| Robert1STAR a întrebat:

Ma numesc Robert si am 15 ani, sunt creștin si mă tot bate capu cand cresc sa ma fac Preot dar sunt in Germany si nu stiu ce sa zic are ceva daca eu sunt ortodox si ma fac preot in Germania? Va rog da-ti-mi un raspuns... Mulțumesc

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai mai putini prosti care sa cotizeze ca orbii la sutana ta, in rest toate bune.

| anonimg a răspuns:

Mai inainte de a te face preot, cauta sa-L cunosti personal pe Dumnezeu; sa ai o relatie cu El. Altfel dar, cum poti conduce pe cineva la Hristos daca tu insuti nu Il cunosti?
Orice om care Il cunoaste pe Dumnezeu va iesi din randurile ortodoxiei; "caci Mantuirea vine de la iudei." (Ioan.4:22) Asadar, care sunt iudeii de astazi? Care este poporul lui Dumnezeu? Ortodocsii? Ortodocsii nu se declara ca ei sunt poporul lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Si romanii de acolo au nevoie de preoti ortodocsi... happy

| milan9 a răspuns:

Nu lua in considerare dumele unui sectant adventist ca o sa te doara capul toata saptamana.
- in mintea lui @anonim ori e intuneric bezna ori doar se preface ca e... Dupa "filosofia" lui de secta ar exista incompatibilitate intre poporul roman si crestinism doar pentru ca "mantuirea vine de la iudei"?
- Pentru un om normal intrebarea aceasta este lipsita de relevanta: "Care sunt iudeii de astazi?" (!?!) - Cine zice primul ala e, nu? Daca membrii vreuneia din cele 42000 de secte ar spune ca au coborat de pe planeta "Uagadugu" asta inseamna ca e chiar adevarat? Sau daca acea secta sustine ca este "poporul lui Dumnezeu" are cumva dreptate sau este doar o ieftina mascarada?
"Ortodocsii nu se declara ca ei sunt poporul lui Dumnezeu" spune un sectant pe considerentul stupid ca "cine zice ala e". Or fi apucat adventistii sa zica primii acest lucru dupa 2000 de ani crestinism, atunci cand au aparut ei nascuti din viclesug si falsitate.

Biserica Ortodoxa este Biserica Noului Testament, iar apostolii nu trebuiau sa spuna nici o parola de genul ca sunt "poporul lui Dumnezeu" pentru a fi astfel. Ei erau "poporul lui Dumnezeu" in virtutea unicitatii Bisericii!

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| Holiday a răspuns:

Te poti face si acolo preot, doar ca s-ar putea sa fii un preot somer, aia de acolo si-au dat mult mai repede seama cum stau lucrurile cu aberatiile religioase, si s-ar putea sa nu mai fie fraieri care sa-ti asculte povestile.

| AwaZoh98 a răspuns:

Te poti face preot si in "Germany". Normal ca poti, cum sa nu poti!winking

| justinko a răspuns:

De fapt,, anonim,, vreau ca sa stii ca religia ortodoxa este dreapta si aparata de Dumnezeu. Oare nu SF apostol Andrei a intemeiato? Ba da.

| AlexanderB a răspuns:

Dragă Robert,

Bineînțeles că poți să fii preot ortodox în Germania dar, studiile teologice tot în România trebuie să le faci (nu știu să existe Facultate de Teologie Ortodoxă în Germania).
Îți doresc mult spor pe calea pe care vrei să apuci! happy