în viaţă.

Ioan 12:25 „He that is fond of his soul destroys it, but he that hates his soul in this world will safeguard it for everlasting life."
- Cine îşi iubeşte sufletul îl distruge, dar cine îşi urăşte sufletul în această lume îl va ocroti pentru viaţa veşnică.

Faptele 3:23 „Indeed, any soul that does not listen to that Prophet will be completely destroyed from among the people.’"
- Da, orice suflet care nu va asculta de Profetul acela va fi distrus din mijlocul poporului».

Romani 11:3 „Lord, they have killed thy prophets, they have digged down thine altars; and I am left alone, and they seek my life."
- Doamne, ţi-au omorât profeţii, ţi-au dărâmat altarele! Numai eu am mai rămas şi ei caută să-mi ia sufletul."

Evrei 10:39 „Now we are not the sort that shrink back to destruction, but the sort that have faith to the preserving alive of the soul."
- Noi însă nu suntem din aceia care dau înapoi spre distrugere, ci din aceia care au credinţă spre păstrarea sufletului în viaţă.

Apocalipsa 8:9 „and a third of the creatures that are in the sea which have souls died, and a third of the boats were wrecked."
- o treime din creaturile care sunt în mare şi care au suflete au murit şi o treime din corăbii au naufragiat.

##American Standard Version

Iacov 5:20 „let him know, that he who converteth a sinner from the error of his way shall save a soul from death, and shall cover a multitude of sins."
- să ştiţi că acela care îl întoarce pe un păcătos de la calea lui rea îi va salva sufletul de la moarte şi va acoperi o mulţime de păcate.

Apocalipsa 16:3 „And the second poured out his bowl into the sea; and it became blood as of a dead man; and every living soul died, even the things that were in the sea."
- Al doilea şi-a vărsat cupa în mare, iar ea s-a făcut sânge ca de mort şi orice suflet viu a murit, da, lucrurile din mare.

Sa mai adaug ceva, termenul ebraic si cel grecesc redat prin „suflet" a fost tradus prin „fiinta", „faptura" sau „viata" in majoritatea traducerilor ale Bibliei, si pe buna dreptate, asta semnifica. Sunt versete unde scrie in unele Biblii „I-a luat sufletul" iar in altele, aceelasi text „I-a luat viata". In alte Biblii scrie „Suflet mort" in alte „corp mort/cadavru". Vezi daca te rezumi doar la o traducere a Bibliei, si aia romaneasca. Tre sa recunosti, cea ortodoxa nu e perfecta, in unele puncte fiind intrecuta de cea Cornilescu, la altele fiindu-i superioara, dar ti-am zis un dezavantaj al ei. Intreaba-te de ce in cea Ortodoxa scrie in Faptele 2:30, 31 ca Isus a fost in „iad", si in cea Cornilescu ca a fost in „mormant"? :) Milane, eu am studiat destul de mult Biblia, m-as pune sa-ti explic multe lucruri daca n-ai fi asa de arogant si intolerant. Ti-am scris in mesaj despre umilinta, ai capacitate, pacat ca e irosita. Nu iti poti imagina ce foloase ai fi tras folosind-o cum trebuie.

Legat de Reference Bible, n-o mai gasesti online, are vechime destula. In Scripturile ebraice aparea in locul tetragramei din manuscrisele originale Jehovah, insa in cele grecesti nu. Asta, American Standard Version o mai gasesti online, e mult mai populara.
In King James daca citesti Ezechiel 18:4 sau Matei 10:28 scrie la fel de sufletul care moare.

Poftim link spre American Standard Bible

http://www.biblestudytools.com/search/?s=bibles&q=soul&t=asv&c=all

Uite in schimb, daca n-am gasit Reference Bible, King James Bible

http://www.kingjamesbibleonline.org/search.php?hs=1&q=soul

De asemenea, remarca Geneza 9:4 unde sufletul e pus in legatura cu sangele, sangele fiind viata, nu cu ceva imaterial, impermeabil. In multe locuri apare „cut off" cu referire la suflet, baga termenii astia la translate, iti v-a da „nimicit" si „distrus". Citeste o Biblie care face diferenta intre suflet si spirit. Daca mai vrei, iti las toate versetele care spun despre suflet ca fiind muritor, ca animalele sunt suflete, si in Biblie mai apare scris „suflete moarte" si „suflete vii". Stai ca trag un ochi in Biblia Ortodoxa :)

Uite ce spune in Geneza 30:38
„Cine îşi va face asemenea amestec, ca să afume cu el, sufletul acela se va stârpi din poporul său"." - cauta termenul starpi in dictionar, sa vezi ce spune;)

