| Bogdanel97 a întrebat:

O intrebare pentru cei credinciosi (ortodocsi). Uneori, uitandu-ma la aceasta categorie am impresia ca a fost facuta pentru a ne bate joc de Dumnezeu, cum ca nu ar exista. De ce cei mai multi sustin ca Dumnezeu nu exista, si incearca prin toate metodele sa ne bage in minte ca nu exista nici viata dupa moarte nici Rai, nici Iad. De ce posteaza cel mai des in aceasta categoria ateii, care nu cred in existenta lui Dumnezeu si care sunt asa intorsi impotriva Bisericii? Deci intr-un final care este rolul acestei categorii? Nu sa vorbim despre biserica, despre sfinti si despre eventuale probleme din viata noastra cu scopul de a ne ajuta sa trecem mai usor peste unele obstacole? Ofer Vot si funda celor mai bune raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| veverushca a răspuns:

Vai de viata si de capul lor. Mi-e mila de ei, dar ce se poate face cu niste rataciti pe planeta? Mai marii neamului din trecut au tinut la credinta, bunicii si strabunicii acestor atei la fel, acum ei batjocoresc pe Dumnezeu si implicit isi batjocoresc neamul. Dar de ei isi bat joc dracii. Prin ei Satana isi desavarseste lucrarea. Insa pana la urma e dreptul lor sa aleaga ce cale doresc, daca vor sa-l nege pe Dumnezeu nu inseamna ca el nu exista, inseaman doar ca ei aleg in mod liber, pe proprie raspundere si nesiliti de nimeni sa-l ignore.

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Din nefericire categoriei "Religie" ii lipseste unul dintre cele mai importante elemente: Diversitatea.

| mODIN a răspuns:

Majoritatea ateilor au fost crestini, numai ca au inceput sa gandeasca logic. Noi speram ca crestinii vor vedea postarile noastre, isi vor pune intrebari si intr-un final vor renunta la religie.De ce facem asta? Spune-mi si mie care sunt lucruriile bune facute de religie? Religia aduce doar razboi. Ceea ce facem noi este spre binele tuturor.

| Mădă0611 a răspuns:

Paaaai, n-am stat sa calculez, dar cred ca in biblie versetele despre necredinciosi si uciderea lor sunt cam 30% din total, cel putin, asa ca nu va mai vaicariti si mergeti sa pupati oase. wave

| veverushca a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ma mira necredinta voastra, se observa din rautate, nu mai trebuie sa o confirmati verbal.

| mODIN a răspuns (pentru veverushca):

Deci adevarul pe care nu esti in stare sa-l accepti se numeste rautate?

| Mădă0611 a răspuns (pentru veverushca):

Daca nu iti citesti cartea de capatai, doar nu astepti sa te imbratisez, si pe toti cei ca tine.

| HueyFreeman a răspuns (pentru mODIN):

Most men would kill the truth if the truth would kill their religion.

| veverushca a răspuns (pentru Mădă0611):

Uite unde era "filozoafa". Te-a convins vreo premonitie ca vreau (sau ca m-as astepta cel putin) sa ma "imbratisezi" tu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru veverushca):

Si atunci de ce plangi ca te-am trimis sa pupi oase? Ateii sunt atacati in biblie, e dreptul lor sa se apere, daca nu mai vrei sa aiba motiv sa se apare, arde toate cartile care instiga la violenta/crima impotriva lor.

| veverushca a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ma plang de nimic Sweet Heart! Crede-ma ca viata mea e incomesurabil de frumoasa. Doar ma minunez si iti zic si de ce. Ca tu ca si atee, nu crezi in divinitate, implicit in opinia ta Biblia contine doar povesti, minciuni, irealitati insa vrei sa te aperi de ceea ce scrie in Biblie. Mai exact, afirmi ca te aperi de ceea ce scriu povestile din Biblie adica de ceva inexistent. LOL! Ai grija ca povesti sunt multe, fa rost de o armura si o sabie sa te poti apara si de balaurul cu sapte capete din povestea lui Petre Inspirescu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru veverushca):

rolling on the floor pai sweet heart, eu nu ma apar de basme, ci de cei care cred in basme, iar aia sunt periculosi. Cred si eu ca e "incomesurabil de frumoasa", te cred pe cuvant, probabil la fel de fericita. whistling

| veverushca a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma bucur ca razi singura de infantilitatea comentariului tau. Vezi ca te dezici. Ai afirmat asa "Ateii sunt atacati in biblie, e dreptul lor sa se apere" Adica tu esti atacata in biblie, mai exact in poveste si te aperi in viata reala de cei care cred in basme, ca sunt periculosi. Ma intreb cati ani ai. Sa inteleg ca eu trebuie sa imi consider fiul ( in varsta de 4 ani) periculos deoarece crede in basme. Hmm... Cu ce imi recomanzi sa ma apar de el? Cu un palos fermecat ori un laser tag? Hai zi repede ca na' ...presupun ca ai oarece practica in arta apararii. Probabil te aperi de vreo 5 secole de cei care cred in basme.

| Mădă0611 a răspuns (pentru veverushca):

