| JuSt222 a întrebat:

Recent am citit biblia si am ajuns la concluzia ca este scrisa de om si religia este doar o pierdere de timp, o forma de manipulare si indocrinare care a avut/are ca scop de a mentine oamenii sub control.

1. Bibila scrie ca dumnezeu a creat viata pe pamant in 7 zile (ultima zii fiind creat omul) dar oamenii de stiinta au demonstrat clar ca prima forma de viata pe Terra a fost constituita de microbi, care s au dezvoltat. Conform bibliei dumnezeu a creat tot, dar se stie foarte clar ca totul a fost un proces de evolutie.( Nu scrie nicaieri in biblie de dinozauri etc.
2. Conform bibliei Adam si Eva au fost primii oameni pe pamant si sunt stramosi nostri. Este imposibil sa ne fi inmultit din copii lui Adam si Eva deoarece ies copii mutanti si cu probleme de sanatate daca 2 frati fac copii intre ei. Stiinta a dovedit ca omul se trage din maimuta si sunt dovezi clare, 4-5 generatii humanoide pana s-a ajuns la homo sapiens. Biblia nu spune nimic despre asa ceva.
3. De ce s-a folosit religia atat de gresit de catre Inchizitie?
4.Ce parere aveti de aceea lumina care vine din Israel si vai domne se aprinde singura... Parerea mea este ca este preotul cel ce aprinde lumanarea.
5. De ce exista atatea religi si sectanti?

Eu cred in forte, atractie, camp magnetic, asta da, dar ce spune biblia este poveste de adormit copii... Ce parere aveti?

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din intretrebarea ta reiese in mod EVIDENT ca nu ai citit NICI PRIMELE DOUA PAGINI din Biblie si esti un mincinos, mai bine zis esti un trol.
Dovada sta CHIAR prima intrebare. RECITESTE-O

| RAY a răspuns:

Νίκος cu acelasi minciuni cum ca evolutia nu e adevarata, cica nu exista dovezii de asta se numeste teorie, de cate ori i au explicat multi ce e evolutia si un bebelas ar fi inteles sau nu vrea, in fine a minti este pacat indiferent de religie

revenind la intrebare biblia este o colectie de povesti primitive care satisface majoritatea oameniilor ei find tot la acelasi nivel ca ceea ce scrie acolo

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu fi atat de sigur. Sunt o gramada de documentare si informatii pe internet cat sa ocupe carti intregi care aduc dovezi ca teoria evolutiei este falsa. Dar eu nu asum absolut nimic, ar fi gresit. Ideea este ca-i imposibil ca un adevar general valabil sa starneasca atatea controverse. Iar daca este adevarat faptul ca insusi Darwin a recunoscut ca teoria lui este gresita, treaba este deja clara. Vezi tu eu cred in evolutia fiintelor vii care in milioane de ani au evoluat pentru a se perpetua, dar teoria lui Darwin nu este nici pe departe batuta in cuie.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Darwin nu a recunoscut ca teoria evolutiei este gresita in fapt el cat a trait a dovedit ca este adevarata cum a putut el, sunt o gramada de documentare,cartii care promoveaza creationismul sau alte basme,povesti,in fapt nu inlocuieste teoria evolutiei si pur simplu sunt minciuni folosite pentru a demonstra ca exista un dumnezeu,stiii ca a existat un proces in usa pierdut de cei cu inteligent desigen,ce nu e adevarat legat de teoria evolutiei? exista en dovezii doar sa vrei sa le vezi, nu e vorba de batut in cuie,in prezent este cea mai buna teoria care explica evolutia vieti pe pamant, cei care o neaga habar nu au de ia,eu unul nu am cunoscut niciodata pe cineva care sa o nege si sa aiba habar ce inseamna teoria evolutiei, testele adn, fosilele, anatomia, comportamntul uman, empriologie etc toate dovedesc ca omul face parte din regnul animal

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Dacă s-ar putea demonstra că vreun organ complex a existat, care nu ar fi putut fi format prin modificări mici, multe, succesive, teoria mea s-a destrăma.
a dovedit cineva asa ceva?