Sau Geneza 31:14 si multe altele din Tora;) E greu de inteles Biblia Ortodoxa, limbajul este de acum vreun secol-doua dupa mine, mai bine o intelegi traducand la translator dintr-o Biblie in engleza in romana. Cornilescu e parca mai usoara la limbajul folosit. In fine, poftim si link-ul de la Biblia Ortodoxa

http://www.bibliaortodoxa.ro/cautare.php?text=suflet&carte=-3

Uite, Biblia Cornilescu, si ce spune ea despre suflet in Geneza 12:13. Exodul 1:5 spune de sufletele iesite din coapsele lui Iacov. Nu are cum sa se refere la ceva imaterial, invizibil, de domeniu spiritual. Numerele 9:13 spune despre sufletul nimicit. In fine, tie iti e lene sa te documentezi singur, am facut-o eu. Stiu ca va fi degeaba dar oricum, mi-a facut placere sa revad lucrurile. :) Data viitoare cand vrei sa ma mai contrazici, sa-mi explici cum un om poate face suflete sa-i iasa din coapsele lui (sigur ai auzit de faptul ca copilul e rodul pantecelui mamei lui, si al coapselor tatalui lui, si in Exodul spune de sufletele iesite din coapsele lui Iacov. Oare se divide sufletul? Sau celulele?) sau sa-mi explici cum de au fost nimicite cand incalcau legea Mozaica de catre oameni, si ce se intampla cu sufletele animalelor, merg si ele in „rai" sau „iad" din moment ce is nemuritoare conform definitiei tale. Incearca sa intelegi lucrurile, si dupa sa comentezi ceva, sau daca nu esti sigur, mai bine intreaba, sa nu vorbesti aiurea.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Uitasem de Biblia Cornilescu, sa-ti dau link-ul :)

https://www.resursecrestine.ro/cauta/suflet/16/versete

Precizez inca odata ca din partea ta ma astept sa intelegi gresit lucrurile cum ai facut recent, in Biblii unde apar termenii ebraici si grecesti cu referire la suflet, a fost tradus prin corp, faptura, fiinta etc. si nu prin suflet, decat in unele pasaje. Citeste tot, data viitoare sa nu mai deschizi subiectul cu treaba asta.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ceea_ ce vad in continuare ca nu vor sa recunoasca "martorii lui Iehova" sunt manualele de litereatura, de limba romana de la clasele a XII-a pana la clasa a III-a, acolo unde se vorbeste despre cuvintele polisemantice -cu mai multe sensuri.
Biblia contine o MULTITUDINE de astfel de cuvinte - motiv pentru care nerecunoasterea unui aspect fundamental precum acesta conduce la
EREZII CRUNTE - lucru care se si intampla in doctrina "martorilor".

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5).
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Am uitat sa mai mentionez ceva. Sa luam definitiile tale. Presupunand ca tu prin "suflet" te referi la constiinta si nu la acel ceva care este nemuritor sau whatever definitii ciudate ai tu de gand sa folosesti. Hai sa zicem ca pentru tine "sufletul" este constiinta si "spiritul" este acel ceva bla bla bla. Ai prins ideea.

Stii ce inseamna asta nu? Ca in primul tau comentariu ai aberat si ai raspuns pe langa subiect deoarece userul respectiv nu intreaba de constiinta ci de "acel ceva bla bla bla".

Practic primul tau comentariu este ceva de genul :

X - Merele sunt bune?
Y - Nu deoarece perele au un gust naspa.

Irelevant.

Zi-mi si mie de unde ai tras legatura asta dintre constiinta si reincarnare si cum ai ajuns la concluzia ca fara constiinta, reincarnarea este imposibila. Restul animalelor au asa ceva? Insectele au asa ceva? Ce intelegi tu prin reincarnare? Poti zice si ce intelegi prin constiinta (nu de alta dar aparent tie iti place sa aberezi iar cand cineva iti zice ca dai cu stangul in dreptul te ascunzi in spatele unor "da eu folosesc alte definitii").