Ti-am zis ca si viata ta e "incomesurabil" de fericita, nu te-ai prins, desigur, cum nu ai inteles nici ce am zis, te las sa fii fericita. smug Adica iti spun doar atat, musulmanii omoara crestini pentru ca asa le spune cartea lor sfanta, sunt curioasa daca tu te-ai teme de carte sau de acei musulmani care iti spun ca o sa iti faca rau tie si familiei tale pentru ca pamantul e a lui Allah si necredinciosii trebuie sa dispara. smug Nasterea nu aduce si minte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca viata mea e incomesurabil de frumoasa ori fericita, pot afirma doar eu NU si tu. Tu poti face presupuneri doar dar nici pe astea nu el poti face din nimic. Asa ca hai, presupunerile despre calitatea vietii mele scoate-le din schema ca esti pe dinafara din acest punct de vedere (chiar si tu esti constienta de aceasta). La fel si cu expresia "nasterea nu aduce si minte" - chiar este un adevar, nimeni nu se naste cu minte in sensul de ratiune, discernamant. Cat despre ceea ce spui : crestini care trebuie sa moara fiindca asa vor musulmanii ori necredinciosi care trebuie sa dispara...pentru o atee care nu crede in povesti legate de divinitate e cam nepotrivit sa te afunzi in temeri fantasmagorice.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica cei care nu gandesc sunt fericiti, de asta nu era o presupunere. Da un search pe google ce si cum cu musulmanii si necredinciosii, ca cu crestinii n-o sa crezi, ca deh, ti-au spalat mintea, dar asta nu e treaba mea. devil

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am afirmat eu ca sunt fericit? Fericirea de care vorbesti tu este o simpla presupunere de a ta sau nu mai stii ce ai scris? Dar daca tu asociezi lipsa de gandire cu fericirea atunci ma intreb eu ce gandire ai tu. Deci in opinia ta eu nu gandesc. Si asta cam cu ce ar fi sinonim? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii si tu cu ce ar fi, de fapt nu trebuia sa ma lungesc atat, dar daca nu te-ai prins. Insist sa dai un search pe google dupa musulmani si crestini, iti pun doar un link si nu te teme, nu te apara, doar si copilul tau crede in basme si nu e periculos. https://www.youtube.com/watch?v=cQF6H3y9MFk Ai putea citi si cap 13 din deuteronom, chiar daca voi ziceti ca daca e vt nu se pune.
Gata, ca deja fericirea iti e umbrita. :-"

| veverushca a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu zic sa nu te mai lungesti ci sa te opresti mai bine. Usor-usor incepi a face afirmatii (in baza niciunui temei) cu privire la integritatea mea mintala ceea ce seama teribil de mult cu o vituperare si nu cred ca vrei sa faci asa ceva.

| Holiday a răspuns:

Religia nu se reduce la ortodoxism, religia este un lucru care a influentat istoria omenirii, care inca (din pacate) ne influenteaza mai mult sau mai putin vietile. Discutie despre religie poate fi si una despre atentatele din 11.09 din SUA, la fel si una despre cum fura BOR-ul din buzunarele tuturor.
Daca vrei sa auzi doar ce au de spus ortodocsii nu e locul potrivit aici.

| sublime89 a răspuns:

Daca spui ca d-zeu nu exista, nu ai cum sa-ti bati joc de el. Cum sa-ti bati joc de ceva ce nu exista? La categoria asta au loc dezbateri pe teme religioase, inclusiv despre existenta anumitor zei, mai ales a lui d-zeu. Nu mai suntem in evul mediu sa ne fie frica sa ne punem asemenea intrebari. Daca pe tine te deranjeaza dezbaterile, atunci inseamna ca te temi de ceva, si ca nu ai argumente pentru existenta zeului in care crezi.

| Lizzu a răspuns:

Nu exista bine fara rau, nu exista lumina fara intuneric, nu exista dragoste fara ura sau fericire fara suferinta asa ca...nu exista nici crestini fara atei tongue

| RaduMD a răspuns:

Fiindca neghina creste mai inalta decat graul si, din avion, e prima pe care o vezi, incat esti tentat sa spui "acesta e un lan de neghina", fara sa mai vezi si graul bun de acolo.
Fiindca intr-un Parlament intreg, numit Sanhedrin, unde se afla, teoretic, floarea savantilor poporului lui Dumnezeu, unul singur, doar unul, Nicodim, L-a crezut, L-a recunoscut, L-a ascultat pe Mesia. Dar si ala a venit asa, pe furis, noaptea numai, de frica sa nu faca ceilalti farisei misto de el, ori inca s-o pateasca si mai rau. Toti ceilalti, cu Legea in mana, L-au scuipat, batjocorit, torturat si, in final, omorat pe Isus. Si atunci, de ce te miri si de ce s-ar face pe TPU altceva decat la Ierusalim? Ai impresia ca s-ar fi schimbat oamenii, in mod fundamental, dupa doar 2000 de ani? Si astazi avem grau (firav) si neghina, care pare ca il acopera. Mai mult, am primit chiar de la Dumnezeu asigurarea ca tot asa va fi pana la seceris.

| Inferno a răspuns (pentru RaduMD):

Ce gresit percepi lumea...

Aici se vorbeste despre religie dragul meu. Noi, ateii, dezbatem problemele religiei, deci, in concluzie, noi vorbim despre religie. Si in legatura cu crestinii care nu posteaza aici in numar mare, multi inca nici nu stiu manui un mouse, sau sunt prea preocupati sa mearga la biserica.