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Din cate stiu Michael Arthur Chemo si Lloyd Pye au scris carti in care au abordat si subiectul teoriei lui Darwin dar nu te astepta ca cine infirma teoria lui Darwin sa fie ridicat in slavi sau sa castige un premiu Nobel ca nu asa functioneaza mass-media.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Infirmat teoria evolutiei cum? adica ce anume nu e corect legat de teoria evolutiei? te pomeni ca a infirmat si dinozauri si fosilele si testele adn si cum se dezvolta un embrion asemenarea omului vs alte specii, cei care infirma mint la greu ei find creationsti care fac avere de pe seama credulilor,infirma inseamna a dovedi ca e spus darwin,e pana acum nu s-a dovedit asta, tu acum te foloesti de stiinta,functioneaza sau nu? de ce evolutia oare e asa contestata si teoria gravitatiei,relativitati nu? pentru ca invalideaza oare geneza? e mai rational sa credem ca un zeu a creat omul din pamant nu? si ca a creat totul din nimic el insati a aparut din nimic, propaganda religioasa face miliarde de dolarii, majoritatea sunt creduli,prostavani se lasa usor pacaliti de uni care mint,ca aia cu piramidele si orgiile aliens pe pamant, stiinta nu e impotriva dovezilor,stiinta e insati ia sceptica dar dovedeste ceea ce afirmi,evolutia sa fim seriosi a fost validata de cercetatori din toata lumea, de ce naiba ar fi de acord cercetatori din toata lumea cu evolutia? de ce religiile sunt atat de multe? de ce nu exista teoria evolutiei de asia, europa, usa sau big bang, basmele au nevoie de multe variante, de multe minciuni

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

"Infirmat teoria evolutiei cum? "
Nu știu că încă nu le-am citit cărțile, de fapt nici măcar nu le-am găsit pe internet. Am găsit o carte de a lui Chemo dar la ce format și memorie are este imposibil de printat și n-o să stau acum să mă holbez cu ochii în ecran ca s-o citesc. Media promovează doar interesele evreilor și teoria evoluției chiar reprezintă un mare interes pentru evrei. Chiar ei au recunoscut asta. Am o nelămurire și cumva o certitudine în același timp, dacă cineva îi va dovedi unui evoluționist că teoria lui Darwin este falsă, pun pariu că în peste 90% din cazuri evoluționistul o să continuie să creadă în ea indiferent de argumentele care i se dau, oricât de bune ar fi. Nu sunt eu ăla care dau argumente contra, de fapt nici nu sunt suficient de documentat, doar că te pune pe gânduri să vezi atât de multe surse (documentare, site-uri, cărți) realizate chiar și de unii oameni de știință care îi infirmă teoria.

"infirma mint la greu ei find creationsti"
De fapt Charles Dawson care a descoperit ceva fosile a fost expus ca un mincinos și s-a dovedit că unele din fosilele descoperite de el (Piltdown de exemplu) sunt false. Poate Chemo și Pye au știut ei ce-au știut doar că nu sunt promovați de medie pentru că încalcă interesele evreilor. Este un mecanism foarte simplu, propaganda este o armă imbatabilă de manipulare a minții umane. Să nu înțelegi că mă refer la teoria lui Darwin, mă refer la propagandă în general că are puterea să convingă pe aproape oricine de absolut orice.

"infirma inseamna a dovedi ca e spus darwin, e pana acum nu s-a dovedit asta"
La câte documentare și informații există pe internet (și cărți dar probabil mai puține) eu mă îndoiesc, doar că ele nu sunt recunoscute oficial de știința modernă care deține monopolul asupra tuturor cunoștințelor. De fapt sursele astea susțin că există dovezi științifice care infirmă teoria lui Darwin. Ți-am zis, nu asum nimic, spun doar că există astfel de informații. Cât de adevărate o fi, asta ar trebui să fii capabil să vezi și tu, să compari dovezile.

"e mai rational sa credem ca un zeu a creat omul din pamant nu?"
Întreabă un creștin, nu pe mine. Eu nu înghit nici creștinismul nici ateismul.

"de ce religiile sunt atat de multe?"
Nu sunt multe religii, sunt multe secte creștine, foarte multe. Și alte religii care par diferite de creștinism într-o oarecare măsură le împrumută ceva dogme, ca de exemplu satanismul modern care este un creștinism întors pe dos.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Vezi ca minti http://www.dailymail.co.uk/......-hoax.html

imi pierd timpul cu tine sa stiu? nu darwin a prezentat acele fosile si culmea e ca nu creationisti au demascat minciuna si comunitatea stiintifica

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

rolling on the floor
Citeste mai bine. Am scris Charles DAWSON, nu Charles DARWIN. Ai auzit de Charles Dawson?

