| Geanin a întrebat:

Mai exact categotie Religie. Eu sunt Crazy, CrazyKid, CrazyKidd44.
Scuze pentu porcaria de mai sus. happy :3

Deci cine sunt iluminati? Sunt atei, sunt satanisiti sunt crestinopati? Ce sunt? De ce multa lume ii blameaza. Ce simbolizeaza tiunghiul echilateral cu ochiul in el. Am vazut acest semn si intr-o biserica. Deci cine imi poate explica cine sunt. Ce sunt? Sunt un fel da alchimistii ai epoci medievale, sunt ca renastentistii sau ca iluministi ( complet ata treaba fata de iluminati ei au tait in seclul 18 ). Deci cine sunt?

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Illuminati sunt masoni/francmasoni care resping religia. Toti retardatii ii considera satanisti si alte porcarii...
In fine, masoneria tine numai de cunoastere iar piramida cu un ochi reprezinta cunoasterea(mai au o bufnita drept simbol reprezentand tot cunoasterea).
Ii blameaza fiindca illuminati conduc lumea din umbra(dar totul tine de teoria conspiratiei). Masonii conduc de fapt lumea iar illuminati se presupune ca fac la fel, doar ca in secret. Sunt considerati satanisti fiindca au niste simboluri(si ritualurui) oculte.

Sa-ti spun ceva interesant:
Daca intri in casa unui om mai instarit vreodata(sau intr-o camera mai mare) si vezi pe jos un model cu patrate/triunghiuri albe si negre sa stii ca s-ar putea ca persoanele ce locuiesc acolo s-ar putea sa fie illuminati. Desigur, teoria conspiratiei.

In fine, exista semne illuminati si in industria muzicala(si in cea romaneasca:Andra, Cobron):Eminem(RAIN MAN in special), Lil Wayne, 50 Cent, Rihanna, Nicky Minaj, Michael Jackson(se presupune ca a murit din aceasta cauza), 2Pac(idem cu Michael Jackson), etc.

In fine, totul este foarte ciudat si iiluminati au fost scosi in afara legalitatii prin 1900 desi masoneria este "legala" si dispusa la rangurile inalte ale societatii. America a fost descoperita de masoni...
Nu stiu daca mai exista illuminati dar exista loje masonice si in Romania.

| Geanin explică (pentru ErrorFound):

Dar dupa parerea ta, personal. Ce daracu se enrveaza toti crestinopati din cauza la asta. Ce e asa rau. Auzi ca sunt oameni rai sau nu stiu ce. Sa se vada pe ei si istoria lor dupa aceea sa mai zica.

11 răspunsuri:
| Geanin explică:

A da si ca sa fie subiectul mai interesant pe fundal http://www.youtube.com/watch?v=ydL4TrO-51A

| dracu14 a răspuns:

Daca errorfound a dat un raspuns rational eu vreau sa incep cu teoria conspiratiei
illuminati sunt o grupare secreta ce-si are originea in fratia sarpelui, o grupare straveche din summer care au luat contact cu extraterestrii numiti annunaki
Ei controleaza economia mondiala si manipuleaza oamenii prin massmedia, televiziune si religie
daca-ti place teoria conspiratiei mai poti citi de aici https://sites.google.com/site/gabonesteoriaconspiratiei/iluminati

| Mikhtarian a răspuns:

Salut,eu sunt Mikh, Mikhtari, Mikhtarian.
Sunt oameni importanti cu multi bani, care controleaza anumite evenimente pentru binele lor.
Au luat niste simboluri care le-au asociat cu numele lor, acele simboluri inseamna ceva.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Eu din cate am inteles, sunt niste satanisti, iar triunghiul acela de care spui tu, e un semn de-al lor. Acum, depinde de clanurile lor. Am citit foarte putin, spre a-i intelege. Eu sincer, imi place sa aud fel de idei, insa mi-e tare greu sa le pun cap la cap, ca iese un amalgam de prostiilaughing.

| Geanin explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Tu esti atee?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Geanin):

Nu draga, ce te-a facut sa crezi asta?happy

| Geanin explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Eu sunt ateu. Si nu am nimic cu iluminati chiar daca apar in reclame, filme etc. Dar eu nu ma crizez cu din astea avand in vedere ca sunt ateu.Dar crestinopati tot ii judeca. Si ma enerveaza,

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Geanin):

Pai si voi ateii ne judecati prost pe noihappy.

| ErrorFound a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Nu suntem obligati sa oferim respect unor lucruri care ni se par gresite/stupide.

| RisenLight a răspuns:

Daca chiar vrei raspunsul corect acela ar fi acesta :
Masonii, Iluminatii sau cum vrei tu sa le spui sunt adunari compuse din elitele intelectuale ale lumii precum initial cand s-a format aceastea cuprindeau cei mai destepti oameni ai acelor vremuri.
Interesant este ca initial juramantul pe care il depuneau pentru a intra in aceste adunari se facea cu mana pe biblie (acest lucru nu este o parere personala ci un fapt real care mi-a fost spus de un profesor universitar de istorie cu doctoratul luat care a extras acest lucru pe baza marturiilor scrise de masonii acelor vremuri.Acest profesor ca sa stiti si voi a fost initial ateu, convertit insa la ortodoxie spunand el pe baza a mai multor evidente istorice, vreau insa ca numele acestuia sa ramana anonim caci numele lui nu ar fi tocmai placut sa il postez).Un lucru la care vreau sa ajung este acesta : Cum se face ca elitele intelectuale ale acelui secol recunosteau puterea lui Dumnezeu?
Simplu masoneria nu avea legatura initial cu ritualuri sau alte lucruri oculte ci erau pur si simplu conferinte ale celor mai inteligenti oameni ale acelor vremuri.
Simbolurile masonice si alte tampenii de acest gen mi se par simple aiureli care doar deviaza lumea de la adevarata esenta adica multele descoperiri pe care aceste elite le-au facut fara sa le fi impartasit cu nimeni.
Triunghiul cu ochi in el este un simbol celebru dar este totusi unul crestin simbolizand ochiul atotvazator al lui Dumnezeu (ochiul spus metaforic).
Filmuletele alea penibile cu o gramada de simboluri si tampenii au rolul de "a informa" prin dezinformare.
Asa ajungand la tratarea unui simbol crestin ca un simbol masonic "malefic".
Precum am repetat de habar nu am cate ori in comment-ul meu concluzia este ca Masonii sau Iluminati sau cum dracu' vrei sa ii numesti sunt doar elitele intelectuale ale societatii care au dorit mai multa putere