| Geanin a întrebat:

De ce oare crestini sunt mai "suparati " pe atei decat pe satanisiti?

Răspuns Câştigător
| Gutman a răspuns:

Pentru simplul motiv ca ateii isi pot argumenta parerile cu adevaruri bazate pe Stiinte si pe realitate!
Si se stie ca NIMIC nu-l supara mai tare pe mincinos ...decat ADEVARUL!

29 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Infinity, un polinezian care nu a auzit niciodata de Dumnezeu sau Hristos, stie ca Dumnezeu exista?

| Dandanache a răspuns:

Deci tu nu ai o problema cu toti oamenii, sau cu toti ateii, cu cu apostatii si inversunatii in necredinta.

| RAY a răspuns:

Ba sa stii ca majoritatea dintre noi consideram satanisti copii fara minte, nu ne batem joc de crestini, exprimarea libera nu-i bataie de joc, acuma sa fim seriosi daca romanii nu se jignesc nu sunt romanii ce naiba

| M25M a răspuns:

Mda... nu ai ceva de vazut pe Disney Channel?

| Exilee a răspuns:

Cine a zis asta? Nu e nimeni suparat pe nimeni. Aici toti discutam in pace si liniste happy

| Geanin explică (pentru Exilee):

Ma refer si in viata reala nu numai in categoria Religie TPU!

| svartirhimnar a răspuns:

Eu sunt creştină şi n-am nimic cu ateii, ba chiar le dau dreptate la unele lucruri pe care le spun.

| svartirhimnar a răspuns:

Ateii nu cred în nimic, sataniştii afirmă existenţa lui Dumnezeu, chiar dacă nu I se roagă.

| DiamondEyes a răspuns:

Adica eu de fapt cred in zeul imaginar, dar vreau sa ma dau mare ca, nu cred doar pentru amuzament sau trend?
Aa, sau mint cand spun ca nu cred, dar de fapt eu cred. Cat ti-a luat sa gandesti raspunsul asta?

| Aiwendil a răspuns:

Eu nu am nicio problema cu ei.Treaba lor ce fac si ce cred.

| Dumniezău a răspuns:

Adevarul? si care este acela, ma rog?

| BogdanVasc a răspuns:

Deoarece satanicii sunt mai crestini decat crestinii, in sensul bun al cuvantului.
Uite:
Cele 11 legi satanice sunt 90% asemanatoare cu cele 10 porunci biblice:

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.
2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.
3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.
4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.
5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.
6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.
7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.
8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.
9. Nu face rau copiilor mici.
10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.
11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.

Satanistii cred in Dumnezeu, dar se inchina "Satanei", in schimb ce ateii nu cred in Dumnezeu, asta e problema.
Funda?

| BlackSulphur a răspuns (pentru BogdanVasc):

Satanistii NU cred in dumnezeu. De unde naiba le tot scoateti ma?

| Geanin explică (pentru BlackSulphur):

Eu credeaam ca satanisti cred in dumnzeu. Pentu ca ei se roaga lui satana impotriva lui Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdanVasc):

Nu cred, in dumnezeu, pai fratiilor, in ultima saptamana s-a discutat de satanism si tot nu pricepe-ti nimic?

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pai si in ce cred satanistii, omule? Care este rostul lor, bisericii lor, religiei lor? Nu cumva vreti si subventii de la stat? Intreb toate astea deorece vad ca satanistii sunt confundati cu ateistii. Nu e deloc tot una.

| Alphawolf a răspuns (pentru BlackSulphur):

Am vazut intrebarea, ea m-a revoltat. Mi-am si spus parerea la ea. In acea intrebare se pune satanismul in aceeasi oala cu "ateismul". Satanismul, in opinia mea, este o inventie de doi bani.

| BogdanVasc a răspuns (pentru BlackSulphur):

Hmm... daca satanistii cred in Satana, Satana fiind creat de Dumnezeu mi se pare ca satanistii n-au alta teorie. Si nu mi se pare, majoritatea din orasul meu suntem Anti-Religie si le cunoastem pe toate teoriile, unite iese un rahat mare.

| BogdanVasc a răspuns (pentru gorlan):

Satana este un nume dat tuturor pacatelor, dat de religia catolica. Deci, practic si teoretic Satana nu este o persoana ("demon").