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Https://de.wikipedia.org/wiki/Charles_Dawson
normal ca am auzit de el

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

El vrea sa demonstreze ca cica stramosi nostri au plecat din Anglia ceea ce e fals omul a plecat din africa

| xerxes1 a răspuns:

Biblia este carte de povesti, asta este clar.Dar nici stiinta nu ofera toate raspunsurile.Deocamdata.

| AC4S4 a răspuns:

1 Corinteni 2:14
"Dar omul firesc nu primește lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie, și nu le poate înțelege, pentru că ele sunt judecate duhovnicește."

Biblia nu este o carte de stiinta sau de istorie. Prin Biblie Dumnezeu prezinta mantuirea. Biblia nu vrea sa demonstreze nimic istoric sau stiintific, nu asta e rolul ei.

| Nilsson a răspuns:

Sa stii ca nu e deloc asa cum spui tu, oamenii din vechime nu stiau de Big Bang sau evolutie, asa ca erau teisti, credeau intr-un Dumnezeu si ma indoiesc ca ar fi avut curajul sa inventeze relatarile din Biblie pentru ca ar fi putut fi pedepsiti pentru asta, deci explicatia mai plauzibila este ca scrierile biblice se bazeaza pe revelatii, mai ales ca unele profetii din Biblie s-au implinit dupa sute de ani.

In favoarea teorie evolutiei nu sunt dovezi concludente, de asta se numeste teorie, am putea dezbate la nesfarsit pe tema asta, insa un lucru e cert: daca nici in favoarea evolutiei omului nu pot fi gasite fosile care sa demonstreze acest lucru, inseamna ca nu e nicio evolutie, multe asa-zise verigi lipsa au fost dovedite ca falsuri, daca erau asa multe dovezi in natura oamenii nu ar fi apelat la contrafacerea probelor.

"De ce s-a folosit religia atat de gresit de catre Inchizitie?"
Mai bine spus: de ce fortele raului s-au folosit de masca binelui pentru a-si indeplini planurile?
Pentru ca diavolulul nu are niciun fel de scrupule, oamenii se asteapta ca acesta sa aiba niste minime regului de conduita dar nu e deloc asa.
Satan poate sa se imbrace si in haine de cleric sau sa ia forma unui inger ca sa insele lumea, de asta reprezinta raul absolut, pentru ca nu are niciun fel de scrupule.

| doctorandus a răspuns (pentru Nilsson):

Conform lui Popper, teoriile nu pot fi demonstrate, ci doar infirmate.

Nici mecanica cuantica nu e demonstrata, ci doar acceptata pana la proba contrarie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

"oamenii din vechime nu stiau de Big Bang sau evolutie, asa ca erau teisti"
Oamenii din vechime erau pagani nu teisti, aveau niste religii foarte bine puse la punct si foarte spirituale ca altfel crestinismul n-ar fi avut niciun interes sa le distruga.

"Pentru ca diavolulul nu are niciun fel de scrupule"
Bravo, ai dovedit cat poti fi de indoctrinat. Pamantul catre Νίκος, inchizitia a fost instaurata de biserica crestina pentru a converti cu forta pagani la crestinism. Evreii care conduceau biserica catolica sunt vinovati de asta, nu "diavolul".

| VelaJohnny a răspuns:

Ai citit intreaga Biblie si ai ajuns la concluziile astea? Sunt curios cu cata atentie si cate cercetari ai facut pentru a intelege ceea ce ai citit. Ai pus unele intrebari care n-au nici un sens din moment ce raspunsul la ele se gasesc tot acolo, gen 2, 3 si 5 intrebarea 4 nu are nici o legatura cu Biblia, ea nu zice de nici o lumina de paste ca ar trebui aprinsa. Concluzia mea e ca ori nu ai citit-o in intregime, ori nu ti-ai dat silinta sa fi atent. Si e o carte complexa, citind-o odata nu e suficient sa o intelegi. Sigur ai ratat versetele care zic ca pamantul e suspendat pe nimic, adica ca pluteste, sau sa analizezi implinirea profetiilor Biblice.

| heracles a răspuns:

1 biblia scrie ca dumnezeu a creat viata pe pamant in 7 zile si ultima forma de viata a fost omul.
Corect asa zice si stiinta(dar intr-un mod stiiintific) primele forme de viata au fost microbii(organ unicelular )de fapt au fost algele care au eliberat oxigenul si au aparut alte forme de viata, de la simplu spre complex, ultimul fiind omul.
Si in biblie ultima forma de viata care a aparut a fost omul,
2, Conform bibliei noi ne tragem din Adam si Eva(nu trebuie sa interpretezi adliteram)citeste cartea lui Dawkins (Un rau pornit din eden)despre Eva mitocondriala.Omul se trage din maimuta? este doar o ipoteza, pentru ca s-a descoperit ca cimpanzeul se aseamana cam 95 % (daca nu ma insel)cu omul, da asa este, dar nu s-a putut demonstra ca ne tragem din maimute, s-au facut teste in laborator si au esuat, chiar daca maimuta merge in 2 picioare si are degete si e.t.c. tot maimuta a ramas, chiar si ursul daca se ridica in 2 picioare pana la urma tot urs ramane, intr-adevar am evoluat nu mai semanam cu homo-sapiensul de acum zeci de mii de ani.
3)Inchizitia au gresit, asa cum face si isis in zilele noastre(fanatici religiosi)
4.Bine inteles ca este un truc.
5.Fiecare popor are credintele sale, amerindienii cu mitul lor, grecii cu zeii lor,iudeii cu zeul lor yehova, e.t.c.
''Eu cred in forte de atractie, camp magnetic, e.t.c. biblia o poveste de adormit copii, o fii, chestea e sa nu te lasi indoctrinat de docme religioase.
tot universul asta este rezultatul unei minti ingineresti, el nu functioneza intamplator ci dupa legiile matematicii, fizicii, chimiei, bine combinate intre ele, si in nici un caz la intamplare.

| CarolineF a răspuns:

1. Serios, păi și microbii ăia de unde au apărut?
2. La început, când Dumnezeu permitea înmulțirea între rude, nu existau acele boli genetice.(cum nici Hiv sau alte boli nu existau inca) Dumnezeu a dat mai târziu porunca (în levitic scrie parcă)să numai fie practicată căsătorie/înmultire între rude.
3. Le păsa doar de putere, control nu aveau treabă cu Dumnezeul adevărat. Închizitia a fost dată de către preotii catolici care ziceau ca mântuirea poate fi avută doar prin indulgente sau mai stiu eu ce(asemanator cu ce fac ortodocsii astazi cu icoanele, moastele...)si nu prin Isus Cristos. Cei care erau împotriva lor, erau considerati eretici și chiar omorati. Era interzis ca Biblia sa fie citita de oamenii de rând deoarece știau ca dacă ar fi citit-o și-ar da seama că nu este deloc biblic ceea ce faceau ei.
4. Nu stiu ce sa zic aici, nu ma bag.
5.O religie au majoritatea oamenilor, ceea ce putini au din păcate este o relatie personala cu Isus. Crestinismul este mai mult decat o simpla religie(sau ar trebui sa fie)din moment ce toate celelalte religii cer sa faci aia sau cealalta, chiar sa-ti dai viata pentru acel dumnezeu, dar exista o singura "religie" in care Dumnezeu și-a dat El însusi viata pentru oameni, desi nici unul dintre noi nu meritam asemenea Har.

| RAY a răspuns (pentru CarolineF):

1. Serios, păi și dumnezeu cum a apărut?

| Andersen2k18 a răspuns (pentru RAY):

Daca tu crezi ca lumea a aparut din nimic,s-au ca totul incepand de la microorganisme a aparut asa din intamplare,atunci nu esti sanatos. Stiinta si religia nu pot coexista impreună, datorită teoriilor care se bat cap in cap. Si cum adică Dumnezeu a aparut? Pai Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit, El este infinit. Stiu ca vei veni sa imi spui, ca toate chestiile pe care le zic sunt "povesti de adormit copii" dar esti liber sa crezi ce vrei, suntem intr-o tara libera.

| doctorandus a răspuns (pentru Andersen2k18):

Hristos a zis "credinta ta te-a mantuit" nu a zis "credinta ta in lipsa de erori a Bibliei te-a mantuit". Mica mare diferenta.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru doctorandus):

Corect,dar nu vad legatura.Este eronat sa crezi ca totul a aparut din neant sau la intamplare. Cat despre Credinta ta te-a mantuit(Luca 7-36, 50) Hristos ia iertat pacatele, femeii pacatoase vazand credinta ei. Prin urmare nu vad legatura pe care am zis eu, si pe care ai zis-o tu.

