| lazzaruss34 a întrebat:

Salut TPU! Mâine ar trebui sa îmi vina menstruația și trebuie să mă împărtășesc! M-am spovedit astăzi dar dacă mâine îmi vine nu mă mai pot împărtăși! Are ceva dacă m-am spovedit dar nu m-am împărtășit?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

E foarte bine ca te-ai spovedit. Nu trebuie neaparat sa te impartasesti. Adica e foarte bine sa o faci, dar dupa ce iti trece menstruatia.
Deci nu e nicio problema.

| lazzaruss34 explică (pentru CostinAlamariu):

Mulțumesc mult pentru răspunsul serios! Fundă!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru lazzaruss34):

Cu placere! happy

20 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu se tine cont de asa ceva. Este ceva prostesc. Mergi si fa ceea ce vrei tu sa faci, ca oricum nu stie preotul ca esti tu pe stop. Si dumnezeu nici atat. laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu-ti da cu parerea fiindca habar nu ai ce zici. Voi nici macar nu credeti ca impartasania este Trupul si Sangele lui Dumnezeu

| Aasdfghj a răspuns (pentru CostinAlamariu):

rolling on the floor) hahaha

Răspuns utilizator avertizat
| Aasdfghj a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Afla. Cum sa nu? Intra in transa si vorbeste cu dumnezeu si ii spune. Afla si firma absorbantului nu doar ca e la menstruatie.

| CIaudiu a răspuns:

Si de ce anume nu te poti spovedi? Faptul ca in popor este spusa o tampenie acum tu trebuie sa stai locului? Gandeste-te ca aceeasi populatie care iti baga prostiile astea pe gat nu crede in covid, spune ca vaccinul contine chip aka "Bil Geiț", ca stiinta si lumea este condusa de satan, ca exista o oculta mondiala Iluminati si masoneria care ne guverneaza pe toti, ca meciurile de la euro sunt masluite, ca persoanele LGBTQ+ trebuie sa moara deoarece nu sunt egale cu noi din punct de vedere rasial, si lista poate continua.
Nu scrie nicarieri in Biblie "fetito, esti la menstruatie, nu te primesc in biserica". Sa fie vorba oare de o interpretare gresita din alt pasaj? Pai vrei sa vezi nebunii din secta martorilor lui Iehova ce religie si-au dezvoltat tot din astfel de interpretari ocolitoare ale altor pasaje care fac referire la altceva?
Gestul conteaza. Daca Dumnezeu exista, va aprecia gestul tau, nu ca stai in loc caci treci printr-o perioada normala din viata unei femei pe care tot el a creat-o. Ce naiba, sunt ateu si trebuie eu sa punct punctul pe "i"? Si dupa va intrebati de ce n-am o parere buna despre religiosi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

De ce vorbesti fara sa ai nici cel mai mic habar de ce spui? Daca esti ateu stai locului si nu-ti da cu parerea cand vine vorba de credintele altor oameni.
Exista o explicatie teologica pentru care trebuie sa ne ferim de orice fel de sangerari cand ne impartasim, dar tu habar nu ai lucrurile astea.

Si mai ai si tupeul sa zici ca Dumnezeu "ar aprecia". Hai serios. Dumnezeu ar aprecia sa ne batem joc de Sangele si Trupul Sau fiindca nu putem astepta pana cand ni se opresc sangerarile?

Daca nu intelegi ceva stai la locul tau

| CIaudiu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Si care ar fi explicatia teologica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu ai nicio sansa, sunt spalati rau pe creier de religie de mici copii.

| Purec a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Care este explicatia teologica pentru care nu trebuie sa sangeram cand ne impartasim?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

Nu exista niciuna, exista doar in capul lui.
Ideea asta cu "nu ai voie in biserica daca esti in perioada menstuatiei" vine din trecut cand femeile nu se puteau proteja si pentru a nu face "mizerie" nu le era permis sa intre in Biserica iar daca intrau se considera ca fiind un pacat

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Purec):

Deoarece atunci când ne împărtășim Sângele lui Hristos se combină cu sângele nostru, intră în organismul nostru și face parte din noi. De aia e preferabil ca în ziua în care te-ai împărtășit să nu sângerezi deoarece vei sângera nu doar sângele tău ci și Sângele Domnului și atunci faci un sacrilegiu. De asta nu trebuie nici să scuipi măcar pana la sfarsitul zilei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