Satanistii nu inseamna nimic, doar o grupare de oameni care sunt IMPOTRIVA lui Dumnezeu. Insa, ateii (ateu sg. provenit tot de la catolici) sunt o grupare de oameni care nu cred in Dumnezeu.

Practic, satanistii cred in Dumnezeu, ateii nu.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanVasc a răspuns (pentru gorlan):

Sunt peste 20000 religii unice in Lume, fiecare crede ce vrea despre Satana. Eu am dreptul, drept de roman cu legitimatie, sa-mi creez o religie prin care sa spun orice, de ex.: ca "gorlan" este un Zeu mare care a creat 12 planete, si Base' este inamicul cel rau facut din bere cu alcool 50%.

P.S.: Mai demult ebraicii erau catolici, daca nu ma insel.

Răspuns utilizator avertizat
| Scarbo a răspuns (pentru BogdanVasc):

De unde stii tu ca satanistii cred in Dzeu laughing, ai fost satanist?
NU cred.

Satanismul nu este o "invenție creștină".

Satanismul nu înseamnă "malefic".

Satanismul nu este o reacție la creștinism.

Satanismul nu este despre sperietori, spiriduși, fantome, zombii, vampiri, monștrii de Halloween sau alte entități asemănătoare.

Satanismul Spiritual susține cu tărie toate învățăturile, cunoștințele, cercetările și gândirea liberă.

Satanismul a precedat creștinismul precum și celelalte religii cu sute și mii de ani.

Satanismul Spiritual este o religie iubitoare de viață.

Satan ne acceptă așa cum suntem, însă ne și îndrumă spre a avansa şi evolua la un nivel mult mai înalt.

Sataniștii spirituali sunt liberi să își trăiască viețile precum doresc - responsabilitatea pentru responsabil. Trăim după legi naturale și încurajăm pe fiecare să se dezvolte pe el înșiși la capacitatea sa maximă.

Satanismul își are bazele în religiile antice, care au precedat iudaismul, islamul și creștinismul cu sute și mii de ani.

Satanismul nu este despre moarte.

Satanismul Spiritual susține separarea bisericii de stat. Sataniștii nu împing și nu forțează Satanismul sau prozelitismul.

Adevăratul Satanism este despre înălțarea și împuternicirea umanității - aceasta a fost intenția Adevăratului nostru Creator, Satan.

Satanismul Spiritual nu pune limite în evoluția puterilor minții, cunoscute ca ''vrăjitorie'' sau ''magie''. Credem în dreptate și, precum adepții artelor marțiale sunt versați în folosirea Dim Markului și a altor aspecte ale Combatului fizic şi sataniștii spirituali trebuie să fie versați în Artele Negre ale ''magiei'', pentru zilele negre, în care vor avea nevoie de ele. Oamenii care nu sunt conștienți de aceste puteri sunt fără ajutor împotriva lor și a celor care le cunosc. Satan nu tolerează nedreptatea.

| BogdanVasc a răspuns (pentru Scarbo):

Omule, e logic. Odata ce ei cred in Satan, este logic ca cred si in Dumnezeu. Gandeste putin, oare nu Dumnezeu se zice ca l-a creat pe Satan?

| Scarbo a răspuns (pentru BogdanVasc):

Ce prostii vorbesti rolling on the floor. Ala e crestinism despre care vorbesti tu nu satanism. Te rog eu frumos ca in viitor sa nu mai faci asmenea confuzii, ca sa nu mai pari asa penibil.

| Enderman a răspuns:

EU n-am nimic cu nici o religie eu sunt cresitn si cred in Dumnezeu