| Robert1STAR a întrebat:

Cred ca intrebarea asta n-are logica dar eu vreau sa stiu.
Daca eu sunt ortodox si sunt in Germany pot sa ma pocaiesc in Germania? Sau este biserici de pocainta sau...,?
Nu rade-ti de mine dar sunt copil.
Dau funda!

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te poti pocai si in ortodoxie. Asta inseamna sa respecti punct cu punct canoanele.

| RAY a răspuns:

Pacat ca intra tot felul de persoane in Germania

| Fatamuntilor a răspuns:

Da,Robert,poti imbratisa orice religie vrei, atata timp cat consideri ca bine pentru tine.
Oricum, daca esti copil ai timp sa te gandesti, sa studiezi si sa hotaresti!

| milan9 a răspuns:

Se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.

Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt...

| milan9 a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa poti gasi vreo Biserica Ortodoxa acolo.

| Holiday a răspuns:

"Cred ca intrebarea asta n-are logica dar eu vreau sa stiu."

Intrebarea, ca intrebarea, dar sigur dorinta ta de pocaiala n-are nici o logica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robert? a te pocai inseamna ca poti ramane ortodox, si sa nu mai pacatuiesti.astfel va muri omul pacatos din tine si se va naste omul nou care traieste pentru Dumnezeu Isus Hristos si duhul sfant.asta inseamna pocait; nascut din nou.adica omul nepacatos.

| Robert1STAR explică (pentru anonim_4396):

Pai asta doresc happy eu as vrea sa ma fac si preot.
Si chiar daca n-am facut pacate sau am facut nu conteaza, vreau sa fiu 'copilul lui D-zeu happy

| Alphawolf a răspuns (pentru Robert1STAR):

"vreau sa fiu 'copilul lui D-zeu"

D-zeu trebuie sa existe ca tu sa poti fi copilul lui. Inainte de toate asigura-te ca el exista, altfel risti sa fii copilul "nimanui".

| Robert1STAR explică (pentru Alphawolf):

Frate, eu am mai citit am mai vazut videoclipuri. Si eu sa nu te mint.l-am vazut pe satana, mama era credincioasa si o venit speriata langa mine cu CRUCEA si a disparut satana nu te mint am vazut din crucea aia o lumina puternica deci... Nu glumesc, cand ma-n chin noaptea simt asa o caldura si o dragoste. Eu cred ca el exista! Citeste si tu BIBLIA!

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA, Mântuitorul Hristos a transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii).

| Alphawolf a răspuns (pentru Robert1STAR):

Ok, crezi ce vrei...

PS: Tu nu erai niciunde(probabil nici macar in proiect) cand citeam eu Biblia.

| Holiday a răspuns (pentru Robert1STAR):

" Si eu sa nu te mint.l-am vazut pe satana, mama era credincioasa si o venit speriata langa mine cu CRUCEA si a disparut satana nu te mint am vazut din crucea aia o lumina puternica deci..."

Ne zici si noua cum arata Satana, unde era si ce facea in timp ce voi foloseati crucea pe post de lanterna?

| Delmoniko a răspuns:

Dupa ce citesc raspunsurile unora ca Jorpalul si milan9, unul cu o intelepciune desprinsa dintr-un put al gandirii subteran sapat foaaarte adanc, iar altul cu citate clare si specifice din biblii, ma intreb ce dracu ar mai fi de spus.
Esti doar un copil, foarte usor de infulentat. Ceea ce ai experimentat se cheama episod de mysticism si delir mistic cu urmatoarele trasaturi:
•Un mod eronat de judecata care domina gandirea bolnavului si ii modifica in sens patologic comportamentul;
•Impenetrabila la contraargumente logice, imposibil de confruntat in ciuda contradictiilor evidente cu realitatea;
•Incompatibila cu o atitudine critica, bolnavul fiind incapabil sa-i recunoasca esenta patologica.
Pune mana si citeste. Lasa prostiile la varsta asta. Traiesti in Germania, cultiva-te, du-te la scoala, la muzee, invata, documenteaza-te, cauta raspunsuri. Apoi cerne-le.

| CommonSense a răspuns:

"dar sunt copil"

Si te gandesti la pocainta? Pschhh...