Vezi raspunsul meu de mai sus

| CIaudiu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cat de amuzant poate fi uneori faptul ca fiecare om are pareri diferite despre anumite lucruri si se jura ca ceea ce cred ei este adevarul absolut. Interesant este si modul de interpretare cu care lucreaza in a duce la nasterea unei pareri. Desi altii isi fac alte pareri PRIN ACELASI MOD DE INTERPRETARE, tot vorbim despre acelasi lucru si anume respingerea opiniilor celorlalti, si o sa inteleti despre ce am vrut sa spun cu asta ceva mai jos.
Din cate stim, femeile antice nu aveau nici tampoane, nici ob-uri, nici cupe menstruale, si nici macar nu purtau chiloti. Stiinta a dovedit ca sangele menstrual s-ar fi putut varsa oricand pe podea, iar varsarea de sange in biserica din cate stim este inacceptabila. De asemenea, cei vare se ocupau de curatenia spatiilor sacre nu voiau sa spele sangele altora deoarece contactul cu sangele era considerat ca fiind echivalent cu o afacere pacatoasa. Nu existau nici manusi de unica folosinta atunci. Iar din pricina tuturor acestor lucruri femeilor le-a fost interzis accesul in biserica in perioada in care erau la menstruatie. Drept compensatie li se spunea de asemenea ca este un avantaj pentru ele venit de la Dumnezeu, ca acesta le lasa sa se odihneasca.
Acum sa vorbim despre progresele stiintifice. Datorita acestuia, s-au dezvoltat lenjerii intime, tampoane, ob-uri, cupe menstruale si asa mai departe pentru a veni in ajutorul femeilor. Deci, nu mai e nevoie ca nimeni sa curete dupa nimeni, iar prin urmare mersul la biserica poate fi facut cu cea mai mare placere.
Iti mai aduci aminte acea povestioara cu femeia care suferea de o boala care ii provoca sangerare severa si cu toate acestea si-a facut drum prin multime pentru a se intalni cu Iisus si chiar i-a atins hainele? Iisus nu s-a suparat, ci din contra, i-a spus: "Credinta ta te-a salvat, femeie!"
Dupa parerea mea tu mergi pe o interpretare gresita. Nu mi-ai aratat niciun pasaj din Biblie unde scrie negru pe alb cu exactitate ca fetele si femeile care se afla in acea perioada nu se pot duce la biserica, desi menstruatia era bine stiuta in antichitate. Tu doar vi sa-mi arunci o argumentare nejustificata cu perceptia unor biserici. La fel pot sa-ti aduc si eu perceptiile altor biserici, cum ar fi cea catolica, pentru ca din cate stiu ei permit acest lucru inca de mult timp.
Totusi, daca mergem pe aceste interpretari si credem ca acesta este adevarul fara sa fi vorbit cu Dumnezeu, de ce respingi spre exemplu interpretarea martorilor lui Iehova cu privire la interzicerea transfuziilor de sange? Pana la urma si eu au argumentele lor solide care provin tot din biblie in mod indirect. Sau daca despre lucruri sunt total diferite, de ce menstruatia este acceptata de alte biserici chiar si din aceasta crestinatate?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

Sunt uimit de cât de departe ai fost de ce am spus eu. Efectiv nu te-a durut nici macar în cot să citești cuvânt cu cuvânt ce am spus. Sunt efectiv uimit. Teoria mea este că unii dintre voi suntenti niste boți care auto-generati un text de fiecare data cand comentati. Altfel nu îmi explic cum o persoana umană poate să ignore complet tot ce am zis si sa vorbeasca despre complet alta chestie.

Cum sa ti-o zic pe întelesul tau, ca sa prinda mesajul si astia mai înceți la procesor...

Nu vorbeam de mersul la biserica. Vorbeam de împartasanie. Strict de împartasanie. Unde am zis eu ca fata nu poate sa mearga la biserică? Unde ai vazut asa ceva? Cum poti sa vezi asa chiorâș? Ai un text negru pe alb in fața ta și habar nu ai ce am zis. Ești incredibil de încet la minte. Pune-ti ochelari si desfunda-ti mintea si invata sa citesti un mesaj de 40 de cuvinte. Pe bune!

Poate sa mearga la biserica cand vrea si daca e pe ciclu. Doar sa nu se impartaseasca. Ti-ai luat ochii de pe AliExpress? Mai ai garanția la ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CIaudiu):

Plecăciune tie, căruia ţi s-a făcut descoperit lucrurile acestea; întelepciunea(puterea) este cu tine. happy
Nu esti zeu dar cuvintele tale sunt de zeu.
Mai are rost sã iti pierzi vremea cu un mini-zeu, cu Schizo? Ca să nu zic cu un schizofrenic.
Intreaba-l numai daca are vreun fundament biblic pentru ceea ce afirma si declara si vei vedea cum prostia lui va muri fara sa lase urmasi.

| CIaudiu a răspuns (pentru anonim_4396):

E Heraclit. Isi schimba omul la nume... si a ajuns la unul care-l caracterizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unu la mana, spovedania nu e biblica.Isus e mijlocitorul intre tine si Dumnezeu.

Doi la mana, impartasania a fost instituita pentru a vesti moartea si invierea Hristosului pana la venirea Lui.(1 Corinteni 11:26)
Si ghici ce? Isus a venit.
https://www.tpu.ro/......u-mult-in/
Deci ce rost are sa ne mai impartasim?