Nu o arde tupeist ca nu ai cu ce. Stai linistit in banca ta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu o ard tupeist? Cine e arogant aici? Care-i faza cu superioritatea asta de care dai dovada? Greu de inteles niste lucruri marunte? Am zis ca ar fi posibila doar daca... insa lipsesc factorii care fac posibila reincarnarea, am enumerat doar un motiv in primul raspuns. Din cate imi aduc aminte, esti un sustinator al reincarnarii. Si ce treaba are constiinta cu reincarnarea? Ramai la un subiect, de unde scoti atatea? Irelevant esti tu. Pentru 6 randuri de cuvinte o lungesti atata. Pff, si tot tu te dai inteligent, cand de fapt tu nu ai inteles o iota aproape. Nu ma chinui sa iti explic, nu-ti datorez explicatii doar pentru ca esti capos. Si apropo, in cazul in care sustii reincarnarea, nu te face asta un credincios? Ti-am zis un pic mai sus, din cate imi aduc aminte dintr-o intrebare de acum cateva luni, sustineai reincarnarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu sunt sustinator al reincarnarii dar cunosc destule chestii legate de diverse religii incat sa iti raspund si tie cand faci afirmatii idioate cat si altor persoane din diverse perspective. Daca te vad pe tine ca faci afirmatii idioate legate de reincarnare si "suflet" ma pot lua de tine din perspectiva unei persoane care are convingerile respective. Daca vad un musulman ca face afirmatii idioate legate de crestinism, pot sa-i raspund din perspectiva unui crestin. Am facut de multe ori chestii de genul.

"nu te face asta un credincios"... nu pentru ca nu o sustin.

Daca tu faci afirmatii gen "reincarnarea nu exista", eu pot sa discut cu tine din perspectiva unuia care crede in reincarnare si sa-ti pun diverse intrebari legate de acel subiect si sa pornim o discutie.

Cum am zis si mai sus, eu sunt neutru dar pot sa port discutii din perspective diferite. Vezi raspunsul premiat. Acel user a zis ca nu exista reincarnare si ca ai doar o singura viata. De unde stie asta? Pe ce se bazeaza? Afirmatiile bazate pe favoritism si ignoranta nu merita sa fie premiate.

La fel si tu, ai inceput sa aberezi iar acum incerci sa te scoti zicand "da eu folosesc alti termeni". Bun, tu problema ta ce termeni folosesti dar userul de mai sus a intrebat o chestie simpla si directa. Raspunsul tau dupa cum am zis mai sus, este ceva gen :

X - Ce culoare are iarba?
Y - Cartof.

Ti-am pus niste intrebari simple si vad ca eviti sa raspunzi la ele :

Zi-mi si mie de unde ai tras legatura asta dintre constiinta si reincarnare si cum ai ajuns la concluzia ca fara constiinta, reincarnarea este imposibila. Restul animalelor au asa ceva? Insectele au asa ceva? Ce intelegi tu prin reincarnare? Poti zice si ce intelegi prin constiinta (nu de alta dar aparent tie iti place sa aberezi iar cand cineva iti zice ca dai cu stangul in dreptul te ascunzi in spatele unor "da eu folosesc alte definitii").

Daca nu stii despre ce vorbesti, stai linistit in banca ta. Primul tau raspuns are exact aceeasi valoare ca raspunsul premiat (adica 0).

"dintr-o intrebare de acum cateva luni"... si daca iti mai aduci aminte, in acea postare ai dat dovada ca habar n-ai cu ce se mananca reincarnarea.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, unii neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@danut

"Biblia nu sustine acest lucru"... biblia nu, dar alte religii da.

"Nu exista reincarnare"... ei bine, eu zic ca exista deoarece scrierile religioase din alte religii spun ca exista. Ia-o p'asta.

"pentru ceea ce sustine Crezul Ortodox, Marea Judecata sau Judecata Finala de"... GRESIT. "Conform religiei", dupa ce mori, daca ai murit eroic ai sanse sa ajungi alaturi de Odin.

"Judecata Finala"... nu exista deoarece scrierile hinduse nu sustin asa ceva. Ia-o p'asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul am o unghie "reincarnata" la picior. Deci da, exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni de aici nu stie, de fapt e gresit spus, nimeni din lumea asta nu stie daca exista sau nu. Daca ar exista oricum reincarnarea ar fi aiurea sa iti aduci aminte de viata anterioara, de tot ce ai trait inainte, chit ca ar fi foarte interesant dupa parerea mea... ar fi si urat, te-ai gandi numai la asta.

| miaaaaauuu a răspuns:

Da, și exista metode prin care îți poți recupera amintirile din viețile trecute

| Mayhem666 a răspuns (pentru miaaaaauuu):

Serios? Lumineaza-ma si pe mine, te rog! rolling on the floor

| Makechau a răspuns:

Reincarnarea exista! Daca ar fi doar viata, apoi moarte infinita, ce rost ar mai avea viata? Sufletul NU moare, se reincarneaza pentru a acumula tot mai multe informatii. Sensul vietii este cunoasterea, intr-o singura viata nu poti cunoaste tot, de aceea te nasti iar si iar.