| RAY a răspuns (pentru Andersen2k18):

Crestine asa se comporta un crestin isi face nebun aproapele.

| doctorandus a răspuns (pentru Andersen2k18):

Ideea era ca Isus nu interpreta Biblia literal-fundamentalist.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Andersen2k18):

De fapt exact asta credeti si voi. Yehova creeaza pamantul din nimic si din pamant il face pe Adam si printr-o suflare (nimic altceva in afara de aer) Adam se insufleteste.
Cat despre Univers, Ahmed Farag Ali si Saudya Das au elaborat un model care infirma Big-Bangul si afirma ca Universul *se poate* sa fi existat din totdeauna. Eu unul gasesc asta cam greu de crezut, dar cert este ca Universul si energia care il compune nu are nici cea mai mica legatura cu zeul vostru evreiesc care a fost inventat ca sa spele omenirea pe creier. Daca crestinismul reprezinta o adunatura de basme de adormit copii, Big-Bangul si teoria lui Darwin par sa fie niste basme de adormit adulti, cel putin asta sustin unii cercetatori si oameni de stiinta si nu numai. Deloc surprinzator, atat dogmele crestine, cat si Big-bangul si darwinismul au fost elaborate de evrei.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru doctorandus):

In primul rand nu am interpretat nimic. Nu sunt dintr-un cult.Ci am zis ce este corect.Iar tu ai venit cu niste argumente nevalide, care nu aveau sens la ce am zis eu.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru RAY):

Nici pe departe, nu te-am facut nebun, am vrut sa iti dai seama ca tu te contrazici singuri cu acele teorii, ma rog esti liber sa crezi ce vrei, sa crezi in cine vrei.Repet suntem intr-o tara libera. Sa fie cum zici tu, daca eu nu am dreptate, nu imi bat capul.

| doctorandus a răspuns (pentru Andersen2k18):

Ai afirmat: "Stiinta si religia nu pot coexista impreună, datorită teoriilor care se bat cap in cap."

Cu privire la aceasta afirmatie erau argumentele: exista crestini care accepta tot ce e stiinta mainstream, ei nu se limiteaza la o interpretare fundamentalist-literalista a Bibliei.

| RAY a răspuns (pentru Andersen2k18):

Suntem intr o tara civilizata sau primitiva? libertatea nu inseamna a jigni in fine.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

De ce minti? Big-Bangul si teoria lui Darwin par sa fie niste basme de adormit adulti, cel putin asta sustin unii cercetatori si oameni de stiinta si nu numai
, Ahmed Farag Ali si Saudya Das au elaborat un model care infirma Big-Bangul si afirma ca Universul *se poate* sa fi existat din totdeauna

http://www.descopera.ro/......eput-totul

atat de inchis esti la minte incredibil, la tine tot evrei sunt de vina

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Biserica catolica accepta teoria evolutiei, big bang

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Ma tu esti mai dogmatic decat un crestin. Mai stii cand am zis ca trebuie sa fii spalat pe creier sa nu vezi atrocitatile facute de evrei? Se pare ca se aplica in cazul tau. Ti-am lasat si o sursa si tu nu faci decat sa le ridici teoriile in slavi si cand cineva iti cere argumente nu esti capabil sa dai mai nimic si te ascunzi dupa link-urile de pe descopera si wikipedia. Iti convine sa faci asta pentru ca tu deja crezi ce scrie acolo si nu trebuie sa dovedesti nimic si daca m-as apuca si eu sa te bombardez cu link-uri o sa zici ca de ce cred toate minciunile de pe internet. Cat despre big-bang, ti se pare ca am asumat eu ceva? Nu am elaborat eu modelul care infirma big-bangul, de fapt daca o sa citesti atent ce am scris ai sa vezi ca nici nu prea sunt de acord cu el. Nici macar cel care a scris articolul de unde am luat informatia cu cei 2 cercetatori nu a asumat ca big-bangul este fals sau adevarat. Mult mai mincinos esti tu care arunci cu link-uri despre big-bang si el sa fie fals (*daca* este fals).
Si legat de evrei, ce vina am eu ca ei le-au realizat? Tu esti constient ca ei insisi au recunoscut cat le-a folosit darwinismul sau te ascunzi in continuare dupa link-urile de pe descopera?