| dop34555 a întrebat:

sad
M-am apucat sa fac portofoliu la Religie si m-am gandit sa scriu ceva despre Dumnezeu.Am intrat pe wikipedia si am scris astabig grinumnezeu este fie termenul prin care se face referire la divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste avraamice: iudaism, creștinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de „divinitate, zeitate, zeu/zeiță". În general se poate determina la care dintre cele două sensuri se face referire într-un text prin faptul că în prima sa accepțiune termenul este scris cu majusculă, iar în cealaltă cu literă mică.

În primul sens, termenul „Dumnezeu" corespunde tetragramei ebraice YHWH, ce este un acronim; transliterarea acestei tetragrame mai cunoaște și formele YHVH, JHVH sau JHWH. În lipsa altor precizări, în vorbirea curentă „Dumnezeu" desemnează Dumnezeul evreilor, al creștinilor și al musulmanilor.
Dupa aceea mi-am dat seama ca ceva nu e bine,nu scrie ce trebuie despre El. Am strans foaia,si am taiat textul.
Dar mi-e frica, nu stiu ce sa fac cu foaia. sad e pacat s-o arunc? Am facut un pacat ca am increțato si ca am taiat textul? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Nu e nici o problema. E pur și simplu o foaie. Cât de YHWH aceasta este tetragrama numelui lui Dumnezeu. În romana acest nume îl găsești sub forma Iehova sau Iahve.

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ba scrie ce trebuie dar ai fost tu prea rău îndoctrinat.

| AC4S4 a răspuns:

Nu e pacat, stai calm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este. Este pacat ca ai irosit o foaie cu asa ceva.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu e păcat

| Nitroblast a răspuns:

Nu, e doar o foaie cu informatii luata de pe net, nu e un text biblic sau o pagina din Biblie. Daca tot nu te lasa constiinta, da-i foc, asa cum se face cu anafura uscata si cu sticlele in care a fost aghiasma.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Nitroblast):

Dar anafura nu se ingroapa la radacinile copacilor?

| Nitroblast a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ba...da, asa e, hartia in care era anafura se ardea, greseala mea, anafura se ingroapa.

| Falconcap a răspuns:

Ce ar trebui sa scrie despre El?