| anonim_4396 a întrebat:

Conform teoriei martorilor lui Iehova numai 144.000 de persoane se pot împărtăși cu elementele Cinei Domnului! Iar acest număr s-a împlinit în anul 1935 spun ei! Dacă este așa, de ce atunci conform "Anuarului martorilor lui Iehova" (publicat de ei) numărul celor care se împărtășesc nu scade, ci crește?
De exemplu la comemorarea lor din anul 2011 s-au împărtășit 11.824, iar la comemorarea din 2013 s-au împărtășit 13.204?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Oare nu libertatea omului îl apropie pe acesta de Dumnezeu sau îl îndepărtează de Acesta? Introducem oare predestinatia? Îl acuzăm oare pe Dumnezeu de o astfel de nedreptate? Organizaţia iehovistă susţine în mod greşit că Biserica creştină ar fi fost limitată abuziv de Dumnezeu doar la 144.000 persoane...

Ca şi în cazul altor simboluri din cartea Apocalipsei (care conţine aproape numai limbaj simbolic), şi numărul 144.000 are valoare simbolică, fiind un multiplu al numărului simbolic 12, referitor la cele 12 seminţii ale luiIsrael. Numărul celor "12.000 de pecetluiţi" din fiecare seminţie nu este un număr predestinat(!) de Dumnezeu ci un număr cu VALOARE SIMBOLICĂ.

Interpretarea "Turnului de Veghe" este profund greşită şi tendenţioasă în încercarea de a-şi argumenta teoriile gresite. Apocalipsa 7, 4 spune că cei 144.000 fac parte DOAR din "fiii lui Israel".

Apocalipsa 7, 4
"Şi am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiţi, o sută patruzeci şi patru de mii, din toate TRIBURILE LUI ISRAEL"

Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000! Dar iehoviştii îl iau în sens literal. Iată cum din nou, interpretarea lor duce la o contradicţie foarte mare.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca mai asculti ce spun acesti oameni este vai de tine. Martorii lui Yahve, cu toate ca folosesc numle Domnului Hristos (Yehova) in denumirea religiei lor nu cred ca Yehova este Hristos, paganaism pur.
Numaai in CER vor fi cunoscuti cei 144.000., nu pe pamant. Citeste ORICARE Biblie din lume in afara de cea MODIFICATA de ei.

| Simpatic a răspuns:

Martorii lui Iahova sunt sectanti, sectant de la sector, ei au fragmente din Biblie si nu Biblia ca un intreg.
Din pacate cu tot cu stilul lor blajin sunt unii dintre cei mai nesuferiti oameni, vin pe la usi ca sa ce? ca sa corupa lumea?
Cat de blamata este religia catolica sau cea ortodoxa nu vine popa la usa sa te invite la Biserica.

| minrest a răspuns:

La Martori, cine se impartaseste, da de inteles ca spera sa mearga in cer, fara naveta spatiala, iar asta presupune implicit sa il faca si aici pe pamant ceva sef. Caci 144000 este numarul persoanelor care spun ei ca vor merge in cer. Fereste-te de acesti nebuni.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Probabil cifrele respective arata numărul martorilor care sunt prezenți la serviciul de comemorare care trec pâinea si vinul de la unul la altul fara sa le consume. E un ritual dar nu biblic. Conform Bibliei doar creștinii care considera ca nu sunt vrednici, nu trebuie sa se împărtășească cu pâinea si vinul care simbolizează trupul si sângele Domnului Isus.

| Cristian86 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu! Cifrele respective arata exact ce am spus! Nu o da la întors...iar dacă sunt așa de nevrednici să se împărtășească cum de sunt vrednici sa vina la ușile oamenilor? Ce sa Îți spună un "martor nevrednic"? Minciuni eventual!

| Digikey a răspuns:

O sa facem o cerere pentru suplimentarea numarului de locuri.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Păcălici, are mai mult de 250-300 de ani vechime, religia lor? laughing

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu mai asculta ce iti spun, au schimbat biblia, au schimbat adevarul bibliei, si-au creat propria religie si propriile norme contradictorii bibliei, nu ii asculta. Citeste noul testament.

| Cristian86 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Da, ai dreptate! Au modificat în mod grosolan versete din Biblie ca sa își poată susține teoriile...chipurile biblice!

| Digikey a răspuns (pentru Cristian86):

Din rahat nu poti face prajitura. Poti sa iei Biblia sa o modifici cat vrei, nu va iesi nimic bun.

| Teffan a răspuns:

De ce sa acordam cea mai mica atentie "teoriilor" martorilor lui Iehova? Nimeni nu ar trebui sa ii asculte pe acesti iudaizati, sa ii primeasca in casa lor, sa le dea libertatea de a-si propaga mizeriile.